Spotkanie z cyklu Nauka Mówi

Co wspólnego z bioróżnorodnością ma awokado? Dlaczego polscy naukowcy wykupili kawałek lasu tropikalnego w Kolumbii? Czy można uprawiać rolę w sposób wspierający bioróżnorodność? Dlaczego warto o bioróżnorodność dbać?

Na te i inne pytania poszukamy odpowiedzi razem z zaproszonymi przez dr Maxa Rykaczewskiego gośćmi, dr hab. Martą Kolanowską, kierowniczką Katedry Geobotaniki i Ekologii Roślin na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego oraz Wojciechem Żakiem prezesem zarządu Fundacji Twoja Rola. Spotkanie odbędzie się na poddaszu Domu Zdrojowego w Brzeźnie 17 maja o godz. 18:00. Wstęp jest wolny, a rozmowa będzie również transmitowana w mediach społecznościowych Hevelianum. Zapraszamy!

dr hab. Marta Kolanowska (Uniwersytet Łódzki)

dr hab. Marta Kolanowska, kierownik Katedry Geobotaniki i Ekologii Roślin na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego. Stopień doktora uzyskała w 2012 r., a w 2017 r. uzyskała stopień doktora habilitowanego nauk biologicznych w zakresie biologii. Od 2016 r. pracuje na stanowisku junior researcher dla Czeskiej Akademii Nauk, a od 2018 r. jest zatrudniona na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego w grupie pracowników badawczych. Jest autorem ponad 150 artykułów i 10 monografii naukowych. Zorganizowała i brała udział w ponad 20 ekspedycjach tropikalnych oraz prowadziła rewizje materiałów zielnikowych w ponad 40 instytucjach naukowych. Jej badania dotyczą storczyków, przede wszystkim taksonomii i biogeografii orchidei. Prowadzi również prace mające na celu ewaluację wpływu zmian klimatu na nisze zajmowane przez te rzadkie rośliny. Jako prezes Fundacji „Biodiversitatis” koordynuje projekt utworzenia rezerwatu przyrody ze stacją badawczą w Republice Kolumbii.

Wojciech Żak (Fundacja Twoja Rola)

Wojciech Żak, prezes zarządu Fundacji Twoja Rola. Project manager projektów społecznych, ogrodnik społeczny, socjolog. Twórca projektu „Manufaktura Ogrody Sitowie”, który realizuje działania aktywizujące społecznie i zawodowo osoby włączane społecznie w obszarze prowadzenia rolnictwa miejskiego-urban farmingu oraz rozwoju ekonomii społecznej w ramach prowadzenia pracowni przetwórstwa i sprzedaży zrównoważonych produktów warzywnych pod marką „Siejemy Ferment” oraz projektu „ekoNOMIA społeczna w biznesie”.Laureat w konkursie na najlepszą prace dyplomową o tematyce gdańskiej – Gdańskie Nagrody Samorządowe.

dr Max Rykaczewski (Hevelianum)
dr Max Rykaczewski (Hevelianum)

Max Rykaczewski, doktor nauk ścisłych i przyrodniczych, botanik i ilustrator naukowy. Wcześniej pracował m.in. w Zielniku Uniwersytetu Gdańskiego. W Hevelianum, jako główny specjalista ds. edukacji ekologicznej, zajmuje się promowaniem ochrony przyrody i idei zrównoważonego rozwoju. Pasjonat roślin, w szczególności z rodzin storczykowatych i motylkowatych. Zajmuje się również fitosocjologią, biologią rozmnażania i roślinami leczniczymi.

_______________________________________

„Nauka Mówi”, to cykl comiesięcznych rozmów o wpływie nauki na otaczającą nas rzeczywistość, o szansach i możliwościach, jakie kryją się w jej rozwoju oraz o zagadnieniach ważnych społecznie. Rozpoczął się we wrześniu 2020 roku, a jego gośćmi byli m.in.: neurobiolog, dr Wojciech Glac, który opowiadał o tym, jak zachowuje się mózg w depresji, Przemysław Staroń, Nauczyciel Roku, tłumaczący, jak ważne są relacje w edukacji, czy Sebastian Soberski, który objaśniał działanie radioteleskopów. Nagrania dostępne są na Facebooku i kanale YouTube Hevelianum. W 2022 roku poszerzamy formułę „Nauki Mówi”. Rozmawiamy również o tym, jakie zastosowanie w rozwiązywaniu problemów współczesnego świata ma znajomość historii. Chcemy także korzystać z zasobów kultury, rozmawiać o literaturze, która wspiera naukę w wyjaśnianiu zmian klimatycznych.

Każde z omawianych co miesiąc zagadnień ma swojego opiekuna merytorycznego z Hevelianum, który jednocześnie wciela się w rolę moderatora rozmowy. Dr Dorota Cieślicka zajmuje się zagadnieniami związanymi z nauką i technologią, dr Max Rykaczewski poprowadzi spotkania wokół ekologii, a dr Jan Daniluk zaprosi na spotkania z historią.

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.
Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close