19 lutego obchodzimy Dzień Nauki Polskiej, czyli święto państwowe poświęcone upamiętnieniu dokonań polskich naukowców i ich dążeń do poznania prawdy.

W Hevelianum postanowiliśmy go uczcić prezentując dokonania młodych polskich naukowców.

Przedstawimy ich pasje, naukowe cele oraz osiągnięcia. Skoncentrujemy się na teraźniejszych dokonaniach młodej kadry naukowej, jednocześnie zaglądając w przyszłość nauki polskiej.

Do współpracy zaprosiliśmy przedstawicieli Politechniki Gdańskiej, Uniwersytetu Gdańskiego oraz Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Zapraszamy do wysłuchania rozmów, które opublikujemy o godz. 10:00 na naszym Facebooku.

Wypowiedzą się:

Karolina Pierzynowska, która pracuje w Katedrze Biologii Molekularnej Uniwersytetu Gdańskiego, opracowując nowe podejścia terapeutyczne w chorobach genetycznych i neurodegeneracyjnych na modelach komórkowych i zwierzęcych. Jej badania po raz pierwszy wykazały wysoką skuteczność genisteiny w leczeniu choroby Huntingtona i Alzheimera. Za swoje wyniki i osiągnięcia naukowe otrzymała m.in. Nagrodę Rektora UG, Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Nagrodę im. prof. Mozołowskiego przyznawaną przez Polskie Towarzystwo Biochemiczne, a także nagrodę Oddziału Gdańskiego Polskiej Akademii Nauk.

Adam Dąbrowski – asystent w Katedrze Mechaniki i Mechatroniki Politechniki Gdańskiej, gdzie pracuje nad doktoratem z drgań konstrukcji kosmicznych oraz prowadzi zajęcia z mechaniki, mechanizmów i konstrukcji kosmicznych na kierunku „Technologie kosmiczne i satelitarne”. Jest również kierownikiem Obserwatorium astronomicznego GSA, gdzie uczy astronomii na wszystkich poziomach edukacji. Absolwent I edycji programu „Rozwój kadr sektora kosmicznego” organizowanego przez Ministerstwo Rozwoju i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Przewodził projektowi HEDGEHOG, który w marcu 2019 wyniósł eksperyment naukowy na wysokość 82.1 km oraz projektowi GDArms, który w styczniu 2020 odtworzył warunki lotu rakiety w laboratorium przy współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną.

Karol Steckiewicz – student VI roku kierunku lekarskiego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Swoje zainteresowania naukowe koncentruje wokół nanomedycyny, głównie w aspektach przeciwnowotworowego, przeciwbakteryjnego oraz cytotoksycznego działania nanocząstek metali. Naukowo związany jest z Katedrą i Zakładem Patofizjologii Farmaceutycznej GUMed. W 2020 roku otrzymał stypendium za znaczące osiągnięcia przyznawane przez Ministra Zdrowia. Jest także laureatem 3 Nagród Rektora GUMed, a także polskich i zagranicznych stypendiów naukowych. Wyniki swoich badań opisał w pięciu artykułach naukowych oraz prezentował na kilkunastu konferencjach.

                                

Wydarzenie jest częścią projektu SPINaj naukę, nowej inicjatywy Stowarzyszenia Społeczeństwo i Nauka (SPIN), którego jesteśmy częścią.

Stanowi także część obchodów 410. rocznicy urodzin Jana Heweliusza, patrona Hevelianum, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli świata nauki XVII wieku. Program całorocznych obchodów można znaleźć na stronie www.janheweliusz.pl.

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.
Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close