W sobotę, 22 czerwca Hevelianum otwiera sezon wakacyjny, który potrwa aż do 1 września. Na gości Góry Gradowej i Domu Zdrojowego będą czekać warsztaty, wystawy, pokazy naukowe, spacery z przewodnikami i nocne obserwacje nieba!

Odkrywanie tajemnic dinozaurów, poskramianie płomieni podczas pokazów naukowych, wystrzał z repliki armaty, spektakularny mapping, zwiedzanie fortu z przewodnikiem, zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Ponadto wyjątkowa innowacyjna wystawa Kosmiczna Baza oraz plenerowa wystawa UCZONE, prezentująca 12 współczesnych gdańskich naukowczyń.

Na wszystkich, którzy zdecydują się odwiedzić Brzeźno w Domu Zdrojowym będą czekać spacery przyrodnicze, spotkania z historią, pokój zagadek oraz plenerowe pokazy filmów.

 

22 czerwca-1 września 2024

 

GÓRA GRADOWA

Podaj cegłę – zabawa murowana!
– warsztaty rodzinne

soboty i niedziele | 12:00, 14:00 | 7-13 lat

40 zł + 5 zł (opiekun)

A gdyby tak uwolnić wyobraźnię, zaprojektować i wykonać własną budowlę? Jest to możliwe w Hevelianum podczas warsztatów rodzinnych, na których z prawdziwych minicegiełek będziecie mogli zbudować to, co wymyślicie. Cegły pójdą w ruch, a wspólna zabawa jest murowana! To co razem zbudujecie zabierzecie ze sobą do domu! A to nie koniec, bo klej używany do łączenia cegiełek rozpuszcza się w wodzie, dzięki czemu zabawa może trwać bez końca.

Podczas warsztatów poznacie też wiele ciekawostek związanych z Fortem Góry Gradowej, gdzie mieści się Hevelianum oraz o aktualnie odnawianych zabytkowych budynkach tworzących kompleks pod tajemniczą nazwą Zespół Poszpitalny Bożego Ciała.

Wakacyjny zawrót głowy
– pokaz naukowy

pon.-niedz. | 11:00, 13:00 | 7+

20 zł (ulgowy), 25 zł (normalny)

Podczas pokazu naukowego zawładniemy elektrycznością, zobaczymy to, co niewidzialne, poskromimy płomienie i zmierzymy się z ekstremalnym zimnem, a także przeprowadzimy wystrzałowe reakcje chemiczne. Za jednym razem zobaczycie najlepsze eksperymenty z repertuaru Hevelianum!

Dinozaury historia przetrwania
– seans w planetarium

pon.-niedz. | 11:00, 12:00, 13:00 | 5+ lat

15 zł (ulgowy), 20 zł (normalny)

Jak prawie wszystkie dzieci, Celeste jest zafascynowana dinozaurami. Podczas gdy przygotowuje pogadankę dla swojej klasy o tym, jak wyginęły, mądra i magiczna postać, zadaje jej kuszące pytanie: co jeśli powiem ci, że dinozaury wciąż są wśród nas? Udamy się razem z Celeste w podróż w czasie, aby zobaczyć Ziemię w bardzo, bardzo odległej przeszłości. Zobaczymy jak miliony lat temu wyglądały dinozaury –stworzenia gigantyczne, opancerzone bestie i superdrapieżniki. Razem z Celeste odkryjemy, jak niektóre z nich przetrwały do dziś.

W pracowni Heweliusza
– escape room

pon.-niedz. | 14:30, 16:00 | 8+

1–3 osoby: 120 zł    powyżej 3 osób: + 15 zł/os.

Duch Heweliusza błądzi po Górze Gradowej próbując odzyskać utracone wspomnienia. Jedyną szansą na walkę z amnezją jest rozwiązanie zagadek ukrytych w warsztacie genialnego astronoma. Niedostępna na co dzień przestrzeń w Hevelianum zamienia się w strefę poświęconą Heweliuszowi i jego wybitnym osiągnięciom, nie tylko z dziedziny astronomii.

