Zapraszamy na trzecią edycję „Filmów z klimatem” – plenerowego kina przed Domem Zdrojowym w Brzeźnie, gdzie po raz kolejny będzie można obejrzeć filmy, których tematyka odnosi się do aktualnych wyzwań współczesnego świata związanych z ekologią, ochroną środowiska, zmianami klimatu, bioróżnorodnością i wpływem działalności człowieka na przyrodę.
W tym roku przy akompaniamencie morskich fal zobaczymy przepiękne obrazy dokumentujące przyrodę „Serce Dębu” i „Do ostatniej kropli”, fabularny film science fiction „W nich cała nadzieja”, poruszający dokument o walce z globalnym wymieraniem gatunków „Animal” (2021) oraz „Ziarno świadomości” traktujący o cywilizacyjnych problemach z produkcją zdrowej żywności.
Projekcje odbędą się w każdy czwartek sierpnia, co tydzień wyświetlany będzie jeden film prezentujący inną tematykę. Kluczem wyboru filmów było usytuowanie człowieka w kontekście natury, powiązanie jego losu i działań ze środowiskiem. Każdy seans poprzedzi krótka rozmowa z ekspertami w danej dziedzinie. Rozmowy prowadzić będzie dziennikarka Radia Gdańsk Pani Beata Szewczyk, a jej rozmówcami będą między innymi dr Alicja Pawelec-Olesińska – hydrobiolog, specjalistka ds. Ekosystemów Wodnych Fundacji WWF Polska, Prof. Jan Marcin Węsławski z Instytutu Oceanologii PAN czy Pan Rafał Smykowski, reżyser filmu „Ziarno świadomości”. Filmy będą prezentowane w formule silent cinema. Każdemu uczestnikowi na czas seansu zostaną udostępnione słuchawki, przez które będzie można posłuchać filmu.
Projekcje odbędą się na parkingu przed Domem Zdrojowym przy ul. Zdrojowej w Gdańsku Brzeźnie, na publiczność będzie czekać 110 miejsc siedzących, decyduje kolejność przybycia. Liczba miejsc ograniczona. W wypadku niesprzyjających warunków pogodowych seanse przeniosą się do wnętrza Domu Zdrojowego.
29.08.2024 , godz. 20:30, czwartek
„W nich cała nadzieja”
W niedalekiej przyszłości enigmatyczna pandemia oraz wojny klimatyczne doprowadzają ludzkość do wyginięcia. Jedyny pozostały przy życiu człowiek Ewa wraz z towarzyszącym jej robotem Arturem starają się przetrwać w pozostawionym przez cywilizację świecie. Długotrwała izolacja połączona z brakiem nadziei na lepszą przyszłość odciskają piętno na bohaterce. Prawdziwa walka o przetrwanie zaczyna się jednak dopiero kiedy bohaterka wskutek prostego błędu wchodzi w konflikt ze swoim mechanicznym towarzyszem. Kompan wyposażony w sztuczną inteligencję staje się wtedy dla Ewy większym zagrożeniem niż otaczający świat.
Temat rozmowy mocno związany ze zmianą klimatu i jej konsekwencjami dla człowieka.
Jakie negatywne skutki zmiany widzimy lokalnie, co oznaczają i jak duży wpływ mają na Gdańszczan? Jaka jest, a jaka powinna być społeczna świadomość nt. zmiany klimatu?
Rozmowy mają na celu przybliżenie tematyk poruszanych przez filmy, łącząc je z zagadnieniami bliskimi człowiekowi. Tak, aby widz mógł łatwo połączyć, porównać i zweryfikować własne zachowania, przyzwyczajenia i przekonania z wiedzą merytoryczną prezentowaną przez film i poruszaną w trakcie rozmowy.
PEŁEN PROGRAM PRZEGLĄDU dostępny TUTAJ
„Dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku”
![]() |
patroni medialni:
![]() |
Patronat medialny