Filmy o ekologii, kryzysie klimatycznym, skutkach globalnego ocieplenia, wpływie działalności człowieka na planetę czy dzikiej przyrodzie – w każdy czwartek sierpnia zapraszamy przed Dom Zdrojowy w Brzeźnie do kina plenerowego „Filmy z klimatem”. Partnerem strategicznym projektu jest Port Czystej Energii. Zaczynamy o godz. 20:30. Wstęp wolny!
To druga edycja kina plenerowego przed Domem Zdrojowym w Brzeźnie. Zapraszamy na leżaki, każdemu widzowi zostaną wypożyczone słuchawki, bo filmy będą prezentowane w formule silent cinema.
– Kontynuujemyw tym roku nowatorskie rozwiązanie dla kina plenerowego, gdzie dźwięk filmu usłyszeć mogą jedynie osoby wyposażone w słuchawki. Wspólnie z widzami odkryliśmy w ubiegłym roku zalety tego rozwiązania. Kameralność i wyłączenie się na czas projekcji ze świata zewnętrznego sprzyja odbiorowi. Szanujemy strefę prywatną mieszkańców Brzeźna, hałas też jest swego rodzaju zanieczyszczeniem środowiska. Ma on również wpływ na przyrodę. Wywołuje szereg psychologicznych i behawioralnych zmian u wielu gatunków zwierząt zarówno lądowych, jak i morskich. Ten aspekt jest dla nas równie ważny – mówi Anna Morawska, zastępczyni dyrektora Hevelianum ds. programowych.
W repertuarze znalazły się cztery dokumenty i jeden film fabularny. To przepięknie utrwalające przyrodę obrazy – „Ryś. Król puszczy” i „Rzeka”, dokument o naukowcu propagującym wiedzę o zmianach klimatu – „Można panikować”, dokument o ekofarmie – „Nasze miejsce na Ziemi” oraz widowiskowe kino katastroficzne – „Morze Północne w ogniu”. Kluczem wyboru filmów było usytuowanie człowieka w kontekście natury. Jaki wpływ mamy na środowisko? Zarówno negatywny, jak i pozytywny. Każdy z nas nawet niewielkimi działaniami na co dzień może je chronić i żyć w sposób przyjazny naturze.
– To niezwykle ważne, by zwiększać świadomość społeczną w temacie zmian klimatu i ochrony środowiska. Zależy nam, by pokazać nie tylko problemy związane z wpływem człowieka na środowisko, ale również sposoby na radzenie sobie z nimi. Port Czystej Energii jest przykładem takiej inicjatywy – wykorzystanie bezużytecznych śmieci do wytwarzania energii, to ważny krok w stronę ochrony środowiska i gospodarki cyrkularnej. Dlatego bardzo się cieszymy, że Hevelianum zaprosiło nas do współpracy i zostaliśmy tegorocznym partnerem tego wydarzenia – mówi Sławomir Kiszkurno, prezes Portu Czystej Energii, partnera strategicznego projektu.
Przed każdym filmem zaplanowano rozmowę z ekspertką lub ekspertem. Poprowadzi je dziennikarka „Gazety Wyborczej”nna Dobiegała. Zaproszenie do rozmowy przyjęli: Michał Targowski – wieloletni, były dyrektor Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego, prof. UG Joanna Fac-Beneda – Wydział Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego, Sławomir Kiszkurno – prezes Portu Czystej Energii, prof. Jacek Piskozub – Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie, Agata Biernacik i Michalina Jasińska z fundacji Plony oraz Wojciech Żak z fundacji Twoja Rola.
Na parking przed Domem Zdrojowym przy ul. Zdrojowej w Gdańsku Brzeźnie, na publiczność będzie czekać 110 miejsc siedzących, decyduje kolejność przybycia. Liczba miejsc ograniczona.
„Nasze miejsce na Ziemi” to niezwykła i prawdziwa historia ekoaktywistów została obsypana nagrodami na wielu festiwalach filmowych. Znany reżyser z żoną realizują marzenie o własnej farmie funkcjonującej w zgodzie z prawami natury. Realizują wyjątkowy projekt: 80 hektarów ziemi w upalnej Kalifornii, 10 tysięcy drzew, ponad 200 rodzajów upraw oraz dziesiątki gatunków zwierząt żyjących w zgodzie ze sobą i swoją naturą. Spektakularne zdjęcia z lotu ptaka, makrofotografie małych owadów, nagrania nocnych kamer przeplatające się z ujęciami z ręki, dodają realizmu codziennemu życiu. Film pokazuje, jak człowiek znowu może żyć w zgodzie z naturą i uprawiać ekologiczne rolnictwo. Pokazuje odpowiedzialną postawę człowieka wobec środowiska naturalnego. Farma przez siedem lat rozkwita, co niesie nadzieję, dla człowieka i planety, że pewne zmiany i nasze zachowania są jeszcze możliwe do cofnięcia.
goście: Agata Biernacik i Michalina Jasińska z Fundacji PLONY, Wojciech Żak z Fundacji Twoja Rola
Pokazy filmów odbędą się w każdy czwartek sierpnia na parkingu przy Domu Zdrojowym w Gdańsku Brzeźnie. Przed każdym seansem przewidziana jest półgodzinna dyskusja z gośćmi o szeroko pojętej ekologii. Wstęp jest bezpłatny. Słuchawki do silent cinema wypożyczane będą bezpośrednio przed pokazem na miejscu wydarzenia (parking przed Domem Zdrojowym, Gdańsk Brzeźno, ul. Zdrojowa 2). Liczba miejsc jest ograniczona.
PROGRAM PRZEGLĄDU
10.08.2023, godz. 20:30, czwartek | Rzeka (River), reż. Jennifer Peedom, Australia, 2021, 72 min | gość: dr hab. Joanna Fac–Beneda, prof. UG, Uniwersytet Gdański
17.08.2023, godz. 20:30, czwartek | Morze Północne w ogniu (Nordsjøen), reż. John Andreas Andersen, Norwegia, 2021, 104 min | gość: Sławomir Kiszkurno, prezes Portu Czystej Energii
21.08.2023, godz. 20:30, poniedziałek | Ryś. Król puszczy (Lynx), reż. Laurent Geslin, Francja, Szwajcaria 2021, 82 min | gość: Michał Targowski, były dyrektor Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego
24.08.2023, godz. 20:30, czwartek | Można panikować, reż. Jonathan L. Ramsey, Polska, 2020, 58 min | gość: prof. Jacek Piskozub, Instytut Oceanologii PAN
31.08.2023. godz. 20:30, czwartek | Nasze miejsce na Ziemi (The Biggest Little Farm), reż. reż. John Chester USA, 2021, 81 min | goście: Agata Biernacik i Michalina Jasińska, Fundacja PLONY, Wojciech Żak, Fundacja Twoja Rola
Partner strategiczny
Patronat medialny