Międzynarodowa wystawa astrofotografii

Zapraszamy ponownie do wspólnej podróży w czasie i przestrzeni. Rozpocznie się ona 14 stycznia w zupełnie odmienionej przestrzeni Sali Haxo, w zabytkowym budynku Wozowni Artyleryjskiej, gdzie zostanie otwarta wystawa „AstroCamera. Niebo w obiektywie”. Zaprezentowane na niej prace będzie można podziwiać do końca lutego.

–Z okazji jubileuszowej, dziesiątej edycji naszego międzynarodowego konkursu astrofotograficznego przygotowaliśmy wystawę „AstroCamera. Niebo w obiektywie”. Prezentujemy na niej wybrane, zwycięskie prace nadesłane w dotychczasowych odsłonach konkursu i tym samym zapraszamy do wyjątkowej podróży po niebie.– mówi Magdalena Maszewska, astronomka w Hevelianum – Wystawa była prezentowana w zeszłym roku na Górze Gradowej oraz w Centrum Nauki Experyment w Gdyni. Cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że zdecydowaliśmy się pokazać ją ponownie w Hevelianum, skąd w marcu pojedzie do Torunia i będzie prezentowana w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy do końca 2023 roku.

W ramach projektu AstroCamera Hevelianum uruchomiło stronę internetową -www.astrocamera.pl, na której znajduje się interaktywna mapa nieba. Można na niej podziwiać obiekty nocnego nieba dzięki dotychczas nagrodzonym zdjęciom. Ukazał się również elektroniczny „Poradnik astrofotografii” do pobrania mający na celu popularyzację astrofotografii. Na początku stycznia Hevelianum wydało także wyjątkowy album z pracami nagrodzonymi do tej pory w konkursie. Bogato ilustrowana publikacja uzupełniona została szczegółowymi opisami zdjęć i artykułami merytorycznymi.

Motywem przewodnim wystawy jest światło. Dlaczego? Cząstka światła – foton sprawia, że niebo mieni się miliardami rozsypanych po nieboskłonie gwiazd. W ich wnętrzu dochodzi do reakcji termojądrowych, powstają wówczas cząstki, przed którymi bardzo długa droga. Przedzierają się przez strukturę swojej macierzystej gwiazdy, aby ją opuścić, po czym wpadają w kosmiczną pustkę, gdzie pędzą z niewyobrażalną prędkością by ostatecznie trafić do naszego oka.

Kiedy obserwujemy konkretny obiekt na niebie, widzimy go z pewnym opóźnieniem. W skali kosmosu nie ma tu i teraz. – opowiada Magdalena Więcek-Olszewska, kuratorka wystawy, która sama pasjonuje się fotografią. – Miliardy gwiazd złączone grawitacją tworzą galaktyki, a te łączą się w potężne struktury zwane gromadami galaktyk…Na wystawie zobaczymy obiekty tak odległe od nas, że światło opuszczające je dociera do Ziemi nawet kilkaset milionów lat.

Do 10. edycji konkursu zgłoszono największą w dotychczasowej jego historii liczbę prac – 700, a do rywalizacji stanęło najwięcej autorów – 240 z całego świata. W sumie do wszystkich jego odsłon wpłynęło 2 832 zdjęcia, z czego 103 zostały nagrodzone, a 150 wyróżniono.

Idea konkursu narodziła się w 2011 roku, kiedy Hevelianum świętowało 400. rocznicę urodzin Jana Heweliusza. Tradycyjnie już 28 stycznia, czyli w dniu urodzin słynnego astronoma, ogłaszane są kolejne edycje. Kolejna edycja, już jedenasta zostanie ogłoszona 28 stycznia.


AstroCamera 2023 – wystawa
30.01-28.02.2023 | pn.-pt. 10:00-14:00 | sob.-niedz. 11:00-17:00 | Wozownia Artyleryjska, Sala Haxo, I piętro | WSTĘP WOLNY


Organizator: Hevelianum, Miasto Gdańsk
Kuratorki wystawy: Magdalena Maszewska, Magdalena Więcek-Olszewska
Współpraca: Agata Ferenc, Paweł Golak, Katarzyna Mejna, Anna Morawska

Projekt wystawy: Grupa Gdyby (Ewa Kierklo, Stanisław Kempa)
Projekty graficzne: Anita Wasik
Identyfikacja wizualna: Tata Studio
Wykonanie: Czapla Dekor Bartosz Cybowski

Teksty: Magdalena Maszewska, Przemysław Rudź, Magdalena Więcek-Olszewska
Redakcja językowa: Katarzyna Żelazek
Tłumaczenia: Klaudia Nowicka, Bogna Pazderska

Patronat honorowy: Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO), Polska Agencja Kosmiczna (POLSA), Związek Polskich Artystów Fotografików (ZPAF), Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii (PTMA)
Patronat medialny: National Geographic Polska, Wiedza i Życie, Urania – Postępy Astronomii, Radio Gdańsk

Dofinansowano z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.
Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close