Międzynarodowa wystawa astrofotografii

W zabytkowym budynku Wozowni Artyleryjskiej na Górze Gradowej od 8 lipca zapraszamy na wystawę fotografii nieba „AstroCamera. Niebo w obiektywie”. To podróż po Wszechświecie, w którą zabierają nas autorzy zdjęć nadesłanych w ramach 10-ciu edycji  międzynarodowego konkursu astrofotograficznego Hevelianum AstroCamera. W czasie wakacji będzie można podziwiać zaprezentowane na niej prace.

– Z okazji jubileuszowej, dziesiątej edycji naszego międzynarodowego konkursu astrofotograficznego przygotowaliśmy wystawę „AstroCamera. Niebo w obiektywie”. Prezentujemy na niej wybrane, zwycięskie prace nadesłane w dotychczasowych odsłonach konkursu oraz wszystkie nagrodzone w tegorocznej. Zapraszamy w niezwykłą podróż w czasie i przestrzeni, możliwą dzięki obrazom nieba utrwalonym przez autorów zdjęć z niemal całego świata.– mówi Paweł Golak, dyrektor Hevelianum. Już dziś  zapraszamy do udziału w kolejnej, 11. edycji. Startujemy, jak zawsze, 28 stycznia – w dniu urodzin naszego patrona, Jana Heweliusza. Dodam tylko, że konkurs AstroCamera, według portalu space.com znalazł się wśród 10 najlepszych międzynarodowych konkursów astrofotograficznych.

Do 10. edycji konkursu zgłoszono największą w dotychczasowej jego historii liczbę prac – 700, a do rywalizacji stanęło najwięcej autorów – 240 z całego świata. W sumie do wszystkich jego odsłon wpłynęło 2 832 zdjęcia, z czego 103 zostały nagrodzone, a 150 wyróżniono.

Dotychczas uruchomiliśmy stronę internetową poświęconą projektowi – www.astrocamera.pl. Znajdą Państwo na niej interaktywną mapę nieba wraz ze wszystkimi nagrodzonymi i wyróżnionymi w konkursie zdjęciami. W najbliższym czasie zamieścimy na niej również „Poradnik astrofotografii” licząc, że kolejni astrofotografowie zgłoszą swoje prace do konkursu

Motywem przewodnim wystawy jest światło. Dlaczego? Cząstka światła – foton – sprawia, że niebo mieni się miliardami rozsypanych po nieboskłonie gwiazd. W ich wnętrzu dochodzi do reakcji termojądrowych, powstają wówczas cząstki, przed którymi bardzo długa droga. Przedzierają się przez strukturę swojej macierzystej gwiazdy, aby ją opuścić, po czym wpadają w kosmiczną pustkę, gdzie pędzą z niewyobrażalną prędkością, by ostatecznie trafić do naszego oka.

– Kiedy obserwujemy konkretny obiekt na niebie, widzimy go z pewnym opóźnieniem. W skali kosmosu nie ma tu i teraz. – opowiada Magdalena Więcek-Olszewska, kuratorka wystawy, przewodnicząca jury, która sama pasjonuje się fotografią. – Miliardy gwiazd złączone grawitacją tworzą galaktyki, a te łączą się w potężne struktury zwane gromadami galaktyk… Na wystawie zobaczymy obiekty tak odległe od nas, że światło opuszczające je dociera do Ziemi nawet kilkaset milionów lat.

Podczas trwania wystawy będzie można wziąć udział w jej interaktywnym zwiedzaniu prowadzonym przez astronoma.


Wystawa „AstroCamera. Niebo w obiektywie”
Organizator: Hevelianum, Miasto Gdańsk

Kuratorki wystawy: Magdalena Maszewska, Magdalena Więcek-Olszewska
Współpraca: Agata Ferenc, Paweł Golak, Katarzyna Mejna, Anna Morawska

Projekt wystawy: Grupa Gdyby (Ewa Kierklo, Stanisław Kempa)
Projekty graficzne: Anita Wasik
Wykonanie: Czapla Dekor Bartosz Cybowski

Teksty: Magdalena Maszewska, Przemysław Rudź, Magdalena Więcek-Olszewska
Redakcja językowa: Katarzyna Żelazek
Tłumaczenia: Klaudia Nowicka, Bogna Pazderska

Patronat honorowy: Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO), Polska Agencja Kosmiczna (POLSA), Związek Polskich Artystów Fotografików (ZPAF), Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii (PTMA)

Patronat medialny: National Geographic Polska, Wiedza i Życie, Urania – Postępy Astronomii, Radio Gdańsk
Dofinansowano z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki.


AstroCamera 2022 – wystawa
8.07-31.08.2022 | pon.-pt. | 10:00-12:00 oraz 15:00-18:00 | sb.-niedz. | 10:00-18:00 | Wozownia Artyleryjska, Sala Haxo | WSTĘP WOLNY

Nieziemska przygoda – interaktywne zwiedzanie wystawy z astronomem

Dlaczego wieczorem robi się ciemno, a po nocy wstaje dzień? Kto zaplótł komecie warkocz? Jak odróżnić meteoryty od ziemskich kamieni? Czy długo leci się na Marsa? Na te i inne pytania nie z tej Ziemi odpowiemy podczas wspólnego zwiedzania wystawy najpiękniejszych zdjęć nocnego nieba.

8.07-31.08.2022 | pon.-pt. | 13:00, 14:00 | 9+ | 10 PLN (bilety.hevelianum.pl)

Wozownia Artyleryjska, Sala Haxo
Czas trwania: ok. 45 minut
Obecność opiekuna obowiązkowa dla dzieci do 13 roku życia.

Wróć do aktualności

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.
Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close