Rozmowa z cyklu Nauka Mówi

AstroCamera to coroczny konkurs organizowany przez Hevelianum. Dotyczy astrofotografii i jest dedykowany miłośnikom astronomii oraz amatorom fotografowania. Jego pierwsza edycja została ogłoszona 28 stycznia 2011 roku. Skąd wziął się pomysł stworzenia konkursu na najlepsze zdjęcie kosmosu? Jak zacząć przygodę z astrofotografią? W jaki sposób należy przygotować się do wykonania zdjęcia, które będzie miało szansę zostać nagrodzone w konkursie astrofotograficznym? Na te i inne pytania postarają się odpowiedzieć zaproszeni przez dr Dorotę Cieślicką goście: Michał Kałużny, fotograf i astrofotograf, Piotr Potępa, astrofotograf, Ksawery Wróbel, solarigrafista, tegoroczny laureat konkursu AstroCamera oraz Magdalena Więcek-Olszewska, astronomka, pomysłodawczyni konkursu.

Rozmowa odbędzie się 12 lipca o godz. 18:00 w Wozowni Artyleryjskiej, w przestrzeni wystawy „AstroCamera. Niebo w obiektywie”. Wstęp wolny! Transmisja na kanale YouTube i Facebooku Hevelianum.

 

Michał Kałużny – fotograf, astrofotograf

Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu na kierunku fotografia. Dyplom otrzymał w pracowni fotografii intermedialnej, a jego promotorami byli prof. Stefan Wojnecki oraz Krzysztof Baranowski. Obecnie zajmuje się fotografią, cyfrowymi przetworzeniami obrazu foto i wideo oraz edukacją z zakresu fotografii oraz astrofotografii. Od kilkunastu lat specjalizuje się w astrofotografii głębokiego nieba, prowadzi blog i stronę Astrofotografia.pl. Współpracował z Polskim Towarzystwem Astronomicznym, współwydawcą kalendarza Astrofotografii Amatorskiej.

Współorganizował i prowadził I Polsko-Szwajcarskie Warsztaty Astrofotografii w Lesznie oraz Warsztaty Astrofotografii Astroshot Delta Optical w Tucznie (2012). Wraz z Piotrem Potępą prowadzi Bieszczadzkie Warsztaty Astrofotografii „Szlakiem Gwiazd” (2018). Jako redaktor współpracuje z magazynami poświęconymi astronomii: „Astronomia”, „Urania – Postępy Astronomii”, „Vademecum Miłośnika Astronomii”, „Komputer Świat” i serwisem Optyczne.pl. Zdjęcia o tematyce astronomicznej publikował w kilkudziesięciu różnych książkach i wydawnictwach, m.in. jako pierwszy Polak w anglojęzycznym „Sky&Telescope”.

 

Piotr Potępa – astrofotograf

Z wykształcenia geofizyk, fotograf z zamiłowania. Autor bloga o fotografii nocnej Nightscapes.pl. Jego największą pasją jest fotografia astrokrajobrazowa, za pomocą której stara się pokazywać piękno nocnego nieba. Na zdjęciach uwiecznia głównie gwiazdy, planety i Księżyc w towarzystwie obiektów na Ziemi. Stara się tym samym przypominać, że ciała niebieskie towarzyszą człowiekowi od zawsze, wyznaczając rytm jego życia. Swoją pasją zaraża innych, ukazując to, czego zazwyczaj nie zauważamy w pośpiechu, pochłonięci codziennymi sprawami.

Prowadzi warsztaty astrofotografii. Gość Radiowej Szkoły Astrofotografii w audycji „Radio Planet i Komet” w Radiu PiK. Laureat konkursów astrofotograficznych. Współpracownik najstarszego polskiego czasopisma poświęconego upowszechnianiu wiedzy astronomicznej „Urania – Postępy Astronomii”. Najczęściej można go spotkać nad Wisłą, niecierpliwie wypatrującego Księżyca wyłaniającego się zza horyzontu. Niekiedy można go szukać gdzieś pośród pól, z dala od miejskich świateł i zgiełku, stojącego obok statywu z aparatem, wpatrzonego w ogrom rozgwieżdżonego nieba.

