Seria zdjęć pokazująca prawdopodobnie pierwsze amatorskie wykrycie echa świetlnego supernowej SN 1987 A, seria przedstawiająca zakrycie Marsa przez Księżyc, zdjęcie Marsa w opozycji oraz uchwycenie widma Brockenu na włoskim szczycie Monte Paterno – to zwycięskie zdjęcia IX edycji międzynarodowego konkursu astrofotograficznego AstroCamera organizowanego przez Hevelianum.

Konkurs skierowany do wszystkich miłośników fotografowania nocnego nieba w tym roku przyniósł kilka rekordów. Zostało nadesłanych nie tylko najwięcej prac w historii całego konkursu, ale też najwięcej autorów zgłosiło się do udziału w nim. Zdjęcia napłynęły m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Chile, Nowej Zelandii czy Kamczatki.

– Tegoroczna edycja konkursu przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Wpłynęły do nas 434 fotografie od 178 autorów z całego świata. Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratuluję. Następna edycja jest jubileuszowa – jesteście Państwo z nami już dziesięć lat! Dlatego już dziś zapraszam do nadsyłania prac i wspólnego celebrowania tej rocznicy mówiPaweł Golak, dyrektor Hevelianum.

Prace można było nadsyłać w trzech kategoriach: najbardziej wymagającej – Obiekty Głębokiego Nieba, do której należą m. in. zdjęcia galaktyk, mgławic czy gromad gwiazd; Obiekty Układu Słonecznego, takie jak Słońce, Księżyc, planety, komety i wszystkie zjawiska im towarzyszące oraz Astrokrajobraz, czyli wszystkie obiekty i zjawiska na niebie połączone z ziemskim krajobrazem. Jury składające się z czołowych polskich specjalistów w dziedzinie fotografii, astronomii i astrofizyki oceniało zdjęcia pod kątem artystycznym, technicznym i zjawisk, jakie zostały na nich uchwycone.

– Większość zdjęć jest technicznie fantastycznie wykonana, ale czasem pojawiają się takie, które dodatkowo mają wartość związaną ze zjawiskiem, jakie zachodzi na tle jakiegoś obiektu jednorazowo. I w tym roku też zjawiły się fotografie, które mnie zadziwiły. Jestem astronomem, ale zobaczyłem niektóre zjawiska po raz pierwszy. Tylko dlatego, że takie rzeczy są możliwe, to dobrze zinterpretowałem to, co widzę bez czytania opisu. – relacjonuje Sebastian Soberski z Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, członek Jury.

AstroCamera to jedyny w Polsce, międzynarodowy konkurs astrofotograficzny, organizowany przez Hevelianum i kierowany do miłośników astronomii i fotografowania. Idea konkursu narodziła się w 2011 roku, który ogłoszony był Rokiem Jana Heweliusza ze względu na jego 400. rocznicę urodzin. Tradycyjnie już, 28 stycznia, czyli w dniu urodzin słynnego astronoma i patrona Hevelianum, ogłaszane są kolejne edycje. Na zwycięzców czekają nagrody finansowe.

Więcej informacji: www.hevelianum.pl/konkurs-astrocamera

 

AstroCamera 2021 – wyniki

 

Kategoria I – Obiekty Głębokiego Nieba

Miejsce 1: Rolf Wahl Olsen (Nowa Zelandia), seria zdjęć “The Light Echoes from Supernova 1987a”

Miejsce 2: Tomasz Zwoliński (Polska), seria zdjęć „Balonik z helem”, „Kalmar”, „Pierścień z Rozetą”

Miejsce 3: Ireneusz Nowak (Polska), zdjęcie „Zakurzona Droga Mleczna”

Wyróżnienie: Rochus Hess (Austria), zdjęcie “M51 or the Whirlpool Galaxy”

Wyróżnienie: Marcel Drechsler (Niemcy) wraz z zespołem: seria zdjęć “NEW DISCOVERY”

 

Kategoria II – Obiekty Układu Słonecznego

Miejsce 1: nie przyznano

Miejsce 2: Michael Barbieri (Włochy), zdjęcie “Mars Opposition”

Miejsce 3: David Duarte (Brazylia), seria zdjęć “Lunar Occultation of Mars on 6 September 2020 – I – Reappearance, II – Reappeared”

Wyróżnienie: Michael Barbieri (Włochy), zdjęcie “Venus clouds”

 

Kategoria III – Astrokrajobraz

Miejsce 1: Alessandro Cantarelli (Włochy), zdjęcie “Lavaredo’s gloria”

Miejsce 2: Ilya Palienko (Rosja), zdjęcie “Summer to Winter, Perseids to Geminids”

Miejsce 2: Tomáš Slovinský (Słowacja), zdjęcie “Winter Arcs”

Miejsce 3: Dario Giannobile (Włochy), zdjęcie “Star Trails and Lava Plume on Mount Etna February 2021”

Miejsce 3: Elena Pakhalyuk (Ukraina), zdjęcie “Eruption”

Wyróżnienie: Paulina Sowicka (Polska), zdjęcie “Once in a lifetime view over La Silla”

Wróć do aktualności

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.
Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close