AstroCamera to jedyny w Polsce, międzynarodowy konkurs astrofotograficzny, organizowany przez Hevelianum i kierowany do miłośników astronomii i fotografowania. Idea konkursu narodziła się w 2011 roku, który ogłoszony był Rokiem Jana Heweliusza ze względu na jego 400. rocznicę urodzin. Tradycyjnie już, 28 stycznia, czyli w dniu urodzin słynnego astronoma, ogłaszane są kolejne edycje.
Prace fotograficzne można nadsyłać w trzech kategoriach: najbardziej wymagającej – Obiekty Głębokiego Nieba – do której należą m. in. zdjęcia galaktyk, mgławic czy gromad gwiazd; Obiekty Układu Słonecznego, takie jak Słońce, Księżyc, planety, komety i wszystkie zjawiska im towarzyszące oraz Astrokrajobraz, czyli wszystkie obiekty i zjawiska na niebie połączone z ziemskim krajobrazem.
– Jurorzy AstroCamery nie mają łatwego zadania, ponieważ ocena prac jest inna w przypadku każdej z kategorii. Oceniając prace z kategorii „Obiekty Głębokiego Nieba” zwracamy przede wszystkim uwagę na rodzaj obiektu, jego jasność, a co za tym idzie – trudność obserwacji, ilość ekspozycji, które złożyły się na końcową fotografię, aż w końcu na estetykę i końcowy efekt. W drugiej kategorii oceniamy m.in. egzotykę zjawiska/obiektu, czyli jak często dane zjawisko czy obiekt jest widoczny na niebie. W kategorii Astrokrajobraz zwracamy uwagę na techniczną stronę fotografii i ciekawe przedstawienie tematu – mówi Magdalena Więcek-Olszewska, Przewodnicząca Jury, astronom w Hevelianum.
Aby wziąć udział w konkursie, należy wypełnić zgłoszenie – kartę informacyjną zdjęcia – i razem z pracą wysłać na adres astrocamera2021@hevelianum.pl do 30 kwietnia br. Na zwycięzców czekają nagrody finansowe; za 1 miejsce, w zależności od kategorii – 900, 1.000 i 1.500 zł. Laureatów poznamy przed końcem maja tego roku, a wybierze ich Jury złożone z uznanych badaczy i popularyzatorów astronomii, astrofizyki i fotografii. Formularz zgłoszeniowy oraz regulamin konkursu (także w wersji angielskiej) dostępne są pod adresem www.hevelianum.pl/konkurs-astrocamera.