Perseidy, zwane łzami świętego Wawrzyńca można oglądać od lipca do września, jednak apogeum tego zjawiska przypada na połowę sierpnia. Dlatego z myślą o miłośnikach astronomii i sympatykach wszystkiego, co we Wszechświecie piszczy organizujemy kolejną edycję wydarzenia „Nocne Podglądanie Wszechświata”.

Obserwacje astronomiczne opatrzone gwiezdnymi opowieściami, wyjątkowa sceneria zabytków poukrywanych w zakamarkach rozległych terenów Góry Gradowej i panorama rozświetlonego Gdańska to czynniki, które co roku przyciągają na to plenerowe wydarzenie. Nie inaczej będzie i tym razem, choć w zmienionej lokalizacji.

Nocne Podglądanie Wszechświata 2021 odbędzie się na Równi ogniowej, do której dojść należy od ul. 3 Maja, przy Sądzie Rejonowym. Ze względu na odbywające się w tym czasie przygotowania do United Arts Festival, główny plac Hevelianum będzie niedostępny, zamknięte zostaną też wejścia i parkingi na ul. Gradowej. Warto więc na miejsce przyjechać komunikacją miejską, zapoznać się z mapką (MAPA PDFMAPA PNG) i stosować do oznaczeń terenu.

PROGRAM

OBSERWACJE ASTRONOMICZNE

20:00-24:00 | Niskie Czoło Kurkowe

Obserwacje spadających Perseidów i nieba opatrzone opowieściami astronomów Hevelianum. Przyjrzyj się cieniutkiemu rogalikowi Księżyca, podejrzyj księżyce Jowisza, podziwiaj pierścienie Saturna i policz spadające gwiazdy. Ile gwiazd, tyle życzeń do spełnienia, przygotuj więc ich listę na tę noc!
-> Możesz zabrać własny sprzęt obserwacyjny i koc. Przyda się też spray na komary.

 

ASTROWARSZTATY

20:00-24:00 | Równia ogniowa

Interaktywne warsztaty, podczas których możesz samodzielnie zbudować obrotową mapę nieba wraz z latarką z czerwonym światłem i wykorzystać ją do obserwacji.

 

KINO POD GWIAZDAMI

20:00-24:00 | kojec Galerii Strzeleckiej

Pozasłoneczni przybysze, kosmiczna podróż wody, tajemnice Marsa i historie gwiazdozbiorów – to tylko kilka tematów, które zgłębiają twórcy „Astronarium”. Posłuchaj opowieści o tajemnicach Wszechświata i polskich naukowcach, którzy je odkrywają.

 

„O TYM, CZY GWIAZDY SPADAJĄ” – POKAZ ASTRONOMICZNY

20:00-20:30 | 21:00-21:30 | 22:00-22:30 | sala Newtona w Galerii Strzeleckiej

Z jakim obiektem związane są sierpniowe spadające gwiazdy? Jak wygląda kometa? Co różni meteor od meteorytu? Podczas pokazu dowiesz się, jak odróżnić kosmiczne odłamki od ziemskich kamieni, a my spróbujemy odpowiedzieć na nurtujące Cię pytania, nawet te z kosmosu.

 

ARTA FOC – TEATR TANCERZY OGNIA

23:00-23:30 | kojec Galerii Strzeleckiej

Artystyczny pokaz tańca z ogniem, bogaty w najbardziej zaawansowane techniki i najlepsze efekty fireshow, nawiązujący do rozświetlonego gwiazdami nieba oraz astronoma Jana Heweliusza. Zobaczcie niezwykłą interpretację jego miłości do Elżbiety i drogę wśród gwiazd. Uczestnicy pokazu, skąpani w deszczu wielobarwnych iskier, na długo zapamiętają tę noc…

 

UWAGA! Program może ulec zmianie ze względu na pogodę.

 

Partnerem wydarzenia jest Polska Agencja Kosmiczna.

Wydarzenie jest częścią projektu „SPINaj naukę”, inicjatywy Stowarzyszenia Społeczeństwo i Nauka (SPIN), które współtworzy Hevelianum. Stanowi także część obchodów 410. rocznicy urodzin Jana Heweliusza, patrona Hevelianum, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli świata nauki XVII wieku. Program całorocznych obchodów można znaleźć na stronie www.janheweliusz.pl.

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.
Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close