Czy Kosmos może być źródłem inspiracji dla współczesnego kompozytora? Jak wygląda praca w polskim sektorze kosmicznym i jaka przyszłość nas czeka w eksploracji Kosmosu? Gościem majowego odcinka z cyklu „Nauka Mówi” będzie Przemysław Rudź – popularyzator astronomii i kompozytor, którego Urania inspiruje do tworzenia klasycznej muzyki elektronicznej. Rozmowy będzie można wysłuchać 12 maja o godz. 19:00 na Facebooku i YouTube Hevelianum.

Przemysław Mieszko Rudź to kompozytor i wykonawca muzyki elektronicznej, popularyzator astronomii, autor książek i przewodników. W swojej twórczości artystycznej nawiązuje do dokonań słynnej szkoły berlińskiej, wzbogacając ją elementami harmonii rocka progresywnego. Popularyzację astronomii realizuje poprzez działalność wydawniczo-literacką, wykłady i prelekcje, pokazy nieba oraz uczestnictwo w zlotach astronomicznych na terenie całego kraju. Jest specjalistą w Departamencie Edukacji Polskiej Agencji Kosmicznej. Ukończył Wydział Biologii, Geografii i Oceanologii Uniwersytetu Gdańskiego. Z wykształcenia jest geografem klimatologiem.

Przemysław Rudź | fot. ze strony www.przemyslawrudz.pl

12 maja o godz. 19:00 na Facebooku i YouTube Hevelianum będzie można wysłuchać rozmowy z Przemysławem Rudziem, którą poprowadzi Magdalena Maszewska, astronom Hevelianum.

W kolejnym odcinku – 9 czerwca – będzie można zajrzeć do LunAres – analogowej stacji badawczej do symulacji załogowych misji kosmicznych, zlokalizowanej na powojskowym lotnisku w Polsce…

„Nauka Mówi” to comiesięczne rozmowy-wywiady z naukowcami, ekspertami i popularyzatorami nauki o jej wpływie na otaczającą nas rzeczywistość, o szansach i możliwościach, jakie kryją się w rozwoju nauki i techniki oraz o zagadnieniach ważnych społecznie. Nagrania publikowane są i dostępne bez ograniczeń na Facebooku i YouTube Hevelianum. Do tej pory gośćmi cyklu byli m.in.: neurobiolog, dr Wojciech Glac, który opowiadał o tym, jak zachowuje się mózg w depresji, Przemysław Staroń, Nauczyciel Roku, tłumaczący, jak ważne są relacje w edukacji, prof. Konacki, który opisywał egzoplanety czy Sebastian Soberski, który tłumaczył działanie radioteleskopów.

Wydarzenie jest częścią projektu „SPINaj naukę”, inicjatywy Stowarzyszenia Społeczeństwo i Nauka (SPIN), które współtworzy Hevelianum. Stanowi także część obchodów 410. rocznicy urodzin Jana Heweliusza, patrona Hevelianum, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli świata nauki XVII wieku. Był on człowiekiem wielu talentów, między innym sam wykonywał ryciny do swoich dzieł czy bogato ozdabiał swoje przyrządy astronomiczne. Maj w kalendarzu całorocznych obchodów poświęcony jest właśnie tej jego pasji – sztuce. Program obchodów można znaleźć na stronie www.janheweliusz.pl.

Patronat medialny: Trojmiasto.pl | Radio Gdańsk

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.
Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close