Ruszyły wiosenne porządki na zielonych terenach okalających Hevelianum, a wraz z nimi montaż budek i schronów dla skrzydlatych lokatorów Góry Gradowej – ptaków i nietoperzy.

Parki miejskie, takie jak należący do Hevelianum, okalający rozległy teren Góry Gradowej, są ważne dla ptaków, nie tylko w okresie lęgowym, ale też jesienią i zimą, jako miejsca gromadnego noclegowiska. Dają również schronienie nietoperzom, które zajmują opuszczone dziuple, pęknięcia w konarach czy szczeliny w korze. Ssaki te chętnie wykorzystują również budki, które stanowią cenne miejsca schronienia, w szczególności podczas wiosennych i jesiennych migracji.

Projekt zawieszenia budek lęgowych i schronów w parku Hevelianum rozpoczął się jeszcze w ubiegłym roku. Zlecono wówczas wykonanie ekspertyzy ornitologicznej i chiropterologicznej, która pozwoliła określić jakie gatunki zamieszkują jego teren. Podczas kilkugodzinnej obserwacji przeprowadzonej w listopadzie 2020 roku, na terenie parku odnotowano obecność sikorki bogatki, sikorki modraszki, kowalika, szpaka, kosa, zięby, grzywacza i kawki.

Ponadto, na terenie Hevelianum znajdują się dwa użytki ekologiczne będące miejscem zimowania nietoperzy – „Prochownia pod Kasztanami”, gdzie można spotkać trzy gatunki: nocka Natterera, nocka rudego i nocka dużego i „Fort Nocek” o powierzchni 1,2 ha (teren Redity Napoleońskiej). Znajduje się tu największe zimowisko nietoperzy na terenie fortu i trzecie pod względem liczebności w Gdańsku, gdzie stwierdzono występowanie czterech gatunków nietoperzy, wszystkie podlegające ścisłej ochronie: nocek duży, nocek Natterera, nocek rudy oraz gacek brunatny.        

Zgodnie z ekspertyzą, zamówione zostały budki, wykorzystujące profesjonalne rozwiązania ornitologiczne – wykonane z certyfikowanego drewna sosnowego, zaimpregnowane ekologicznym pokostem lnianym i pokryte daszkiem wykonanym z blachy połaciowej, która chroni drewnianą konstrukcję przed nasiąkaniem i erozją.

– Bardzo ważną funkcję w parkach pełnią alternatywne miejsca lęgowe w postaci budek lęgowych. Stanowią one ostoję dla ptaków jak również przyczyniają się do zachowania populacji gatunków chronionych. Wieszając budki lęgowe, mamy realny wpływ na podnoszenie potencjału lęgowego i pozytywny efekt ekologiczny w danej lokalizacji – przyznał Michał Dworak, autor opinii ornitologicznej dla Hevelianum.

Budki dla ptaków i schrony dla nietoperzy są montowane zgodnie z zaleceniami ornitologicznymi co do wysokości, odległości pomiędzy budkami, czy kierunku montażu. Łącznie na terenie parku Hevelianum zostanie zawieszonych 50 budek lęgowych dla ptaków i 20 budek noclegowych dla nietoperzy.

Wróć do aktualności

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.
Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close