warsztaty dla szkół

Zapraszamy na cykl spotkań z uczniami ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Pomorska Noc Naukowców dopiero we wrześniu, to działania zapowiadające to wyjątkowe wydarzenie rozpoczną się już w czerwcu! W gdyńskim Centrum Nauki Experyment i gdańskim Hevelianum ruszy cykl spotkań z uczniami ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych pod hasłem Naukowcy w Szkołach (a dokładniej – w centrach nauki).

Zaproszeni naukowcy będą nawiązywać interakcję z uczestnikami i prezentować naukę w atrakcyjnej formie, a także opowiadać o swojej codziennej pracy.

Rejestracja: agnieszka.kalisz@hevelianum.pl | tel. 514 789 972

PONIEDZIAŁEK | 10 CZERWCA 2024

Od próbki krwi po test diagnostyczny

Forma zajęć: prezentacja + zwiedzanie wystawy „Z Energią!”
Zajęcia przeznaczone dla uczniów KLAS 6-8 szkół podstawowych

Skąd się biorą testy wykrywające raka? Co się dzieje z próbką krwi trafiającą do Zakładu Onkologii Translacyjnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego? Ile osób jest potrzebnych, by można było przeprowadzić eksperyment? Na te pytania będziemy się starali odpowiedzieć podczas zajęć. Dowiecie się, jak wygląda analiza molekularna pobranych od pacjenta próbek, na przykładzie sekwencjonowania. Po przeprowadzeniu analizy molekularnej, wyniki  zostają wprowadzone do specjalnego oprogramowania, które potrafi przetworzyć tak ogromne pliki na proste tabelki. By było to możliwe bioinformatycy pracują na laptopach gamingowych, zewnętrznych serwerach, a także w chmurze. Po wstępnej obróbce danych, sięga się po pomoc sztucznej inteligencji, która – w przeciwieństwie do ludzi – jest w stanie poradzić sobie z dużymi danymi (big data) i wydać zerojedynkowy wynik, czyli informację „jest rak” lub „nie ma raka”.

Prowadzenie: dr Anna Supernat

Kieruje Centrum Analiz Biostatystycznych i Bioinformatycznych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, a także prowadzi badania naukowe w Zakładzie Onkologii Translacyjnej w tej samej jednostce. Po obronieniu rozprawy doktorskiej w 2015 roku, odbyła roczny staż podoktorski w Cancer Research UK w Instytucie Cambridge należącym do Uniwersytetu w Cambridge. Obecnie współpracuje z Uniwersytetem w Utah (Stany Zjednoczone) oraz UMC Amsterdam (Holandia). Jej zainteresowania badawcze dotyczą biopsji płynnych i uczenia maszynowego w kontekście diagnostyki i monitorowania chorych cierpiących na nowotwór. Współautorka 29 publikacji naukowych z zakresu onkologii molekularnej, a także dwóch rozdziałów w książce „Nowoczesna Diagnostyka w Onkologii – innowacje, rekomendacje i ścieżki postępowania w onkologii personalizowanej”.


„Naukowcy w szkołach” to inicjatywa, która w ciągu najbliższych dwóch lat będzie wspierać bezpośrednie interakcje między naukowcami, nauczycielami szkół podstawowych i średnich oraz uczniami. Wymiany te pozwolą im lepiej zrozumieć wyzwania stojące przed europejskim społeczeństwem oraz zwiększą dostęp do nauk przyrodniczych, technologii, inżynierii, sztuki i matematyki (STEAM) oraz do działalności badawczej. Działania „Naukowcy w szkołach” będą realizowane w ramach projektów Europejskiej Nocy Naukowców.

Wydarzenie finansowane przez Unię Europejską w ramach projektu: „Pomorska Noc Naukowców: Europejskie wyzwania i misje bliżej obywateli” (NightMission).

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.
Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close