warsztaty dla szkół

Zapraszamy na cykl spotkań z uczniami ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Pomorska Noc Naukowców dopiero we wrześniu, to działania zapowiadające to wyjątkowe wydarzenie rozpoczną się już w czerwcu! W gdyńskim Centrum Nauki Experyment i gdańskim Hevelianum ruszy cykl spotkań z uczniami ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych pod hasłem Naukowcy w Szkołach (a dokładniej – w centrach nauki).

Zaproszeni naukowcy będą nawiązywać interakcję z uczestnikami i prezentować naukę w atrakcyjnej formie, a także opowiadać o swojej codziennej pracy.

Rejestracja: agnieszka.kalisz@hevelianum.pl | tel. 514 789 972

PONIEDZIAŁEK | 10 CZERWCA 2024

Czy wygramy walkę z rakiem?

Forma zajęć: prezentacja + zwiedzanie wystawy „Z Energią!”
Zajęcia przeznaczone dla uczniów szkół ponadpodstawowych

Trzema milowymi krokami w rozwoju nowoczesnego leczenia nowotworów było odkrycie struktury DNA w połowie XX wieku, zbadanie całego genomu człowieka na początku  XXI wieku i zapoczątkowany kilkanaście lat temu projekt „Atlas molekularny nowotworów”. Tak rozpoczął się burzliwy rozwój tzw. personalizowanej onkologii, w której leczenie „dopasowuje się” do indywidualnych cech molekularnych nowotworu. Coraz częściej klasyczną chemioterapię zastępuje leczenie celowane, które wybiórczo uszkadza najbardziej wrażliwe procesy pobudzające rozwój nowotworu, a także immunoterapia, która „uzbraja” nasz układ immunologiczny do walki z nowotworem.

Około 2/3 wszystkich nowotworów jest związanych z naszym stylem życia i dietą, czyli czynnikami, na które mamy wpływ. „zdrowe życie” – unikanie nałogów, właściwa dieta czy aktywność fizyczna mogą dramatycznie zmniejszyć liczbę zachorowań na nowotwory. Raka można zatem pokonać, łącząc osiągnięcia naukowe z odpowiedzialnymi i rozumnymi zachowaniami nas samych.

Prowadzenie: prof. Jacek Jassem

Wieloletni kierownik Kliniki Onkologii i Radioterapii, autor ponad 900 publikacji, kilkunastu książek i blisko 100 rozdziałów w podręcznikach. Jeden z najczęściej cytowanych polskich lekarzy, jest wśród czołowych 2% naukowców w dziedzinie medycyny na świecie. Zajmuje się badaniami nad biologią i kliniką nowotworów. Laureat wielu krajowych i międzynarodowych nagród naukowych, doktor honoris causa Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Opracował projekt ustawy zakazującej palenia tytoniu w miejscach publicznych, która weszła w życie w 2010 roku. Koordynator Strategii Walki z Rakiem w Polsce 2015-2024. Autor książki „Zatrzymane w biegu”, w której opisał swoje zmagania z chorobą nowotworową.


„Naukowcy w szkołach” to inicjatywa, która w ciągu najbliższych dwóch lat będzie wspierać bezpośrednie interakcje między naukowcami, nauczycielami szkół podstawowych i średnich oraz uczniami. Wymiany te pozwolą im lepiej zrozumieć wyzwania stojące przed europejskim społeczeństwem oraz zwiększą dostęp do nauk przyrodniczych, technologii, inżynierii, sztuki i matematyki (STEAM) oraz do działalności badawczej. Działania „Naukowcy w szkołach” będą realizowane w ramach projektów Europejskiej Nocy Naukowców.

Wydarzenie finansowane przez Unię Europejską w ramach projektu: „Pomorska Noc Naukowców: Europejskie wyzwania i misje bliżej obywateli” (NightMission).

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.
Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close