Zapraszamy do udziału w obchodach Dni Solidarności Klimatycznej! Chętnych zmierzenia się z tematem zmiany klimatu zapraszamy od 13 do 17 września na bezpłatne pokazy online przygotowane we współpracy z Portem Czystej Energii. W ich trakcie przeprowadzimy eksperymenty, porozmawiamy o globalnym ociepleniu i zjawiskach zachodzących w ziemskiej atmosferze. Nie zabraknie też atrakcji dla młodych miłośników nauki i zabawy na świeżym powietrzu. Wraz z Gdańskim Teatrem Miniatura oraz Czyste Miasto Gdańsk zapraszamy w niedzielę, 19 września na plenerowy spektakl dla najmłodszych pt. „Kierunek: Ziemia”. Wstęp wolny.

 

Co wisi w powietrzu? | pokazy online
Hevelianum

Zobacz zaskakujące eksperymenty związane ze zmianą klimatu, poznaj skład atmosfery ziemskiej oraz zjawiska w niej zachodzące. Zapraszamy uczniów klas 4-6 szkół podstawowych na otwarty pokaz online. A że jest to ważny temat, chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Nieustanny rozwój cywilizacji daje nam mnóstwo nowych możliwości, ale jednocześnie przynosi wiele zagrożeń. Postępujące zmiany klimatu oraz ich przyczyny i skutki wywołują gorącą dyskusję. Zatem zapraszamy, przekonajmy się: co wisi w powietrzu?

13-15.09 | godz.: 10:00, 12:00 | ok. 45 min | klasy 4-6 SP

 

Port wiedzy: klimat – energia – odpady | pokazy online
Port Czystej Energii

Każdego dnia na całym świecie obserwujemy skutki zmian klimatu. Odnotowywane są coraz bardziej ekstremalne temperatury (np. w Kalifornii w 2020 r. zarejestrowano temperaturę powyżej 54°C!), powodujące susze i pożary, niszczycielskie powodzie, silne wiatry, huragany, cyklony, tajfuny, a także coraz bardziej gwałtowne burze.  Globalne ocieplenie ma również wpływ na życie i zdrowie człowieka, dostęp do produktów żywnościowych, a także na różnorodność biologiczną. Ze względu na zmiany klimatu wiele gatunków roślin i zwierząt musiało przenieść się w nowe miejsca. Część z nich już wymarło, a wielu z nich grozi wyginięcie. Niestety, zmian klimatu nie możemy już zatrzymać, ale możemy je spowolnić. Jak to zrobić? Jakie działania możemy podjąć by zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych? Jaką rolę w działaniach na rzecz ochrony klimatu odgrywa racjonalna gospodarka odpadami, w tym odzysk energii z odpadów?

16-17.09 | godz.: 10:00, 12:00 | ok. 45 min | klasy 7-8 SP

 

Emisja pokazów odbędzie się ze studia Hevelianum, za pośrednictwem platformy Zoom. Rezerwacja pod numerem telefonu: 58 742 33 52.

 

Spektakl plenerowy „Kierunek: Ziemia”
Czyste Miasto Gdańsk + Teatr Miniatura

Projekt „Kierunek: Ziemia” to spektakl ekologiczny oraz artystyczne działanie edukacyjne, których głównym tematem jest odpowiedzialne postępowanie z odpadami, zaś celem nauka i motywacja do samodzielnej segregacji odpadów i ograniczenia ich wytwarzania. Działania zostały opracowane we współpracy z wydziałem Gospodarki Komunalnej UM w Gdańsku i Teatru Miniatura w Gdańsku.

Jest to mobilny spektakl, który w artystyczny sposób porusza tematy ekologiczne i zachęca do rzetelnego dbania o planetę. Kosmitka Lilla, weteranka gier survivalowych, jej syn Lang i zwierzak domowy Kenny biorą udział w Kosmicznym Show Survivalowym. Maszyna losująca wysyła ich na Ziemię. Jakie przygody ich czekają, czy uda się zebrać trofea i przetrwać?

Reżyseria: Michał Derlatka
Scenariusz: Sandra Szwarc
Scenografia: Aleksandra Stawik
Muzyka: Joanna Sówka-Sowińska
Ruch Sceniczny: Ula Zerek

19.09 | godz. 12:00 i 13:30

Widowisko odbędzie się w Hevelianum, na majdanie Góry Gradowej, wstęp wolny. W razie wystąpienia niekorzystnych warunków pogodowych spektakl się nie odbędzie.

 

Dni Solidarności Klimatycznej odbywają się w całym Trójmieście i w Wejherowie. Więcej informacji: Dni Solidarności Klimatycznej 2021 – czyli metropolia dla środowiska | Metropolitalne wiadomości | Obszar Metropolitalny Gdańsk Gdynia Sopot (metropoliagdansk.pl)

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.
Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close