Spotkanie z cyklu Nauka Mówi

Nauka mówi również językiem literatury. Zmiany klimatyczne, to temat, który od dawna jest obecny w powieściach, esejach filozoficznych, prozie oraz poezji. Czy pomimo wielu publikacji udało się uwrażliwić nas na zbliżające się trudności? Czy widzimy globalne zależności? A może naszą wyobraźnię w temacie katastrofy klimatycznej najlepiej pobudza wielogłos form przekazu? Może potrzebujemy w równym stopniu powieści, poezji, jak i raportów badawczych oraz filmów, aby uwolnić się z uwiądu wyobraźni i dostrzec zbliżającą się dystopię. Jak rozszerzać horyzonty? Co czytać i oglądać, aby przygotować się na to, co nieuchronne…

Zapraszamy do Domu Zdrojowego w Brzeźnie na spotkanie z dr Monikę Żółkoś, literaturoznawczynią z Uniwersytetu Gdańskiego. Rozmowę poprowadzą dr Max Rykaczewski z Hevelianum i Elżbieta Rutkowska ze Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście.

dr Monika Żółkoś (UG)
dr Monika Żółkoś (UG)

dr Monika Żółkoś, adiunkt w Instytucie Filologii Polskiej UG, w swojej pracy naukowej zajmuje się szeroko rozumianym postantropocentryzmem, ze szczególnym uwzględnieniem Animal Studies.

Elżbieta Rutkowska (Świetlica KP Trójmiasto)
Elżbieta Rutkowska (Świetlica KP Trójmiasto)

Elżbieta Rutkowska, od 10 lat w zespole Krytyki Politycznej, orędowniczka spójności społecznej oraz równego traktowania także istot nieludzkich i świata roślin. Używa narzędzi kultury, aby pobudzić dialog społeczny oraz wyobraźnię i wyraźniej dostrzegać połączenia.

dr Max Rykaczewski (Hevelianum)
dr Max Rykaczewski (Hevelianum)

Max Rykaczewski, doktor nauk ścisłych i przyrodniczych, botanik i ilustrator naukowy. Wcześniej pracował m.in. w Zielniku Uniwersytetu Gdańskiego. W Hevelianum, jako główny specjalista ds. edukacji ekologicznej, zajmuje się promowaniem ochrony przyrody i idei zrównoważonego rozwoju. Pasjonat roślin, w szczególności z rodzin storczykowatych i motylkowatych. Zajmuje się również fitosocjologią, biologią rozmnażania i roślinami leczniczymi.

Spotkanie odbędzie się na poddaszu Domu Zdrojowego, wstęp wolny. Rozmowa będzie transmitowana w mediach społecznościowych Hevelianum i Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście.

_______________________________________

„Nauka Mówi”, to cykl comiesięcznych rozmów o wpływie nauki na otaczającą nas rzeczywistość, o szansach i możliwościach, jakie kryją się w jej rozwoju oraz o zagadnieniach ważnych społecznie. Rozpoczął się we wrześniu 2020 roku, a jego gośćmi byli m.in.: neurobiolog, dr Wojciech Glac, który opowiadał o tym, jak zachowuje się mózg w depresji, Przemysław Staroń, Nauczyciel Roku, tłumaczący, jak ważne są relacje w edukacji, czy Sebastian Soberski, który objaśniał działanie radioteleskopów. Nagrania dostępne są na Facebooku i kanale YouTube Hevelianum. W 2022 roku poszerzamy formułę „Nauki Mówi”. Rozmawiamy również o tym, jakie zastosowanie w rozwiązywaniu problemów współczesnego świata ma znajomość historii. Chcemy także korzystać z zasobów kultury, rozmawiać o literaturze, która wspiera naukę w wyjaśnianiu zmian klimatycznych.

Każde z omawianych co miesiąc zagadnień ma swojego opiekuna merytorycznego z Hevelianum, który jednocześnie wciela się w rolę moderatora rozmowy. Dr Dorota Cieślicka zajmuje się zagadnieniami związanymi z nauką i technologią, dr Max Rykaczewski poprowadzi, we współpracy ze Świetlicą Krytyki Politycznej w Trójmieście, spotkania wokół literatury i klimatu, a dr Jan Daniluk zaprosi na spotkania z historią.

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.
Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close