Czy można prowadzić browar, a na jego dachu obserwować niebo? Hodować cytryny i budować lunety? Pisać wielkie dzieła astronomiczne i jednocześnie zasiadać w radzie miasta? Jan Heweliusz, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli świata nauki XVII wieku, udowodnił, że tak. 25 listopada o godz. 17:00 w Hevelianum na temat jego zaangażowania w życie rodzinnego Gdańska będą rozmawiać dr Anna Walczak (PAN Biblioteka Gdańska), dr hab. Sławomir Kościelak (Uniwersytet Gdański), dr Janusz Dargacz (Muzeum Gdańska) i dr Jan Daniluk (Hevelianum). Wstęp wolny.

Jan Heweliusz (1611-1687), patron Hevelianum, znany jest przede wszystkim jako astronom. Jednak skala jego pozostałych zainteresowań jest imponująca – był matematykiem, konstruktorem, artystą, browarnikiem, a także dyplomatą. Mając czterdzieści lat, został dożywotnim rajcą Gdańska. Tematem spotkania 25 listopada będzie właśnie ten aspekt jego działalności. Zaproszeni goście wspólnie z prowadzącym postarają się spojrzeć na niego nie jako na naukowca i badacza, lecz człowieka z epoki, mieszczanina i osobę silnie zaangażowaną w życie rodzinnego miasta.

Czy postawa Heweliusza była wyjątkiem, czy tez regułą na tle innych przedstawicieli elit nowożytnego Gdańska? Czy często łączono naukę z karierą urzędniczą? Czy postać Heweliusza może dziś służyć za wzór, a jeśli tak, to w jakim względzie? Jak przez stulecia dbano o pamięć o Heweliuszu? Co o nim wiedzą współcześni mieszkańcy aglomeracji gdańskiej? Czy w tej materii mamy jeszcze wiele do zrobienia? Jakie zagadki dotyczące życia i działalności Heweliusza, a także jego spuścizny, czekają nadal na rozwiązanie?

Na te i inne pytanie związane z najsłynniejszym, gdańskim astronomem postarają się wspólnie znaleźć odpowiedzi zaproszeni paneliści: dr Anna Walczak, dyrektorka PAN Biblioteki Gdańskiej (instytucji, która jako jedyna na świecie posiada komplet dzieł Jana Heweliusza i od lat zaangażowana jest w popularyzację jego osoby), dr hab. Sławomir Kościelak, prof. UG (historyk, znawca dziejów głównie nowożytnego Gdańska, pomysłodawca i kierownik studiów podyplomowych Gedanistyki) oraz dr Janusz Dargacz (historyk, kierownik Działu Historii Muzeum Gdańska). Z ramienia Hevelianum w rolę moderatora wcieli się historyk, dr Jan Daniluk.

Spotkanie odbędzie się w sali Haxo, na I piętrze Wozowni Artyleryjskiej. Będzie także transmitowane na Facebooku i YouTube Hevelianum.

Wstęp wolny!

Wydarzenie jest częścią obchodów 410. rocznicy urodzin Jana Heweliusza. Całoroczny program obchodów można znaleźć na stronie janheweliusz.pl.

 

Patronat: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, gdansk.pl

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.
Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close