SEANS ODWOŁANY ZE WZGLĘDU NA WARUNKI POGODOWE – NOWY TERMIN PODAMY NIEBAWEM

Filmy o ekologii, kryzysie klimatycznym, skutkach globalnego ocieplenia, wpływie działalności człowieka na planetę czy dzikiej przyrodzie – w każdy czwartek sierpnia zapraszamy przed Dom Zdrojowy w Brzeźnie do kina plenerowego „Filmy z klimatem”. Partnerem strategicznym projektu jest Port Czystej Energii. Zaczynamy o godz. 20:30. Wstęp wolny!

To druga edycja kina plenerowego przed Domem Zdrojowym w Brzeźnie. Zapraszamy na leżaki, każdemu widzowi zostaną wypożyczone słuchawki, bo filmy będą prezentowane w formule silent cinema.

– Kontynuujemy w tym roku nowatorskie rozwiązanie dla kina plenerowego, gdzie dźwięk filmu usłyszeć mogą jedynie osoby wyposażone w słuchawki. Wspólnie z widzami odkryliśmy w ubiegłym roku zalety tego rozwiązania. Kameralność i wyłączenie się na czas projekcji ze świata zewnętrznego sprzyja odbiorowi. Szanujemy strefę prywatną mieszkańców Brzeźna, hałas też jest swego rodzaju zanieczyszczeniem środowiska. Ma on również wpływ na przyrodę. Wywołuje szereg psychologicznych i behawioralnych zmian u wielu gatunków zwierząt zarówno lądowych, jak i morskich. Ten aspekt jest dla nas równie ważny – mówi Anna Morawska, zastępczyni dyrektora Hevelianum ds. programowych.

W repertuarze znalazły się cztery dokumenty i jeden film fabularny. To przepięknie utrwalające przyrodę obrazy – „Ryś. Król puszczy” i „Rzeka”, dokument o naukowcu propagującym wiedzę o zmianach klimatu – „Można panikować”, dokument o ekofarmie – „Nasze miejsce na Ziemi” oraz widowiskowe kino katastroficzne – „Morze Północne w ogniu”. Kluczem wyboru filmów było usytuowanie człowieka w kontekście natury. Jaki wpływ mamy na środowisko? Zarówno negatywny, jak i pozytywny. Każdy z nas nawet niewielkimi działaniami na co dzień może je chronić i żyć w sposób przyjazny naturze.

– To niezwykle ważne, by zwiększać świadomość społeczną w temacie zmian klimatu i ochrony środowiska. Zależy nam, by pokazać nie tylko problemy związane z wpływem człowieka na środowisko, ale również sposoby na radzenie sobie z nimi. Port Czystej Energii jest przykładem takiej inicjatywy – wykorzystanie bezużytecznych śmieci do wytwarzania energii, to ważny krok w stronę ochrony środowiska i gospodarki cyrkularnej. Dlatego bardzo się cieszymy, że Hevelianum zaprosiło nas do współpracy i zostaliśmy tegorocznym partnerem tego wydarzenia – mówi Sławomir Kiszkurno, prezes Portu Czystej Energii, partnera strategicznego projektu.

Przed każdym filmem zaplanowano rozmowę z ekspertką lub ekspertem. Poprowadzi je dziennikarka „Gazety Wyborczej”nna Dobiegała. Zaproszenie do rozmowy przyjęli: Michał Targowski – wieloletni, były dyrektor Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego, prof. UG Joanna Fac-Beneda – Wydział Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego, Sławomir Kiszkurno – prezes Portu Czystej Energii, prof. Jacek Piskozub – Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie, Agata Biernacik i Michalina Jasińska z fundacji Plony oraz Wojciech Żak z fundacji Twoja Rola.

Na parking przed Domem Zdrojowym przy ul. Zdrojowej w Gdańsku Brzeźnie, na publiczność będzie czekać 110 miejsc siedzących, decyduje kolejność przybycia. Liczba miejsc ograniczona.

„Ryś. Król puszczy” to zapierający dech w piersiach portret dzikiej przyrody, pierwszy pełnometrażowy film dokumentalny o rysiach, najbardziej tajemniczych dzikich kotach. Tego karkołomnego zadania podjął się czołowy europejski fotograf dzikiej przyrody – Laurent Geslin, poświęcając temu zadaniu ponad 9 lat życia. Obraz w całości powstał w naturalnym środowisku, w górach Jura na szwajcarsko-francuskiej granicy. Dzięki cierpliwej obserwacji możemy poznać zwyczaje tych niezwykłych, tajemniczych zwierząt i odkryć niedostępny dla człowieka świat. Film prezentowany był na ostatnim festiwalu w Locarno, gdzie zachwycił zarówno widzów, jak i krytyków. Ryś jest w Polsce gatunkiem chronionym od 1995 roku.

gość: Michał Targowski, wieloletni były wieloletni dyrektor Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego.

Pokazy filmów odbędą się w każdy czwartek sierpnia na parkingu przy Domu Zdrojowym w Gdańsku Brzeźnie. Przed każdym seansem przewidziana jest półgodzinna dyskusja z gośćmi o szeroko pojętej ekologii. Wstęp jest bezpłatny. Słuchawki do silent cinema wypożyczane będą bezpośrednio przed pokazem na miejscu wydarzenia (parking przed Domem Zdrojowym, Gdańsk Brzeźno, ul. Zdrojowa 2).  Liczba miejsc jest ograniczona.

PROGRAM PRZEGLĄDU

10.08.2023, godz. 20:30, czwartek | Rzeka (River), reż. Jennifer Peedom, Australia, 2021, 72 min | gość: dr hab. Joanna Fac–Beneda, prof. UG, Uniwersytet Gdański

17.08.2023, godz. 20:30, czwartek | Morze Północne w ogniu (Nordsjøen), reż. John Andreas Andersen, Norwegia, 2021, 104 min | gość: Sławomir Kiszkurno, prezes Portu Czystej Energii

21.08.2023, godz. 20:30, poniedziałek | Ryś. Król puszczy (Lynx), reż. Laurent Geslin, Francja, Szwajcaria 2021, 82 min | gość: Michał Targowski, były dyrektor Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego

24.08.2023, godz. 20:30, czwartek | Można panikować, reż. Jonathan L. Ramsey, Polska, 2020, 58 min | gość: prof. Jacek Piskozub, Instytut Oceanologii PAN

31.08.2023. godz. 20:30, czwartek | Nasze miejsce na Ziemi (The Biggest Little Farm), reż. reż. John Chester USA, 2021, 81 min | goście: Agata Biernacik i Michalina Jasińska, Fundacja PLONY, Wojciech Żak, Fundacja Twoja Rola

 

Partner strategiczny

Patronat medialny

     

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.
Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close