Zapraszamy na trzecią edycję „Filmów z klimatem” – plenerowego kina przed Domem Zdrojowym w Brzeźnie, gdzie po raz kolejny będzie można obejrzeć filmy, których tematyka odnosi się do aktualnych wyzwań współczesnego świata związanych z ekologią, ochroną środowiska, zmianami klimatu, bioróżnorodnością i wpływem działalności człowieka na przyrodę.

W tym roku przy akompaniamencie morskich fal zobaczymy przepiękne obrazy dokumentujące przyrodę „Serce Dębu” i „Do ostatniej kropli”, fabularny film science fiction „W nich cała nadzieja”, poruszający dokument o walce z globalnym wymieraniem gatunków „Animal” (2021) oraz „Ziarno świadomości” traktujący o cywilizacyjnych problemach z produkcją zdrowej żywności.

Projekcje odbędą się w każdy czwartek sierpnia, co tydzień wyświetlany będzie jeden film prezentujący inną tematykę. Kluczem wyboru filmów było usytuowanie człowieka w kontekście natury, powiązanie jego losu i działań ze środowiskiem. Każdy seans poprzedzi krótka rozmowa z ekspertami w danej dziedzinie. Rozmowy prowadzić będzie dziennikarka Radia Gdańsk Pani Beata Szewczyk, a jej rozmówcami będą między innymi dr Alicja Pawelec-Olesińska – hydrobiolog, specjalistka ds. Ekosystemów Wodnych Fundacji WWF Polska, Prof. Jan Marcin Węsławski z Instytutu Oceanologii PAN czy Pan Rafał Smykowski, reżyser filmu „Ziarno świadomości”. Filmy będą prezentowane w formule silent cinema. Każdemu uczestnikowi na czas seansu zostaną udostępnione słuchawki, przez które będzie można posłuchać filmu.

Projekcje odbędą się na parkingu przed Domem Zdrojowym przy ul. Zdrojowej w Gdańsku Brzeźnie, na publiczność będzie czekać 110 miejsc siedzących, decyduje kolejność przybycia. Liczba miejsc ograniczona. W wypadku niesprzyjających warunków pogodowych seanse przeniosą się do wnętrza Domu Zdrojowego.

 8.08.2024 , godz. 20:30, czwartek

„Animal”, reż. Cyril Dion, Francja, 2021, 105 min.

„Animal” jest dokumentalną opowieścią o podróży dwóch nastoletnich aktywistów Bell’y Lack i Vipulana Puvaneswaran’a wraz ze znaną na całym świecie emerytowaną specjalistką zajmującą się ssakami naczelnymi Jane Goodall . W trakcie filmu bohaterowie zabiorą nas w podróż po całym globie w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, dlaczego w ciągu ostatnich 40 lat na Ziemi zniknęło 60% żyjących kręgowców oraz 80% europejskich, latających owadów. Zdarzenie to nazywane szóstym masowym wymieraniem stanowi istotny problem dla przyszłości dzikiej przyrody na naszej planecie, dwójka wspomnianych aktywistów ma na celu odwrócić tą katastroficzną tendencję.

Tematem rozmowy będzie ekologiczny stan mórz i oceanów z naciskiem na Morze Bałtyckie. Także czynniki wpływające na obecny stan Morza Bałtyckiego. Rozmowa ma odpowiedzieć m.in. na pytanie jakie są skutki stanu Bałtyku dla mieszkańców Gdańska oraz tego jakie działania mogą podjąć mieszkańcy, aby uległ poprawie.

Rozmowy mają na celu przybliżenie tematyk poruszanych przez filmy, łącząc je z zagadnieniami bliskimi człowiekowi. Tak, aby widz mógł łatwo połączyć, porównać i zweryfikować własne zachowania, przyzwyczajenia i przekonania z wiedzą merytoryczną prezentowaną przez film i poruszaną w trakcie rozmowy.

PEŁEN PROGRAM PRZEGLĄDU dostępny TUTAJ

„Dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku”

 

patroni medialni:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Patronat medialny

     

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.
Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close