warsztaty dla szkół

Zapraszamy na cykl spotkań z uczniami ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Pomorska Noc Naukowców dopiero we wrześniu, to działania zapowiadające to wyjątkowe wydarzenie rozpoczną się już w czerwcu! W gdyńskim Centrum Nauki Experyment i gdańskim Hevelianum ruszy cykl spotkań z uczniami ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych pod hasłem Naukowcy w Szkołach (a dokładniej – w centrach nauki).

Zaproszeni naukowcy będą nawiązywać interakcję z uczestnikami i prezentować naukę w atrakcyjnej formie, a także opowiadać o swojej codziennej pracy.

Rejestracja: agnieszka.kalisz@hevelianum.pl | tel. 514 789 972

PONIEDZIAŁEK | 17 CZERWCA 2024

Czy komórki mogą się buntować?  Czyli o tym, jak powstają nowotwory

Forma zajęć: warsztaty + zwiedzanie wystawy „Z Energią!”
Zajęcia przeznaczone dla uczniów klas 6-8 szkół podstawowych

Ludzki organizm składa się z około 10 bilionów komórek, które aby dobrze funkcjonować muszą stosować się do pewnych zasad. Nie przestrzegając tych zasad, komórki mogą wymykać się spod kontroli i negatywnie wpływać na funkcjonowanie całego organizmu. Komórki nowotworowe dzielą się nadmiernie i nie słuchają, kiedy nadchodzi czas, aby przestać rosnąć.  Mogą w nieskończoność tworzyć kopie samych siebie i rozprzestrzeniać się do innych części ciała. Pomaga im w tym zdolność do tworzenia nowych naczyń krwionośnych, które zapewniają drogę ucieczki do innych narządów oraz zaopatrują komórki nowotworowe w składniki odżywcze. Podsumowując – tak, komórki mogą się buntować! Jedna zbuntowana komórka może dać początek rozwojowi nowotworu. Dowiedz się więcej o tym jak komórki to robią i jak można je powstrzymać.

Prowadzący: dr Aleksandra Markiewicz

Biolog molekularny, adiunkt w Zakładzie Onkologii Translacyjnej na Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Od kilkunastu lat bada mechanizmy progresji nowotworów, sposób rozprzestrzenienia się komórek nowotworowych w organizmie oraz analizuje profile molekularne komórek nowotworowych w celu lepszego zrozumienia ich funkcjonowania.


„Naukowcy w szkołach” to inicjatywa, która w ciągu najbliższych dwóch lat będzie wspierać bezpośrednie interakcje między naukowcami, nauczycielami szkół podstawowych i średnich oraz uczniami. Wymiany te pozwolą im lepiej zrozumieć wyzwania stojące przed europejskim społeczeństwem oraz zwiększą dostęp do nauk przyrodniczych, technologii, inżynierii, sztuki i matematyki (STEAM) oraz do działalności badawczej. Działania „Naukowcy w szkołach” będą realizowane w ramach projektów Europejskiej Nocy Naukowców.

Wydarzenie finansowane przez Unię Europejską w ramach projektu: „Pomorska Noc Naukowców: Europejskie wyzwania i misje bliżej obywateli” (NightMission).

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.
Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close