„Heweliusz. Hipster czy uczony?” Pod takim hasłem Hevelianum ogłasza konkurs na mapping o swoim patronie, słynnym astronomie z Gdańska. Zwycięska praca będzie prezentowana na ścianie XIX-wiecznej Wozowni Artyleryjskiej, a jej autor otrzyma 5 tys. zł. Pliki konkursowe można składać do 31 maja 2021 roku.

Jan Heweliusz był jednym z najwybitniejszych przedstawicieli świata nauki XVII wieku. Choć na kartach historii zapisał się najbardziej jako astronom, to skala jego zainteresowań jest imponująca. Równie interdyscyplinarne Hevelianum, które obrało go za swojego patrona, postanowiło przybliżyć życie i dokonania słynnego gdańskiego astronoma i przygotowało program całorocznych obchodów 410 rocznicy jego urodzin. Jednym z jego elementów jest konkurs na mapping.

– Do udziału w konkursie zapraszamy wszystkich twórców, którzy mają pomysł, jak w nowoczesny sposób przywrócić pamięć o życiu i dokonaniach Jana Heweliusza, który wyprzedzał swoje czasy. – zaprasza Dorota Ciemna z Hevelianum, koordynatorka przedsięwzięcia. – Ten niezwykły uczony zbudował obserwatorium astronomiczne na dachach swoich kamienic, a w tym samym czasie, w ich piwnicach warzył piwo. Był rajcą miejskim, matematykiem, konstruktorem przyrządów astronomicznych, które w dodatku sam ozdabiał jako wytrawny artysta. Chcielibyśmy opowiedzieć tę historię nowoczesnym środkami wyrazu, wykorzystując technikę mappingu. – dodaje.

Trójwymiarowy pokaz, łączący światło, obraz i dźwięk będzie wyświetlany na zewnętrznej ścianie jednego z budynków na Górze Gradowej w Gdańsku – Wozowni Artyleryjskiej. To obiekt o wyjątkowych walorach architektonicznych, który powstał w 1885 roku jako magazyn wojskowy. Zrewaloryzowany i przystosowany do nowej funkcji w 2018 roku, cieszy oko zachowaną konstrukcją szachulcową i czerwoną cegłą. Niejednokrotnie sprawdził się jako przestrzeń prezentacji mappingów z historią w tle, np. „(re)Konstrukcje”.

Aby wziąć udział w konkursie, należy do 31 maja 2021 roku stworzyć plik multimedialny, który będzie w ciekawy sposób nawiązywał do życia i talentów Jana Heweliusza. Dobór środków wyrazu pozostaje dowolny, mile widziane będą projekty w aktywny sposób wykorzystujące elementy architektoniczne budynku. Jury konkursu wyłoni laureata do 30 czerwca br. Przewidziane są nagrody finansowe – za I miejsce – 5 tys. zł, za II miejsce – 3 tys. zł, za III miejsce – 2 tys. zł. Każda zwycięska praca zostanie zaprezentowana publiczności na ścianie Wozowni Artyleryjskiej.

Regulamin konkursu, informacje techniczne oraz kartę zgłoszeniową można znaleźć na stronie www.janheweliusz.pl/konkurs_mapping

Wróć do aktualności

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.
Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close