W czerwcu 2016 roku Gmina Miasta Gdańska podpisała umowę z Województwem Pomorskim o dofinansowanie Projektu: „Rewaloryzacja i adaptacja Wozowni Artyleryjskiej wraz z otoczeniem, na potrzeby Centrum Hevelianum w Gdańsku”. Projekt realizowany będzie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Projekt objął adaptację kolejnego obiektu Fortu Grodzisko wchodzącego w skład Centrum Hevelianum jaką jest Wozownia Artyleryjska.
Wozownia Artyleryjska została wzniesiona w latach 70-tych XIX wieku. Obiekt jest niezwykle cenny pod względem architektonicznym, stanowi bowiem przykład konstrukcji szkieletowej, czyli jednej z najbardziej atrakcyjnych form budownictwa, między innymi ze względu na widoczne zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz elementy konstrukcyjne. Jest to jedyny tego typu budynek na terenie Centrum Hevelianum. Dzięki inwestycji ulegnie zmianie sposób użytkowania niezagospodarowanego obecnie budynku Wozowni Artyleryjskiej, z przeznaczeniem na funkcję kulturalną (wystawowo-konferencyjną) i gastronomiczną wraz z zagospodarowaniem terenu (przyłącza, ciągi piesze i pieszo-jezdne). Dodatkowo teren poprzedzający strefę frontową obiektu zostanie zagospodarowany tak, by podkreślał jego nową funkcję i walory zabytkowe – zostaną zainstalowane meble miejskie: ławki i stoły w artystycznej formie wzorniczej oraz totem zewnętrzny – informacyjny z wyświetlaczem LCD. Przeprowadzone zostaną kompleksowe prace wewnątrz obiektu (powierzchnia objęta pracami wyniesie: 1.218,16 m2, kubatura: 4 998,03 m3). Adaptacja Wozowni Artyleryjskiej przewiduje też rewaloryzację elewacji obiektu z jednoczesnym odtworzeniem czterech par wrót w kondygnacji parteru oraz jednej pary w kondygnacji I piętra. Projekt obejmie także odtworzenie w nowej technologii mostku łączącego kondygnację I piętra z pochylnią prowadzącą na Wysokie Czoło Kurkowe.
Dodatkowo w obiekcie zostaną zastosowane nowoczesne rozwiązania w zakresie wykorzystania OZE do pozyskiwania energii cieplnej i elektrycznej – pompy ciepła (3 szt.), panele fotowoltaiczne (140 szt.) oraz systemy wentylacji z odzyskiem ciepła.
Całkowity koszt realizacji projektu wynosi: 10 079 561,59 PLN, w tym kwota współfinansowania projektu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wyniesie: 4 892 469,07 PLN (60% kosztów kwalifikowalnych).
Termin zakończenia realizacji Projektu ustalono na 30 czerwca 2018 r.
STAN PRZED ROZPOCZĘCIEM INWESTYCJI
ZDJĘCIA Z REALIZACJI INWESTYCJI