Zwiedzanie, opowieści, ekologiczne warsztaty rodzinne, quiz z nagrodami, wernisaż wystawy plenerowej oraz spacer przyrodniczy po parku i plaży – w sobotę 26 czerwca zapraszamy do zrewaloryzowanego Domu Zdrojowego w Brzeźnie. Gości będzie woził bezpłatny zabytkowy tramwaj. Finał inwestycji pod koniec 2021 roku, powstanie wówczas przestrzeń edukacji ekologicznej, wydarzeń kulturalnych i spotkań.

– Z ogromną radością i dumą prezentujemy Państwu odnowioną brzeźnieńską perłę architektury. Choć prace budowlane i wykończeniowe będą jeszcze trwały, to już dziś chcemy zaprezentować niezwykłą bryłę budynku, zaprosić do środka i opowiedzieć o naszym pomyśle na funkcjonowanie Domu Zdrojowego. Tematem przewodnim prowadzonej w nim działalności edukacyjnej będzie szeroko rozumiana ochrona środowiska – zaprasza Paweł Golak, dyrektor Hevelianum, które będzie zarządzać nową placówką. – Zapraszam na dzień otwarty wszystkie mieszkanki i mieszkańców Gdańska. Chcielibyśmy, aby wyremontowany Dom Zdrojowy nie tylko cieszył oko, ale też stał się miejscem Waszych spotkań.

Już 26 czerwca w godzinach 11–15 wszyscy zainteresowani będą mogli zajrzeć do środka budynku, wysłuchać opowieści o jego historii oraz relacji z budowy.

Dla dzieci i dorosłych przygotowano warsztaty plastyczne z wykorzystaniem naturalnych materiałów, jak liście, patyczki, kamyki, muszelki i owoce, oraz quiz wiedzy przyrodniczej z nagrodami.

Będzie też można nauczyć się od znanych superbohaterów Bioli i Super Sortera, jak prawidłowo segregować śmieci.

Wielbicielom natury szczególnie polecamy spacer przyrodniczy po parku i plaży.

A patriotom lokalnym i wielbicielom historii polecamy rozmowę o historii Brzeźna z dr. Janem Danilukiem, historykiem z Hevelianum, oraz Dorotą Kuś, miłośniczką historii dzielnicy i autorką książki o niej. Odbędzie się również wernisaż wystawy „Dom Zdrojowy. Serce Brzeźna”, na której zostaną zaprezentowane reprodukcje dawnych pocztówek i fotografii przedstawiających dzieje kurortu z perspektywy historii Domu Zdrojowego i jego najbliższej okolicy. Wystawę można oglądać do końca sierpnia.

Na stoisku Hevelianum będzie można zapoznać się z ofertą edukacyjną, kupić publikacje oraz ekologiczne pamiątki.

Do nadmorskiego kurortu będzie można dojechać historycznym tramwajem. Specjalnie na ten dzień zostanie uruchomione bezpłatne połączenie z centrum Gdańska do Brzeźna – linia DZ1. Start sprzed Dworca PKS pod Górą Gradową. ROZKŁAD JAZDY [POBIERZ]

Ze względów bezpieczeństwa uczestnicy proszeni są o przestrzeganie limitów wejść do obiektu, zachowanie bezpiecznej odległości oraz zakrywanie ust i nosa.

Udział we wszystkich aktywnościach jest bezpłatny.

 


PROGRAM

Zwiedzanie Domu Zdrojowego | 11:00–15:00 | tryb ciągły

„Dom Zdrojowy. Serce Brzeźna” – wernisaż wystawy (czynnej przez całe wakacje) oraz rozmowy o historii Brzeźna z dr. Janem Danilukiem, historykiem, i Dorotą Kuś, autorką publikacji o tej dzielnicy | 11:00–15:00 | tryb ciągły

Pokaz filmów i zdjęć przedstawiających postęp prac w czasie odbudowy Domu Zdrojowego oraz opowieści osób pracujących przy inwestycji | 11:00–15:00 | tryb ciągły

Obrazy przyrodą malowane – warsztaty plastyczne dla dzieci (3–9 lat + opiekunowie) | 11:00–15:00 | tryb ciągły

Koło fortuny – quiz wiedzy przyrodniczej z nagrodami | 11:00–15:00 | tryb ciągły

Zdrojowi tropiciele – spacer przyrodniczy po okolicznym parku i plaży dla dorosłych i dzieci (9+) | 11:30, 12:30, 13:30 | ok. 45 min | grupy 15-osobowe

 


O INWESTYCJI | Hevelianum. Dom Zdrojowy

Budynek powstał pod koniec XIX wieku na potrzeby letników, po rewaloryzacji stanie się miejscem edukacji ekologicznej – nadmorską filią Hevelianum. Znajdą się tu sale warsztatowe, miejsca noclegowe, a także restauracja o ekologicznym profilu i przestrzenie do integracji mieszkańców.

Miasto Gdańsk podpisało umowę na przebudowę i zmianę sposobu użytkowania Domu Zdrojowego w czerwcu 2019 roku. Generalnym wykonawcą jest gdańska firma Poleko, mająca duże doświadczenie w prowadzeniu remontów zabytkowych obiektów. Wszystkie prace prowadzone są pod nadzorem wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Powierzchnia użytkowa Domu Zdrojowego to 1670 m kw. Rewaloryzacją objęty jest budynek i otaczający go park – obszar o powierzchni 0,9 ha. Odnowiony zieleniec będzie nawiązywał do historycznego wyglądu. Pojawią się w nim również elementy małej architektury.

Modernizacja i przystosowanie Domu Zdrojowego do nowych celów, wraz z zagospodarowaniem otaczającego go ogrodu, to koszt ok. 27 mln zł. Środki pochodzą z budżetu miasta.

 

Dom Zdrojowy w sierpniu 2018 roku, fot. Dominik Kulaszewicz

 

Dom Zdrojowy w czerwcu 2021, fot. Dawid Linkowski

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.
Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close