Climate Classic Gdańsk 2024 w Hevelianum!

Climate Classic powraca już 19 maja 2024! Kolejny raz kolarze i kolarki zmierzą się z trasami rajdu aby podnieść świadomość społeczną o zmianach klimatu i aby zmobilizować wszystkich do pilnych działań na jego rzecz. Organizatorami rajdu są Trójmiejskie Stowarzyszenie Rowerowe i wolontariusze Cycling 4 Climate. W tym roku start, meta oraz miasteczko rajdu będą miały miejsce w centrum nauki Hevelianum!

Organizowane przez fundację Cycling 4 Climate rajdy Climate Classic z powodzeniem zjednoczyły kolarzy w Holandii, Belgii, Francji, Włoszech i w Polsce, aby zwrócić uwagę na negatywne konsekwencje ocieplenia klimatu.

Pierwsza polska edycja rajdu Climate Classic odbyła się 28 maja 2023 r. Blisko 350 kolarek i kolarzy o zielonych sercach złożyło honorowe deklaracje zmniejszenia własnego śladu węglowego i przemierzyło Żuławy Wiślane, aby zwrócić uwagę na problem zmian klimatu. Dwa długie dystanse (110 i 250 km) były metaforą kolektywnego wysiłku potrzebnego do spowolnienia tych zmian.

Kolejna edycja rajdu Climate Classic Gdańsk odbędzie się 19 maja 2024. Podobnie jak podczas pierwszej edycji, każdy uczestnik rajdu będzie musiał obliczyć swój własny ślad węglowy i złożyć zobowiązanie do jego redukcji. Partnerzy wydarzenia również systematycznie redukują swój ślad węglowy, oraz podnoszą świadomość o wpływie człowieka na zmiany klimatu wśród swoich pracowników i partnerów biznesowych. Koszulki, w charakterystyczne klimatyczne paski, zostaną zamówione u producentów stawiających na zrównoważony rozwój, a nie najniższą cenę.

Co nowego jest zaplanowane na 2024?

Organizatorzy chcą przede wszystkim sami sobie podnieść pro-środowiskową poprzeczkę! Szczególny nacisk będzie położony na to, aby rajd generował jak najmniej odpadów – lepsze zaplanowanie posiłków na trasie, unikanie jednorazowych opakowań, możliwości start w zeszłorocznych koszulkach. W miasteczku rajdu – w Hevelianum – zaplanowane są punkty informacyjne, aby szerzyć wiedze o zmianie klimatu i propagować rower jako zrównoważony środek transportu. Co ważne! Rajd nie jest organizowany dla zysku! Każda nadwyżka będzie przekazana na wsparcie lokalnych projektów środowiskowych. 

 

Czas: 19 maja 2024. Pierwsza 15 osobowa grupa startuje o 7h50. Kolejne co 5 minut.

Miejsce: Miasteczko rajdu będzie znajdowało się na dziedzińcu centrum nauki Hevelianum, na ul. Gradowej 6 w Gdańsku i w dniu rajdu będzie otwarte od 6h30 do 20h00.

Odbiór pakietów: W sobotę 18 maja w budynku Hevelianum (sala Skłodowskiej-Curie) w godzinach 10-13, oraz 19 maja, w miasteczku rajdu, od godziny 6h30

Trasy: do wyboru 100 lub 250 km (plik z ostatecznym śladem .gpx zostanie opublikowany najpóźniej w poniedziałek 13 maja)

Profil trasy: Drogi utwardzone (99% asfalt). Płasko. Wiatr w plecy 😉

Nawigacja: Samodzielna na podstawie śladu gps, który opublikujemy niebawem. Trasa nie jest oznaczona. Poruszamy się w otwartym ruchu drogowym.

Regulamin: Każdy uczestnik zobowiązuje się da zapoznania się  i przestrzegania regulaminu wydarzenia.

Dojazd: Zachęcamy do dojechania na miejsce startu rowerem lub komunikacją miejską. Miejsca parkingowe w Hevelianum będą bardzo ograniczone ponieważ muzeum będzie normalnie funkcjonowało podczas naszego rajdu (zachęcamy do odwiedzenia!). Jeśli nie macie wyboru i musicie dojechać autem, najbliższe parkingi to Dolny Parking Hevelianum, Parking przy dworcuParking Elżbietańska, Interparking Centrum. Prosimy o nie wjeżdżanie na górny parking Hevelianum.

Do zobaczenia 19 maja 2024 na starcie rajdu Climate Classic Gdańsk 2024! Do zobaczenia w Hevelianum!

Dołącz do wydarzenia na facebook’u: TUTAJ

Więcej informacji na: http://www. climateclassic.pl

 

 

 

 

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.
Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close