 

Ksawery Wróbel – solarigrafista, tegoroczny laureat konkursu AstroCamery

 

Ksawery Wróbel urodził się w Dąbrowie Tarnowskiej, Polska. Uzyskał licencjat z informatyki na Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie oraz ukończył Politechnikę im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie uzyskując tytuł magistra informatyki. Jego specjalizacja to Grafika Komputerowa i Multimedia. Jego praca magisterska dotyczyła wykorzystania grafiki wektorowej w serwisach internetowych. Obecnie mieszka w Stanach Zjednoczonych, gdzie pracuje jako projektant w firmie zajmującej się produkcją form wtryskowych. Od trzech lat interesuje się szeroko rozumianą fotografią otworkową oraz solarigrafią. Jego zainteresowania dotyczą również fotografii analogowej, lomografii, oraz fotografii alternatywnej: cyjanotypia, proces chlorofilowy i luksografia. Od 2019 roku prowadzi swój fan page www.facebook.com/theksawerywrobel  gdzie dzieli się swoją pasją.

Laureat I nagrody w kategorii Astro-krajobraz w X Międzynarodowym Konkursie Astrofotograficznym AstroCamera Hevelianum (Polska, 2022).

 

Magdalena Więcek-Olszewska – astronomka, przewodnicząca jury konkursu AstroCamera

Z konkursem AstroCamera związana od samego początku. AstroCamera powstała z połączenia jej dwóch miłości – astronomii i fotografii. Astronomię ukończyła na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu badając fizykę zmienności gwiazd w układach podwójnych. Od ponad 10 lat spełnia się jako popularyzatorka nauki w Hevelianum dzieląc się z innymi pięknem i tajemnicami Kosmosu. Absolwentka szkoły fotografii, zafascynowana naukową fotografią kreacyjną. W wolnym czasie bierze aparat czy też „pudełko po butach” i utrwala taki świat, jaki sobie wymyśli

 

Prowadzenie: dr Dorota Cieślicka, Hevelianum

Doktor nauk biologicznych, dyplom broniła na Uniwersytecie Gdańskim w Katedrze Taksonomii Roślin i Ochrony Przyrody. W Hevelianum, jako główny specjalista do spraw naukowych, odpowiada za działania związane z edukacją oraz komunikacją naukową. Fascynują ją idee, a motywują nowe wyzwania. Zwolenniczka prostych rozwiązań.

 

„Nauka Mówi”, to cykl comiesięcznych rozmów o wpływie nauki na otaczającą nas rzeczywistość, o szansach i możliwościach, jakie kryją się w jej rozwoju oraz o zagadnieniach ważnych społecznie. Rozpoczął się we wrześniu 2020 roku, a jego gośćmi byli m.in.: neurobiolog, dr Wojciech Glac, który opowiadał o tym, jak zachowuje się mózg w depresji, Przemysław Staroń, Nauczyciel Roku, tłumaczący, jak ważne są relacje w edukacji, czy Sebastian Soberski, który objaśniał działanie radioteleskopów. Nagrania dostępne są na Facebooku i kanale YouTube Hevelianum.

W 2022 roku formuła „Nauki Mówi” została poszerzona. Każde z omawianych co miesiąc zagadnień ma swojego opiekuna merytorycznego z Hevelianum, który jednocześnie wciela się w rolę moderatora rozmowy. Dr Dorota Cieślicka zajmuje się zagadnieniami związanymi z nauką i technologią, dr Max Rykaczewski prowadzi, we współpracy ze Świetlicą Krytyki Politycznej w Trójmieście, spotkania wokół literatury i klimatu, a dr Jan Daniluk zaprosi na spotkania z historią.

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.
Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close