Kompleksowa modernizacja energetyczna budynków mieszkalnych i użytkowych zlokalizowanych na terenie Gminy Miasta Gdańska – w latach 2017-2020

W lipcu 2017 roku Gmina Miasta Gdańska podpisała umowę z Województwem Pomorskim o dofinansowanie projektu: „Kompleksowa modernizacja energetyczna budynków mieszkalnych i użytkowych zlokalizowanych na terenie Gminy Miasta Gdańska – w latach 2017-2020”.

W lipcu 2017 roku Gmina Miasta Gdańska podpisała umowę z Województwem Pomorskim o dofinansowanie projektu: „Kompleksowa modernizacja energetyczna budynków mieszkalnych i użytkowych zlokalizowanych na terenie Gminy Miasta Gdańska – w latach 2017-2020”. Projekt realizowany będzie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Przedsięwzięcie polega na kompleksowej modernizacji energetycznej budynków mieszkalnych i obiektów użyteczności publicznej należących do Gminy Miasta Gdańska oraz budynku Dworu Artusa należącego do MHMG i Kościoła Parafii Rzymskokatolickiej pw. Chrystusa Króla (łącznie 22 obiekty).

Działania te mają na celu poprawę efektywności energetycznej obiektów, mają charakter kompleksowy i będą polegały na realizacji zadań termomodernizacyjnych wynikających z rekomendacji audytów energetycznych. W ramach Projektu będą realizowane m.in. takie zadania jak wykonanie robót dociepleniowych ścian, stropów, stropodachów i dachów, wymianie stolarki okiennej i drzwiowej zewnętrznej, montażu instalacji ogrzewania obiektu oraz instalacji ciepłej wody użytkowej, likwidacji istniejących źródeł ciepła, montażu kompaktowego węzła cieplnego, wprowadzeniu systemu zarządzania energia z monitoringiem i automatycznym sterowaniem, modernizacji systemu wentylacji, montażu nawietrzników higrosterowalnych.

Bezpośrednim celem przedsięwzięcia jest energomodernizacja budynków mająca za zadanie ograniczenia zapotrzebowania na energię cieplną i elektryczną.

Realizacja Projektu przyczyni się do osiągnięcia następujących korzyści społecznych:

– ograniczenie szkodliwych emisji gazów cieplarnianych, co spowoduje poprawę stanu środowiska naturalnego;

– oszczędność kosztów eksploatacyjnych – działania termomodernizacyjne przyczynią się do zmniejszenia zużycia energii;

– poprawa warunków mieszkalnych;

– pozytywny wizerunek miasta – poprawa stanu budynków oraz zmniejszenie emisji zanieczyszczeń wpłynie na wzrost atrakcyjności miasta oraz jego konkurencyjność.

Termin zakończenia realizacji Projektu ustalono na 31 grudnia 2021 roku. Całkowity koszt realizacji projektu wynosi 36 506 026,94 PLN, w tym kwota współfinansowania projektu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wyniesie 19 160 136,23 PLN (59,87% kosztów kwalifikowalnych).

W ramach projektu, modernizacji energetycznej zostaną poddane cztery obiekty zarządzane przez Centrum Hevelianum. Są to: Dom Zdrojowy w Gdańsku Brzeźno, ulica Zdrojowa 2; Dom Wałmistrza, ulica Reduta Miejska 1; Nowe Koszary, ulica Gradowa 11; Budynek przy ulicy 3-go maja, 21D.

Budynki zostaną poddane modernizacji w następujących latach:

Dom Zdrojowy: 2018-2019

Dom Wałmistrza: 2019-2020

Nowe Koszary: 2020-2021

Budynek przy ulicy 3-go maja, 21 D: 2019-2021

Całkowity koszt modernizacji energetycznej budynków zarządzanych przez Centrum Hevelianum to: 7 126 986,93 PLN, wkład z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wyniesie 2 423 627,11 PLN.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.
Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close