Warsztaty i wykłady

Dni Mózgu w Trójmieście to coroczna akcja odbywająca się w ramach Światowego Tygodnia Mózgu (Brain Awareness Week), której celem jest popularyzacja wiedzy o mózgu.

Wykłady, warsztaty oraz pokazy laboratoryjne są doskonałą okazją do zgłębiania wiedzy o budowie i funkcjonowaniu mózgu, a także do poznania warsztatu pracy neurobiologów, neurochirurgów i psychologów. Akcja będzie prowadzona w formule hybrydowej – z zajęciami prowadzonymi zarówno w formie stacjonarnej, jak i zdalnej (on-line).

Tegoroczna, 12. edycja Dni Mózgu w Trójmieście odbędzie się w dniach 14 – 20 marca na Uniwersytecie Gdańskim oraz w dniu 19 marca w nadmorskiej filii Hevelianum – Domu Zdrojowym w Brzeźnie. Udział w wykładach i warsztatach jest bezpłatny, jednak obowiązują wejściówki (do odbioru w recepcji Domu Zdrojowego w dniu wydarzenia). Liczba miejsc ograniczona!

Informacja o pełnym programie Dni Mózgu dostępna jest na stronie projektu: www.dnimozgu.ug.edu.pl.

 

 

19 marca | Dom Zdrojowy w Brzeźnie, ul. Zdrojowa 2

 

11:00 – 17:00; co godzinę

Jak działa mózg – warsztaty, Studenckie Koło Naukowe „Homunculus” Uniwersytetu Gdańskiego

Kilkanaście warsztatów stoiskowych, w których uczestnicy będą mogli wykonać proste i nieco bardziej skomplikowane doświadczenia na sobie samych, by przekonać się jak działa mózg.

 

11:00 – 17:00; co godzinę

Super zmysł – warsztaty, zespół Hevelianum

Czy zmysły się męczą? Czy łatwo je oszukać? Czy cytryna może być słodka? Przetestujemy swój węch i smak, tworzące wspólnie super-zmysł. Dowiemy się, jak działają razem w parze i sprawdzimy, czy radzą sobie osobno! A na koniec mała nagroda – mieszanie zapachów i kolorów, czyli własnoręczne przygotowanie woreczków zapachowych.

7+

 

14:00 – 15:00

Mózg kocha naturę! – wykład, Wojciech Glac, Uniwersytet Gdański

Co ciągnie nasz mózg do lasu? Co sprawia, że w chwilach stresujących kontakt z naturą przynosi spokój? Co sprawia, że ludzie żyjący w otoczeniu zieleni są zdrowsi psychicznie? Jakie korzyści przynosi nam kontakt z naturą? I w jaki sposób wpływa to na nasz mózg?

15+

 

15:30 – 16:30

Uwaga! Koniec świata! Mózg wobec informacji o zmianach klimatycznych – wykład, Wojciech Glac, Uniwersytet Gdański

Jak to się dzieje, że dramatyczne informacje są w stanie wywołać w nas paniczny lęk, ale po pewnym czasie do nich przywykamy? Jak nasz mózg radzi sobie z poczuciem zagrożenia? Od czego zależy łatwość do przechodzenia nad nimi do porządku dziennego? I od czego zależy to, że jednego z nas napływające informacje przyprawiają nas o dreszcze, a po innym spływają jak po kaczce? Wykład będzie odpowiedzią na te i inne pytania, a kanwa – kontekst zmian klimatycznych i reakcje naszych mózgów na informacje o tych zmianach.

15+

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.
Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close