debata naukowa w ramach Pikniku Nauki Fahrenheita

Zrównoważony rozwój, to bardzo szerokie pojęcie, mające zastosowanie do wielu dziedzin życia społecznego i gospodarczego. Ale czy realnie, społeczeństwa są w stanie, rozwijać się w równowadze z środowiskiem naturalnym? Czy ambitne cele są do pogodzenia z naszymi potrzebami? W jakich obszarach mamy realny wpływ i możemy wprowadzić zmianę już dziś? Na te i inne pytania postarają się odpowiedzieć goście kolejnego spotkania z cyklu Nauka Mówi, które odbędzie się podczas Pikniku Nauki Fahrenheita 28 maja o 14:00 w Wozowni Artyleryjskiej (Sala Haxo, I piętro). Poprowadzi je Aleksandra Stanisławska. Wstęp wolny.

W dyskusji udział wezmą:

prof. dr hab. Szymon Malinowski – fizyk atmosfery, dyrektor Instytutu Geofizyki Wydziału Fizyki UW, członek korespondent Polskiej Akademii Nauk. W latach 2020-2022 pełniłełni funkcję przewodniczącego zespołu doradczego ds. kryzysu klimatycznego przy prezesie PAN.
Dyrektor Instytutu Geofizyki Wydziału Fizyki UW, członek korespondent Polskiej Akademii Nauk. W latach 2020-2022 pełnił funkcję przewodniczącego zespołu doradczego ds. kryzysu klimatycznego przy prezesie PAN. Jego zainteresowania naukowe obejmują m.in. fizykę chmur i opadów oraz modelowanie procesów atmosferycznych. Od lat upowszechnia wiedzę o naukowych podstawach zmian klimatu i o fizycznych podstawach meteorologii. Został bohaterem filmu „Można panikować”, zrealizowanego przez Jonathana L. Ramsey’a w 2020 roku. Prof. Szymon Malinowski jest też współtwórcą portalu Nauka o Klimacie.

dr inż. Maciej Tankiewicz – doktor nauk chemicznych, specjalista ds. zdrowia środowiskowego, adiunkt w Zakładzie Toksykologii Środowiska Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego
Dr inż. Maciej Tankiewicz, adiunkt w Zakładzie Toksykologii Środowiska Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz wykładowca akademicki. Jest koordynatorem kierunku studiów I stopnia zdrowia środowiskowego, opiekunem 1 roku studiów i Studenckiego Koła Naukowego Zdrowia Środowiskowego i Epidemiologii im. Prof. Juliana Aleksandrowicza. Z wykształcenia doktor nauk chemicznych, analityk i specjalista ds. zdrowia środowiskowego. W pracy naukowej zajmuje się toksykologią żywności oraz wpływem zmian zachodzących w środowisku na zdrowie człowieka. Szczególną uwagę zwraca na zagrożenia zdrowotne wynikające z ekspozycji na substancje endokrynnie czynne. Aktywnie uczestniczy w działaniach na rzecz przestrzeni publicznej, w tym adaptacji miast do zmian klimatu i podnoszenia jakości życia mieszkańców. Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Środowiskowej, Polskiego Towarzystwa Chemicznego oraz Polskiego Towarzystwa Toksykologicznego. Prowadzi razem ze studentami konta na Instagramie i Facebooku o zdrowiu środowiskowym.

dr hab. inż. Hanna Staroszczyk – Kierownik Katedry Chemii, Technologii i Biotechnologii Żywności PG
Kierownik Katedry Chemii, Technologii i Biotechnologii Żywności na Wydziale Chemicznym Politechniki Gdańskiej. Prowadzi badania z zakresu chemii biopolimerów. Zajmowała się realizacją siedmiu projektów badawczych (MNiSW, NCBiR), została wyróżniona za wkład w dziedzinie badań nad skrobią. Autorka i współautorka kilkudziesięciu artykułów naukowych o modyfikacjach białek i polisacharydów, rozdziałów w książkach chemii żywności oraz dwóch patentów polskich.

dr Barbara Kijewska – doktor nauk politycznych, Koordynatorka Programu Stażowego w Centrum Zrównoważonego Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego
Doktor nauk humanistycznych w zakresie nauki o polityce, pracownik naukowo-dydaktyczny, adiunkt w Instytucie Politologii Uniwersytetu Gdańskiego Zakład Polityki Publicznej i Administracji, koordynatorka programu stażowego w Centrum Zrównoważonego Rozwoju UG. Ekspertka i aktywistka miejska w obszarze równości i praw kobiet, ekspertka Polskiego Klubu Ekologicznego Okręg Pomorski (od 2015 r), pełnomocniczka Stowarzyszenia Kongres Kobiet (od 2018 r), członkini Gdańskiej Rady ds. Równego Traktowania II kadencji (2021–2025). Zainteresowania badawcze: instytucjonalne mechanizmy awansu kobiet, społeczne aspekty odbioru technologii i edukacja na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Marcin Jasiukowicz – studentem studiów magisterskich „Engineering and Management of Space Systems” na Politechnice Gdańskiej oraz członek Rady Studentów przy Prezesie Polskiej Agencji Kosmicznej.
W jego obszarze zainteresowań jest wszystko co związane z kosmosem – w szczególności nasza planeta. W trakcie swoich studiów swój wolny czas poświęca w kole naukowym SimLE między innymi nad balonowymi badaniami stratosfery w ramach projektu Stardust. W 2021 roku zdobył tytuł „Naukowca Roku” w plebiscycie Złote Lwiątka Samorządu Studentów Politechniki Gdańskiej za swój wkład w realizację misji stratosferycznej przeprowadzającej mikrobiologiczne badania stratosfery. Swoją wiedzę dookoła technologii oraz jej wpływu na środowisko zawdzięcza społeczności Hackerspace Pomorze której jest członkiem od 2018 roku.

Prowadząca debatę: Aleksandra Stanisławska
Dziennikarka naukowa z blisko 20-letnim doświadczeniem. Obecnie blogerka, podcasterka i dziennikarka radiowa. Współtwórczyni CrazyNauka.pl, jednego z największych w Polsce blogów popularnonaukowych, oraz Podcastów Crazy Nauki. Współautorka książki popularnonaukowej „Fakt, nie mit”. Laureatka nagrody Popularyzator Nauki 2019 w kategorii media oraz nagród POP Science 2020 za bloga Crazy Nauka i audycję radiową „Homo Science” w radiu TOK FM. Nominowana w konkursie Grand Press w kategorii dziennikarstwo specjalistyczne oraz do nagrody Złota Róża dla najlepszej polskojęzycznej książki popularnonaukowej.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.
Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close