Z początkiem maja 2010 roku rozpoczęto realizację projektu pn. „Centrum Hevelianum. Budowa kompleksu edukacyjno-rekreacyjnego w Gdańsku. Etap I B”. Projekt, będący kolejnym etapem tworzenia Centrum Hevelianum – kompleksu edukacyjno-rekreacyjnego powstającego na terenie Fortu Grodzisko, został współfinansowany ze środków europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013. W ramach projektu zrewitalizowano i zaadoptowano na cele edukacyjno-ekspozycyjne cztery historyczne budynki: Koszary Schronowe, Baterię Moździerzy wraz z Poterną oraz Laboratorium Amunicyjne nr 31. Uporządkowano i zagospodarowano centralny plac Fortu – Majdan.

Pomieszczenia w budynku Koszar Schronowych przystosowano na potrzeby organizacji konferencji, warsztatów, spotkań edukacyjnych, wystaw czasowych, a także utworzono dwie stałe ekspozycje multimedialne „Dookoła Świata”, którą poświęcono Ziemi, jako środowisku przyrodniczemu oraz „Laboratorium Pana Kleksa”, które jest miejscem twórczej zabawy, przeznaczonym dla dzieci w wieku przedszkolnych i wczesnoszkolnym.

Baterii Moździerzy umieszczono ekspozycję „Wehikuł Czasu – Zabawy z Historią” odnoszącą się do historii i pierwotnej funkcji Fortu Grodzisko. W trzech kazamatach Baterii Moździerzy ustawiono repliki moździerzy, w pozostałych umieszczono interaktywne aplikacje, które poprzez zabawę umożliwiają zapoznanie się z tajnikami wojskowości – militariami używanymi w dawnej armii, obsługą armaty oraz moździerzy, umundurowaniem historycznych formacji wojskowych.

Poterna do Baterii Moździerzy również została zagospodarowana na cele ekspozycyjne i edukacyjne, z zamiarem organizowania w jej wnętrzu wystaw czasowych odnoszących się do historii Fortu. Natomiast w pomieszczeniach nad Poterną – Wartowni, zlokalizowano wystawę interaktywną stałą „Łamigłówka”, składającą się z kilkunastu stanowisk, tworzących nową eksperymentalną przestrzeń o tematyce matematycznej.

Laboratorium Amunicyjnym nr 31 utworzono ekspozycję „Hevelianum bez barier”, z dotykowymi makietami z brązu podpisanymi alfabetem Braille’a. i prezentującymi m.in.: teren Fortu Grodzisko, panoramę miasta Gdańska, pełnoplastyczny portret Jana Heweliusza. Wystawa przybliża również, poprzez wyświetlanie filmów w technice 3D, historię Góry Gradowej.

Centralny plac Fortu – Majdan przystosowano do organizacji imprez masowych, takich jak widowiska historyczne czy pikniki naukowe.

W ramach projektu przeprowadzono również warsztaty plenerowe pod tytułem „Oko w oko z ekologią na Forcie Grodzisko” dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych z województwa pomorskiego. Celem warsztatów była prezentacja zagadnień dotyczących ochrony przyrody oraz rozwijanie postaw proekologicznych wśród ich uczestników.

Całkowity koszt realizacji projektu: 13 159 690,91 PLN, z tego poziom współfinansowania projektu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wyniósł 70 % kosztów kwalifikowalnych, tj. 7 619 738,59 PLN.

Termin zakończenia rzeczowego projektu nastąpił w kwietniu 2014 r., zakończenie finansowe projektu nastąpiło w maju 2014 r.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.
Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close