UCZONE
– plenerowa wystawa czasowa

| pon.-niedz.| bez ograniczeń wiekowych

Bezpłatnie

Poznajcie 12 gdańskich współczesnych naukowczyń – eksplorują różne obszary nauki, pochodzą z różnych uczelni i placówek badawczych, ale wszystkie chcą zostawić po sobie lepszy świat. Zapraszamy do odwiedzania ekspozycji na Górze Gradowej przez całe wakacje.

Astrobaza
– warsztat dla najmłodszych

pon.-niedz.| 10:30, 12:00, 13:30 | 3-6 lat

25 zł + 5 zł (opiekun)

Układ Słoneczny to wyjątkowe miejsce we Wszechświecie, a Wy wcielicie się w rolę jego odkrywców. Założycie stroje astronautów, wykonacie testy sprawnościowe przed międzyplanetarną podróżą i wykorzystacie roboty, które pomogą Wam w kosmicznej eksploracji. Przeprowadzicie obserwacje meteorytów i nauczycie się je odróżniać od zwykłych kamieni. Ahoj kosmiczna przygodo!

Nocne Podglądanie Wszechświata
– wydarzenie plenerowe

16 sierpnia | info: hevelianum.pl

bezpłatnie

Nocne Podglądanie Wszechświata to jedno z flagowych wydarzeń plenerowych odbywających się od ponad 10 lat w niepowtarzalnej scenerii Góry Gradowej, na terenie centrum nauki Hevelianum. W tym roku spotykamy się 16 sierpnia, by wspólnie liczyć spadające gwiazdy i obserwować rozgwieżdżone niebo. Jak co roku przygotowaliśmy dla Was liczne dodatkowe atrakcje związane w kosmosem.

Dookoła świata, Łamigłowka, Z energią!
– pakiet wystaw interaktywnych

pon.-niedz. | 10:00-18:00 | dzieci w wieku szkolnym i dorośli

bilety.hevelianum.pl

Przemierz wszystkie kontynenty wszerz i wzdłuż, odkryj prawa przyrody rządzące światem i naszym codziennym życiem, przekonaj się, że matematyka jest nie tylko bardzo przydatna, ale też zabawna i inspirująca.

Fort Nocą. Spotkanie z duchami Góry Gradowej
– zwiedzanie z przewodnikiem

czwartki i piątki | 20:00 | 12+

50 zł (ulgowy), 60 zł (normalny)

Przewodnik w historycznym mundurze oprowadzi Cię po niedostępnych na co dzień zakamarkach dawnego fortu. Nocny spacer przez labirynty podziemnych korytarzy i tajemnicze fortyfikacje. Być może kryją się w nich nie tylko nietoperze?

ReKonstrukcje
– pokaz mappingu 3D

czwartki i piątki | 22:00 | bez ograniczeń wiekowych

bezpłatnie

Obejrzyj trójwymiarowy pokaz łączący światło, obraz i dźwięk wyświetlany na zewnętrznej ścianie jednego z budynków na Górze Gradowej – XIX-wiecznej Wozowni Artyleryjskiej.

Musztra i pokaz artyleryjski Garnizonu Gdańsk
– spotkanie z grupą rekonstrukcyjną

niedziele | 12:00 | bez ograniczeń wiekowych

bezpłatnie

Lufa o wadze 130 kg, koła średnicy 110 cm, laweta długości 230 cm – to wymiary mieszkanki Hevelianum! Replika armaty o imieniu Elżbieta, na cześć drugiej żony Jana Heweliusza, da o sobie usłyszeć w każdą pierwszą niedzielę miesiąca, w samo południe. Grupa rekonstrukcyjna Stowarzyszenia Garnizon Gdańsk, w pełnym rynsztunku, zaprezentuje jej możliwości.

