Zapraszamy na cykl spotkań z uczniami ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
Pomorska Noc Naukowców dopiero we wrześniu, to działania zapowiadające to wyjątkowe wydarzenie rozpoczną się już w czerwcu! W gdyńskim Centrum Nauki Experyment i gdańskim Hevelianum ruszy cykl spotkań z uczniami ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych pod hasłem Naukowcy w Szkołach (a dokładniej – w centrach nauki).
Zaproszeni naukowcy będą nawiązywać interakcję z uczestnikami i prezentować naukę w atrakcyjnej formie, a także opowiadać o swojej codziennej pracy.
Rejestracja: agnieszka.kalisz@hevelianum.pl | tel. 514 789 972
PONIEDZIAŁEK | 3 CZERWCA 2024
Bioenergetyka komórek nowotworowych – jak zahamować wzrost nowotworu?
Forma zajęć: warsztaty + zwiedzanie wystawy „Z Energią!”
Zajęcia przeznaczone dla uczniów szkół ponadpodstawowych
Zapraszamy do udziału w warsztatach, podczas których ocenimy oddychanie mitochondrialne i glikolizę w komórkach raka, oraz potencjał regulowania tych procesów w terapii przeciwnowotworowej. Nie zabraknie tematycznych ciekawostek, jak np. odpowiedź na pytanie czy komórki nowotworów potrafią kraść energię za pomocą specjalnych „macek”?
Głównym producentem energii potrzebnej do działania komórki są mitochondria. Silniczki, które w obecności tlenu potrafią przerobić pokarm na wysokoenergetyczny nukleotyd – ATP. ATP jest uniwersalnym nośnikiem energii potrzebnym do napędzania większości procesów komórkowych, dzięki niemu bije nasze serce i kurczą się inne mięśnie, pozwala nam utrzymać odpowiednią temperaturę ciała, dzięki niemu po prostu żyjemy. Komórki nowotworowe charakteryzują̨ się̨ wysokim tempem namnażania, czego następstwem jest upośledzenie ich dostępu do substancji odżywczych, w tym glukozy oraz tlenu. Komórki potrafią się wtedy dostosować i przekierowują produkcję energii na beztlenową. Głównym procesem prowadzącym do wytworzenia ATP staje się zachodząca w cytoplazmie komórki glikoliza.
Prowadzący: dr hab. Barbara Kutryb-Zając
Biochemiczka badająca procesy, w których uczestniczą związki zawierające azot, takie jak aminokwasy, puryny i pirymidyny. Z Katedrą i Zakładem Biochemii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego związana jest od czasów studenckich, kiedy pełniła funkcję przewodniczącej Koła Naukowego. Obecnie koordynuje prace badawcze w Laboratorium Analiz Biochemicznych i Obrazowania w GUMed, które dążą do poszukiwania nowych leków w chorobach cywilizacyjnych
„Naukowcy w szkołach” to inicjatywa, która w ciągu najbliższych dwóch lat będzie wspierać bezpośrednie interakcje między naukowcami, nauczycielami szkół podstawowych i średnich oraz uczniami. Wymiany te pozwolą im lepiej zrozumieć wyzwania stojące przed europejskim społeczeństwem oraz zwiększą dostęp do nauk przyrodniczych, technologii, inżynierii, sztuki i matematyki (STEAM) oraz do działalności badawczej. Działania „Naukowcy w szkołach” będą realizowane w ramach projektów Europejskiej Nocy Naukowców.
Wydarzenie finansowane przez Unię Europejską w ramach projektu: „Pomorska Noc Naukowców: Europejskie wyzwania i misje bliżej obywateli” (NightMission).