wernisaż wystawy

Wernisaż wystawy przedwojennego i powojennego sprzętu fotograficznego wyprodukowanego w Polsce wraz z oprowadzaniem kuratorskim i premierą publikacji. Eksponaty pochodzą z kolekcji Grzegorza Mehringa, gdańskiego fotoreportera oraz Mariusza Jedynaka, autora publikacji towarzyszącej wystawie. Wstęp wolny.

Najstarsze obiekty zaprezentowane na wystawie, drewniane aparaty wielkoformatowe oraz obiektywy i aparat astrofizyka Adama Prażmowskiego, pochodzą z XIX i XX wieku. Będzie też można podziwiać sprzęt wyprodukowany w przedwojennych polskich fabrykach: obiektywy Phos Varsivie, aparaty Firma, Widok i Ostrowid z wytwórni Kamera Polska, aparaty Korona i Korona Tankette z fabryki braci Pawelskich oraz aparaty Sida z wytwórni K. Żelazkiewicza i E. Niepanicza.

Dzięki układowi chronologicznemu, widz nie tylko będzie mógł prześledzić rozwój polskiej myśli technicznej, ale i designu użytkowego. Zostaną zaprezentowane prototypy aparatów, w tym jedyny istniejący egzemplarz – Fenix 2s. Na wystawie znajdą się również obiektywy, projektory do slajdów i bajek, lampy błyskowe, a także aparaty specjalistyczne – do fotografii mikroskopowej i do zastosowań wojskowych. Będzie też można poznać historię powiększalników produkcji przedwojennej i powojennej wraz z osprzętem: zegarami i maskownicami. Twórcy projektu dotarli do konstruktorów aparatów, co będzie można prześledzić na dwudziestominutowym filmie dokumentalnym.

Wystawie towarzyszy bogato ilustrowana publikacja APARATY made in POLAND o historii produkcji sprzętu fotooptycznego w Polsce (premiera wydawnictwa podczas wernisażu; cena 35 zł).


APARATY made in POLAND
wystawa czasowa
16 czerwca – 3 września 2023
w godzinach pracy Hevelianum
Wozownia Artyleryjska, sala Haxo (I piętro)
wstęp wolny

wernisaż: 16 czerwca 2023 | godz. 17:00
wstęp wolny

Kuratorzy: Mariusz Jedynak, Grzegorz Mehring, Michał Ślubowski
Organizatorzy: Miasto Gdańsk, Hevelianum
Patronat: Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
Partner medialny: Związek Polskich Artystów Fotografików
Patronat medialny: gdansk.pl, trojmiasto.pl

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.
Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close