Krokus, szafran (Crocus L.)
Do rodzaju należy ok. 250 gatunków, które występują w południowej i środkowej Europie, wybrzeżu Morza Śródziemnego oraz w Zachodniej Azji. Szeroko rozpowszechnione również w uprawie.
Większość odmian krokusów ma płatki w różnych odcieniach fioletu, ale występują też odmiany białe, żółte oraz wielokolorowe.
Jeden z gatunków- Szafran uprawny C. sativus jest źródłem najdroższej przyprawy świata.. Do wytworzenia kilograma szafranu potrzeba ok. 100 tys kwiatów, z których ręcznie zbierane są tylko znamiona słupka. Po wysuszeniu mogą kosztować 20-30 tys zł/kg
Uprawa:
Cebulki należy sadzić do gruntu we wrześniu lub październiku na głębokości 5-10 cm i w rozstawie 15-20 cm od siebie. Najlepiej radzą sobie na słonecznych stanowiskach, z przepuszczalną próchniczą glebą i sporą wilgotnością. Kwitną od lutego do kwietnia, często przebijając się przez leżącą miejscami pokrywę śniegu. Co kilka lat cebulki możemy rozsadzić.
Znaczenie dla pszczół:
Krokus stanowi wczesne źródło pokarmu dla zapylaczy takich jak: murarka ogrodowa (Osmia rufa) , porobnica jasnotowa (Anthophora retusa), porobnica wiosenna (Anthophora plumipes), trzmiel gajowy (Bombus lucorum), trzmiel sześciozębny (Bombus wurfleini), trzmiel wysokogórski (Bombus pyrenaeus) oraz trzmiel ziemny (Bombus terrestris). Posiadają one długi języczek, który pozwala dostać się do ukrytego głęboko nektaru.
Szafirek (Muscari L.)
Są to rośliny cebulowe wytwarzające gęste grona kuleczkowatych kwiatów o niebieskiej barwie (kwiaty odmian uprawnych mogą być też białe, różowe, fioletowe lub przybierać barwę różnych odcieni niebieskiego). Kolor kwiatów stanowił inspirację dla polskiej nazwy roślin, jednak w innych częściach świata nazwy nawiązują właśnie no groniastych kwiatostanów, przypominających winogrona np. angielskie grape hyacinth czy niemieckie Traubenhyazinthen.
Uprawa:
Cebulki najlepiej sadzić do gruntu we wrześniu lub październiku na głębokości 6-8 cm w dość dużym zagęszczeniu- rozstaw 5-10 cm. Szafirek kwitnie w okresie od kwietnia do maja. W miejscu posadzenia jest w stanie utrzymać się nawet kilkanaście lat- potrafią same rozsiewać się w ogrodzie (zarówno z nasion jak i cebulek) i nie wymagają częstego przesadzania. Preferuje stanowiska słoneczne i mocno przepuszczalną glebę.
Znaczenie dla pszczół:
Stanowią wiosenny pożytek dla zapylaczy. Z kwiatów szafirka korzystają m.in.: pszczolinka niebieskawa (Andrena cineraria), pszczolinka ruda (Andrena fulva), porobnica wiosenna (Anthophora plumipes), murarka rogata (Osmia cornuta) oraz murarka ogrodowa (Osmia rufa)