Trwają zaawansowane prace remontowe w Domu Zdrojowym w Brzeźnie, m.in. niemal ułożono docelowe poszycie dachu, ukończono montaż odrestaurowanej stolarki okiennej i zakończono układanie ogrzewania podłogowego. Zrewitalizowany obiekt ponownie otworzy podwoje w 2021 roku, stając się miejscem edukacji ekologicznej, wydarzeń kulturalnych i spotkań mieszkańców. Gospodarzem Domu Zdrojowego będzie Hevelianum, trwają prace nad ofertą programową.

Budynek, który powstał pod koniec XIX wieku na potrzeby letników na terenie najstarszego kąpieliska nad Zatoką Gdańską, po rewitalizacji stanie się nadmorską filią Hevelianum. Jego powierzchnia użytkowa to 1670 m kw.

Z ogromną radością i dumą na nowo odkrywamy brzeźnieńską perłę architektury. Trwają prace budowlane i wykończeniowe, a my przygotowujemy program odpowiadający nowej funkcji obiektu. Stawiamy na eko! Będzie tu przestrzeń warsztatowo-wykładowa dla działalności z zakresu szeroko rozumianej ochrony środowiska – zapowiada Paweł Golak, dyrektor Hevelianum. – Chcielibyśmy również, aby wyremontowany obiekt nie tylko cieszył oko, ale też stał się miejscem spotkań mieszkańców i chlubą dzielnicy

W nowym Domu Zdrojowym znajdą się m.in. ogólnodostępne sale warsztatowo-wykładowe, pokoje noclegowe, wspólna przestrzeń wypoczynkowa, a także restauracja z sezonowym menu. To nawiązanie do menu niegdysiejszych kuracjuszy, ale też nowego programu, który zakłada popularyzację wiedzy i odpowiedzialności społecznej w dziedzinie ochrony środowiska. Program Domu Zdrojowego będzie więc odpowiedzią na wyzwania dzisiejszych czasów.

– W obliczu dotykających nas coraz intensywniejszych zmian klimatycznych i zagrożenia bioróżnorodności, chcemy budować świadomość tego, co może zrobić każdy z nas, by chronić przyrodę i w ten sposób przeciwdziałać negatywnym zmianom w środowisku – tłumaczy dr Agata Żwir-Ferenc, kierownik Działu Edukacji i Popularyzacji Nauki w Hevelianum.

W 80% na dwóch częściach budynku ułożono docelowe poszycie dachu wraz z dociepleniem, a w 90% ukończono montaż odrestaurowanej stolarki okiennej. Trwa renowacja elewacji szachulcowej od strony morza. Na zewnątrz kontynuowane są prace związane z instalacjami elektrycznymi i teletechnicznymi. Wewnątrz budynku zakończono układanie pętli ogrzewania podłogowego, aby na okres zimowy podłączyć instalacje do miejskiej sieci grzewczej. Na parterze rozpoczęto prace związane z wylewkami posadzek oraz montażem instalacji sanitarnych. Równolegle trwają prace na parkingu za torami tramwajowymi. Oprócz prac koncepcyjnych dotyczących programu Domu Zdrojowego, przygotowywana jest aranżacja wnętrz oraz konkurs na operatora części hotelowej i gastronomicznej, który zostanie rozstrzygnięty jeszcze w tym roku.

Miasto Gdańsk podpisało umowę na przebudowę i zmianę sposobu użytkowania Domu Zdrojowego w czerwcu 2019 roku. Generalnym wykonawcą jest gdańska firma Poleko z dużym doświadczeniem w realizowaniu remontów zabytkowych obiektów. Wszystkie prace prowadzone są pod nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Modernizacja i przystosowanie Domu Zdrojowego do nowych celów, wraz z zagospodarowaniem otaczającego go ogrodu, to koszt około 25 mln zł, które pochodzą z budżetu miasta.

Wróć do aktualności

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.
Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close