2021 to Rok Stanisława Lema i 410. rocznica urodzin Jana Heweliusza. Hevelianum rusza więc do gwiazd i cykl „Nauka Mówi” – rozmów z naukowcami i popularyzatorami nauki – poświęca całkowicie zagadnieniom z dziedziny astronomii i nowych technologii. W środę, 20 stycznia o godz. 19:00, na Facebooku i YouTube Hevelianum, będzie można wysłuchać rozmowy z dr inż. Tomaszem Zawistowskim, odpowiedzialnym m.in. za projekt umieszczenia na orbicie polskich satelitów naukowych, Lema i Heweliusza.

Siedem lat pracy, setki obserwowanych gwiazd, setki tysięcy obiegów wokół Ziemi, miliardy pokonanych kilometrów i gigabajty danych. A to wszystko za sprawą sześcianów o bokach 20 cm i masie 7 kg… Hevelianum zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu „Nauka Mówi”, z którego dowiecie się, co Lem i Heweliusz robią w Kosmosie oraz na co trzeba zwrócić szczególną uwagę budując satelity.

Gościem pierwszego odcinka w 2021 roku, zatytułowanego „Lem i Heweliusz w Kosmosie” będzie dr inż. Tomasz Zawistowski, który do 2017 roku pracował w Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, gdzie był odpowiedzialny m.in. za projekt umieszczenia na orbicie polskich satelitów naukowych, Lema i Heweliusza. Obecnie pracuje w Creotech Instruments w Piasecznie, polskiej firmie działającej w sektorze kosmicznym, gdzie prowadzi projekt budowy satelity obserwacyjnego Ziemi, który zostanie umieszczony na orbicie w 2023 roku i będzie dostarczał zdjęcia z rozdzielczością 1 metra.

dr inż. Tomasz Zawistowski

„Nauka Mówi” to comiesięczne rozmowy-wywiady z naukowcami, ekspertami i popularyzatorami nauki o jej wpływie na otaczającą nas rzeczywistość, o szansach i możliwościach, jakie kryją się w rozwoju nauki i techniki oraz o zagadnieniach ważnych społecznie. Nagrania publikowane są i dostępne bez ograniczeń na Facebooku i YouTube Hevelianum. W 2020 roku gośćmi cyklu byli: neurobiolog, dr Wojciech Glac, który opowiadał o tym, jak zachowuje się mózg w depresji, Przemysław Staroń, Nauczyciel Roku, tłumaczący, jak ważne są relacje w edukacji, prof. Maciej Konacki, który opisywał egzoplanety oraz Sebastian Soberski, który tłumaczył działanie radioteleskopów.

W związku z tym, że 2021 rok został ustanowiony Rokiem Stanisława Lema, autora dzieł z gatunku fantastyki naukowej, a Hevelianum koordynuje całoroczne obchody 410. urodzin Jana Heweliusza, słynnego gdańskiego astronoma, tematyka spotkań cyklu „Nauka Mówi” będzie oscylowała wokół astronomii, wiedzy o Kosmosie, technik jego badania, nowych technologii oraz ich wpływu na nasze codzienne życie i przyszłość.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.
Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close