zwiedzanie z przewodnikiem

Nowy cykl spacerów, w których przewodnikiem jest dr Jan Daniluk, historyk, autor wielu publikacji o Gdańsku. Trasa prowadzi przez teren Góry Gradowej, jej podnóże oraz Cmentarz Garnizonowy, śladem istniejących i nieistniejących nekropolii, grobowców i pomników.

Do końca II wojny światowej podnóże Góry Gradowej było jednym z dwóch największych w mieście skupisk różnego rodzaju nekropolii. W związku ze zmianami politycznymi i wymianą ludności, po 1946 r. dawne cmentarze zaczęto zamykać i likwidować. To właśnie im wszystkim poświęcony jest wyjątkowy Cmentarz Nieistniejących Cmentarzy, otwarty w 2002 r. przy ul. 3 Maja. Jednym z nielicznych, który przetrwał jest Cmentarz Garnizonowy przy ul. gen. J. Dąbrowskiego. Dziś stanowi doskonałe świadectwo burzliwych losów miasta oraz jego mieszkańców na przestrzeni ostatnich 200 lat. Ślady te świadczą nie tylko o wielokulturowym i wielowyznaniowym obrazie dawnego Gdańska, ale pośrednio też o trudnej i fascynującej zarazem historii pierwszych lat powojennych miasta.

Jan Daniluk – doktor historii, absolwent Wydziału Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego. Pełnomocnik dyrektora Hevelianum ds. historii i dziedzictwa kulturowego. Historią zawodowo zajmuje się od 14 lat. Pasjonat i badacz historii Gdańska oraz Sopotu (XIX-XX w.). Zajmuje się także historią II wojny światowej. W Hevelianum można kupić jego książkę pt. „Góra Gradowa – krótka historia” (wyd. 2020 r.), pierwsze po wielu latach podsumowanie badań nad historią Góry Gradowej, uwzględniające jej najnowszą historię – rewitalizację, która przywróciła tę część miasta gdańszczanom i gdańszczankom.

Miejsce zbiórki: majdan, główny plac fortu

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.
Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close