Zapraszamy na trzecią edycję „Filmów z klimatem” – plenerowego kina przed Domem Zdrojowym w Brzeźnie, gdzie po raz kolejny będzie można obejrzeć filmy, których tematyka odnosi się do aktualnych wyzwań współczesnego świata związanych z ekologią, ochroną środowiska, zmianami klimatu, bioróżnorodnością i wpływem działalności człowieka na przyrodę.
W tym roku przy akompaniamencie morskich fal zobaczymy przepiękne obrazy dokumentujące przyrodę „Serce Dębu” i „Do ostatniej kropli”, fabularny film science fiction „W nich cała nadzieja”, poruszający dokument o walce z globalnym wymieraniem gatunków „Animal” (2021) oraz „Ziarno Świadomości” traktujący o cywilizacyjnych problemach z produkcją zdrowej żywności.
Projekcje odbędą się w każdy czwartek sierpnia, co tydzień wyświetlany będzie jeden film prezentujący inną tematykę. Kluczem wyboru filmów było usytuowanie człowieka w kontekście natury, powiązanie jego losu i działań ze środowiskiem. Każdy seans poprzedzi krótka rozmowa z ekspertami w danej dziedzinie. Rozmowy prowadzić będzie dziennikarka Radia Gdańsk Pani Beata Szewczyk, a jej rozmówcami będą między innymi dr Alicja Pawelec-Olesińska – hydrobiolog, specjalistka ds. Ekosystemów Wodnych Fundacji WWF Polska, Prof. Jan Marcin Węsławski z Instytutu Oceanologii PAN czy Pan Rafał Smykowski, reżyser filmu „Ziarno Świadomości”. Filmy będą prezentowane w formule silent cinema. Każdemu uczestnikowi na czas seansu zostaną udostępnione słuchawki, przez które będzie można posłuchać filmu.
Projekcje odbędą się na parkingu przed Domem Zdrojowym przy ul. Zdrojowej w Gdańsku Brzeźnie, na publiczność będzie czekać 110 miejsc siedzących, decyduje kolejność przybycia. Liczba miejsc ograniczona. W wypadku niesprzyjających warunków pogodowych seanse przeniosą się do wnętrza Domu Zdrojowego.
15.08.2024 , godz. 20:30, czwartek
„Ziarno Świadomości”, reż. Rafał Smykowski Filip Konecki, Polska, 2023, 115 min.
Film ,,Ziarno Świadomości’’ opowiada o rolnictwie szanującym naturę, różnorodność biologiczną i dbającym o nasze największe dziedzictwo – stare odmiany nasion. Porusza kwestię podstawy naszego bezpieczeństwa żywnościowego – lokalnej przetwórczości, spółdzielczości i świadomej współpracy konsumenta z rolnikiem kochającym i troszczącym się o kondycję gleb. Kamera zbliża się do nie zawsze widocznej nici między producentem a konsumentem, pokazuje jaki wpływ na nas mają codzienne wybory i stwarza przestrzeń do głębszej refleksji nad nimi i zmiany, która będzie dobra nie tylko dla nas, lecz także dla naszego otoczenia. To film o empatii i powiązaniach pomiędzy wszystkim, co nas otacza. Jest to festiwal emocji nasączony wiedzą o istocie rolnictwa i łańcuchu wiążącym ze sobą zdrowie, gospodarkę i kwestie społeczne.
Rozmowa będzie dotyczyć zrównoważonej produkcji żywności, tego jak produkować żywność zdrową i prawdziwie ekologiczną. Ważnym elementem dyskusji będzie poruszenie kwestii roli konsumenta w kształtowaniu zachowań producentów żywności oraz tego ile jest „eko” w ekologicznej żywności. Nie zabraknie ciekawostek o absurdach globalizacji rynku żywności i wyzwań stojących przed producentami produktów spożywczych.
Rozmowy mają na celu przybliżenie tematyk poruszanych przez filmy, łącząc je z zagadnieniami bliskimi człowiekowi. Tak, aby widz mógł łatwo połączyć, porównać i zweryfikować własne zachowania, przyzwyczajenia i przekonania z wiedzą merytoryczną prezentowaną przez film i poruszaną w trakcie rozmowy.
PEŁEN PROGRAM PRZEGLĄDU dostępny TUTAJ
„Dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku”
patroni medialni:
Patronat medialny