Kosmiczna Baza
– odkryj z nami kosmos!

wt. – niedz. | 10:00 – 18:00

28 zł (ulgowy), 35 zł (normalny), 25 zł (grupowy)*

KOSMICZNA BAZA to wyjątkowa przestrzeń, w której znajdziecie m.in. interaktywną wystawę, z którą będziecie mieli okazję niemalże przenieść się na Międzynarodową Stację Kosmiczną, jednocześnie badając jej zakamarki. Ekspozycja ma charakter innowacyjny, zawiera nowoczesne eksponaty oraz prototypowe rozwiązania, będąc pierwszym tego typu przedsięwzięciem w skali kraju.

*W przypadku rezerwacji grupowych prosimy o kontakt pod nr 665 666 814 lub pod adresem mailowy kosmicznabaza@mae.pl

 

 

DOM ZDROJOWY W BRZEŹNIE

Lata temu w Brzeźnie
– spotkanie z historią dzielnicy

21.07. i 18.08.| 12:30 |

bezpłatnie

Zapraszamy na spotkania poświęcone historii Brzeźna. Rozmowy, prowadzone w lekkiej, przystępnej formie w pięknych wnętrzach zabytkowego Domu Zdrojowego, pozwolą zagłębić się w dzieje tej nadmorskiej dzielnicy Gdańska. To doskonała okazja, aby odkryć dawne Brzeźno, dostrzec przemiany i rozpoznać znaczenie, jakie miało dla mieszkańców oraz turystów. Spotkania z cyklu Lata temu w Brzeźnie to oferta dla całych rodzin, turystów oraz pasjonatów historii!

Rodzinne terenowe wędrówki
– spacery z przewodnikiem

2 i 4 niedziela miesiąca | 10:00 – 12:30 | 7+

20 zł (ulgowy), 25 zł (normalny)

* zniżka dla posiadaczy Karty Mieszkańca – 10/15

Cykl spacerów z przyrodnikami, którzy w wakacyjnej aurze przybliżą Wam pasjonujący świat flory i fauny parku w Brzeźnie. Tematy spacerów: Ptasie tajemnice, Owady małe i duże, O czym szumią drzewa? Dawne dzieje roślin.

Tajemnica zaginionego rękopisu
– escape room

pon. – niedz. | 10:30, 12:00, 13:30 | 7+

1–3 osoby: 120 zł          powyżej 3 osób: + 15 zł/os.

Jest 1924 rok. W nadmorskim uzdrowisku w Brzeźnie skradziono dzieło słynnej pisarki Madame Tadam! Dzieci i ich rodzice wcielą się w detektywów, aby wspólnie rozwiązać tajemnicę zaginionego rękopisu. Znajomość zagadnień przyrodniczych ułatwi przejście kolejnych stacji. Nic nie jest proste, a tajemnica goni tajemnicę. Jednak warto ją odkryć, bo nagrodą jest ilustrowana karta przyrodnicza z ciekawym i nieco śmiesznym opowiadaniem gdańskiej pisarki Agnieszki Śladkowskiej oraz gra terenowa dla gotowych na eksplorację parku okalającego dom Zdrojowy w Brzeźnie.

Śladami dawnego kurortu
– zwiedzanie z przewodnikiem

1 i 3 niedziela miesiąca | 11:00 | 12+

20 zł (ulgowy), 25 zł (normalny)

* zniżka dla posiadaczy Karty Mieszkańca – 10/15

Poznaj Czy wiecie, że Dom Zdrojowy w Brzeźnie to prawdziwy skarb? – jedyny zachowany na całym wybrzeżu Zatoki Gdańskiej przykład architektury uzdrowiskowej, pochodzącej jeszcze z XIX wieku. Poznacie zabytkowe wnętrza, a podczas spaceru z przewodnikiem wzdłuż plaży i po nadmorskim parku odkryjemy ślady dawnego kurortu.

Filmy z klimatem
– kino plenerowe

czwartki w sierpniu | info: hevelinaum.pl

bezpłatnie

Trzecia edycja plenerowego kina przed Domem Zdrojowym. Przy szumie fal będzie można obejrzeć filmy, których tematyka odnosi się do aktualnych wyzwań współczesnego świata związanych z ekologią, ochroną środowiska, zmianami klimatu, bioróżnorodnością i wpływem działalności człowieka na przyrodę.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.
Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close