Wiosna obudziła do życia faunę i florę na Górze Gradowej i przyniosła nowe propozycje programowe Hevelianum. Choć wystawy w budynkach pozostają zamknięte, to wciąż można korzystać z pokazów astronomicznych online, a od 11 kwietnia eksperymentować z edukatorami na Zoomie podczas warsztatów „Domowe laboratorium”. Kwiecień w kalendarzu obchodów 410 rocznicy urodzin Jana Heweliusza będzie poświęcony dokonaniom jego utalentowanej żony – Elżbiety Koopman.
Balonik nadmuchany dwutlenkiem węgla, chemiczne jojo i wulkan w kuchni? To możliwe dzięki warsztatom „Domowe laboratorium” prowadzonym przez edukatorów Hevelianum w każdą niedzielę kwietnia o godzinie 11:00. Zajęcia skierowane do dzieci w wieku od 5 do 10 lat będą się odbywały za pośrednictwem aplikacji Zoom. Po zakupieniu biletu w cenie 10 zł, na maila podanego podczas zamówienia przyjdzie link do połączenia oraz lista składników niezbędnych do wykonania eksperymentów. Odczynniki kryjące się w kuchennych szafkach mają bowiem wiele niezwykłych właściwości…
Kwietniowe niedziele to również okazja do tego, by pooglądać nocne niebo bez wychodzenia z domu. Podczas pokazów astronomicznych o godz. 13:00 można sprawdzić aktualne położenie Słońca, przekonać się, jaki astronomiczny znak zodiaku dominuje obecnie na niebie, odszukać gwiazdy i porozmawiać z prowadzącym pokaz. Dołączyć do spotkania można na tej samej zasadzie, jak przy „Domowym laboratorium” – po zakupie biletu za 10 zł, przyjdzie link do połączenia.
Spragnionych kontaktów z naturą Hevelianum zaprasza na Górę Gradową, na „Podchody z przyrodą”. Ile uli jest w pasiece? Który z ptaków zaczyna śpiew najwcześniej? Jakie gatunki fauny i flory można znaleźć w Alei Wiedzy? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć podążając szlakiem wytyczonym na karcie zadań, którą można pobrać ze strony internetowej Hevelianum i wydrukować na domowej drukarce: hevelianum.pl/wydarzenia/podchody-z-przyroda.
Spacerując po Górze Gradowej, warto zajrzeć do rozmieszczonych na niej odrestaurowanych obiektów pofortecznych (dawnych schronów, remiz artyleryjskich, laboratoriów amunicyjnych) – tam znajduje się bezpłatna wystawa „Dzieje Fortu”. Ekspozycje w plenerze przywołują epizody z dziejów fortu i odsłaniają arkana sztuki wojennej. W kwietniu wystawa czynna jest od wtorku do piątku w godz. 8:00-18:00 oraz w soboty i niedziele w godz. 10:00-18:00.
Cały czas czynny jest sklep tuż przy kasach (wtorek-piątek, godz. 8:00-16:00, sobota-niedziela, godz. 10:00-18:00), w którym można kupić niedostępne nigdzie indziej, wyjątkowe pamiątki – ekologiczne gadżety związane z pasieką Hevelianum oraz miód zebrany na Górze Gradowej. Miłośnicy historii mogą zakupić książkę autorstwa Jana Daniluka – „Góra Gradowa – krótka historia”.
Trwają dwa konkursy: do końca kwietnia – AstroCamera dla amatorów astrofotografii (hevelianum.pl/konkurs-astrocamera) oraz, do końca maja, konkurs na mapping pod hasłem „Heweliusz – hipster czy uczony?”, gdzie zwycięska praca będzie wyświetlana na ścianie zabytkowej Wozowni Artyleryjskiej (janheweliusz.pl/konkurs_mapping).
Kwiecień w kalendarzu całorocznych obchodów 410 rocznicy urodzin Jana Heweliusza, patrona Hevelianum, będzie poświęcony dokonaniom jego drugiej żony – Elżbiety Koopman-Heweliusz, która również była astronomką. Z tej okazji głos zabiorą kobiety nauki – 14 kwietnia, w cyklu „Nauka Mówi” wystąpi dr Agata Kołodziejczyk, dyrektor projektów naukowych w Astro Tech and Bioastronautics Research, ekspertka w obszarze neurobiologii i astrobiologii. 24 kwietnia nastąpi wystrzał honorowy z repliki armaty nazwanej na cześć Elżbiety Koopman jej imieniem, a 25 kwietnia odbędą się rozmowy z astronomkami. Szczegółowy program będzie dostępny na stronie janheweliusz.pl.