Gdzie kryje się geniusz i jak powstają jego wizje? Czy wyobraźnia może pomóc w odkryciach naukowych? Gościem kolejnego odcinka z cyklu „Nauka Mówi” – rozmów z naukowcami i popularyzatorami nauki – będzie dr Agata Kołodziejczyk, jedna z najpotężniejszych kobiet nauki w Polsce. Rozmowa zostanie opublikowana 14 kwietnia o godz. 19.00 na Facebooku i kanale YouTube.

„Fantastyczny umysł” to tytuł kolejnego odcinka cyklu popularnonaukowego „Nauka Mówi”. Jego gość – dr Agata Kołodziejczyk – w rozmowie z astronomką Magdaleną Maszewską, przybliży niezwykłe możliwości ludzkiego mózgu. Będzie to także okazja do tego, by zastanowić się, czy fantastyczne pomysły Stanisława Lema mają odzwierciedlenie w rzeczywistości oraz do przyjrzenia się, jakie futurystyczne badania prowadzi jedna z najpotężniejszych kobiet w Polsce.

Dr Agata Kołodziejczyk – neurobiolożka z kosmiczną misją – doktorat zdobyła na Uniwersytecie w Sztokholmie. Współzałożycielka Analog Astronaut Training Center, pomysłodawczyni i realizatorka powstania analogowych baz do symulacji misji kosmicznych w Polsce, organizatorka 26 księżycowych i marsjańskich analogowych misji kosmicznych, mentorka 85 analogowych astronautów. Pracowała w Europejskiej Agencji Kosmicznej w Advanced Concepts Team w Holandii. Autorka licznych publikacji edukacyjnych i naukowych na temat chronobiologii, biologii kosmicznej i neurobiologii. Trzykrotna laureatka międzynarodowego konkursu Global Space Balloon Challenge w kategorii „Najlepszy eksperyment naukowy” i „Najlepszy projekt edukacyjny”. Uhonorowana wieloma stypendiami naukowymi, m.in. przez Fundację na Rzecz Nauki Polskiej. Członkini grup doradczych organizacji, takich jak International Astronautical Federation, Valles Marineris – International Space Agency, European Geosciences Union, Astronomia Nova, Polskie Towarzystwo Astrobiologiczne, Polskie Towarzystwo Rakietowe.

dr Agata Kołodziejczyk, archiwum prywatne

Wydarzenie jest częścią projektu „SPINaj naukę”, inicjatywy Stowarzyszenia Społeczeństwo i Nauka (SPIN), które współtworzy Hevelianum.

Stanowi także część obchodów 410. rocznicy urodzin Jana Heweliusza, patrona Hevelianum, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli świata nauki XVII wieku. Kwiecień w kalendarzu obchodów poświęcony jest w całości kobietom nauki, a patronuje mu żona Jana Heweliusza – Elżbieta Koopman-Heweliusz, która również była astronomką. Program całorocznych obchodów można znaleźć na stronie www.janheweliusz.pl.

Kolejne spotkanie w ramach cyklu „Nauka Mówi” odbędzie się 12 maja. Jego gościem będzie Przemysław Rudź, którego muza astronomii Urania inspiruje do tworzenia muzyki elektronicznej…

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.
Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close