Poradnik astrofotograficzny został stworzony z myślą o pasjonatach fotografii nocnego nieba.

Jaki sprzęt jest potrzebny początkującemu astrofotografowi? W jaki sposób odszukać obiekt na niebie? Jak fotografować szlaki gwiazd, a jak kratery na Księżycu? – na te i wiele innych pytań odpowiedzi można znaleźć w „Poradniku astrofotograficznym”, który przygotowało Hevelianum. Wydawnictwo jest dostępne bezpłatnie online. Powstało z myślą o tych, którzy chcą rozpocząć przygodę z fotografowaniem nieba lub poszerzyć wiedzę i pogłębić umiejętności praktyczne.

„Poradnik astrofotograficzny” to 80-stronicowe wydawnictwo prezentujące potrzebne astrofotografowi treści w postaci opisów, rad technicznych, zdjęć nieba i sprzętu. Powstał we współpracy z astrofotografami Michałem Kałużnym i Piotrem Potępą, których wiedza oraz doświadczenie są bezcenne.

Hevelianum szczególnie w 2022 roku zaprasza publiczność do wspólnej podróży w czasie i przestrzeni, a to za sprawą organizowanej dziesiątej edycji jedynego w Polsce międzynarodowego konkursu astrofotografii AstroCamera.

– Astrofotografia to jedna z najbardziej wymagających i pełna wyzwań dziedzina fotografii. Chcąc wykonać zdjęcia obiektów astronomicznych, należy poznać tajniki ekstremalnej fotografii, zgromadzić odpowiedni sprzęt, ale przede wszystkim posiąść wiedzę na temat mechaniki nieba, ruchu ciał niebieskich oraz fizyki obiektów astronomicznych. Oddajemy w Wasze ręce Poradnik astrofotograficzny, zbiór niezbędnych porad i informacji, jakie powinien zdobyć każdy początkujący astrofotograf. – piszą we wstępie publikacji Magdalena Więcek-Olszewska i Magdalena Maszewska, koordynatorki konkursu AstroCamera.

Przypominamy, że jeszcze do 31 sierpnia w zupełnie odmienionej przestrzeni Wozowni Artyleryjskiej można podziwiać wystawę „AstroCamera. Niebo w obiektywie”, gdzie prezentujemy najciekawsze fotografie nagrodzone w konkursie AstroCamera. To oferta przede wszystkim dla pasjonatów astronomii, fotografii i astrofotografii.

A już za sześć miesięcy, 28 stycznia 2023 roku, tradycyjnie w dniu urodzin słynnego astronoma Jana Heweliusza, zostanie ogłoszona kolejna edycja konkursu AstroCamera. Znajdźcie swój kierunek dzięki przewodnikowi astrofotografii i dołączcie do pasjonatów fotografii nocnego nieba w konkursie AstroCamera.

Poradnik astrofotograficzny do pobrania .pdf

 


Autorzy: Michał Kałużny, Piotr Potępa
Redakcja i korekta: Przemysław Rudź, Katarzyna Żelazek
Kolegium wydawnicze: Dorota Ciemna, Agata Ferenc, Paweł Golak, Magdalena Maszewska, Anna Morawska, Magdalena Więcek-Olszewska, Magdalena Serwatka
Projekt graficzny i skład: Filip Piasecki tatastudio

Patronat honorowy: Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO), Polska Agencja Kosmiczna (POLSA), Związek Polskich Artystów Fotografików (ZPAF), Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii (PTMA)
Patronat medialny: National Geographic, Wiedza i Życie, Urania – Postępy Astronomii, Radio Gdańsk
Dofinansowano z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki

Wróć do aktualności

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.
Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close