Mijane między Wrzeszczem a Śródmieściem, wlewające się w podleśną kieszeń miasta, wycofane. Odwiedzane zazwyczaj z konkretnego powodu lub z potrzeby miejskiej eksploracji. Aniołki.
Siódma edycja Open House Gdańsk dostarczy wystarczająco wielu argumentów do tego, by spędzić festiwalowy weekend w kameralnej, a przy tym malowniczej dzielnicy. Za pomocą programowanych wydarzeń opiszemy jej różnorodność rozpiętą między sąsiedztwem stoczni i granicą Suchanina. Na tym stosunkowo niewielkim obszarze współistnieją ze sobą budynki pokolejowe, założenia parkowe i cmentarne, potężny kompleks medyczny, dojrzała i zupełnie młoda architektura codzienności, a pomiędzy nimi nić komunikacyjna nawleczona na Wielką Aleję. Granice administracyjne potraktujemy jednak dość swobodnie, rozmiękczając je i sięgając po przestrzenie Aniołkami-niemal-będące: ku Górze Gradowej i dawnym fortyfikacjom, w kierunku stadionu i cerkwi. Granice międzydzielnicowe są tu bowiem miejscami napięć, nawarstwień, spotkań niemożliwych. Będziemy dekodować je poprzez indywidualne doświadczanie miejsca, ale skorzystamy też z przewodnictwa osób eksperckich. Dostrzeżemy unikalną tożsamość dzielnicy, a przy tym wykonamy krok w tył, by zrozumieć szerszą perspektywę. W architekturze Aniołków znajdziemy ślady, które pozostawiły po sobie historyczne wydarzenia i procesy ponadlokalne.
Każda z edycji Open House Gdańsk mówi o wspólnocie w różnorodności, współodczuwaniu, nawiązywaniu i wzmacnianiu relacji. Troska jest niejako wpisana w Aniołki za sprawą obecnych tam instytucji oraz osób indywidualnych, które wspierają słabszych, cichszych – międzypokoleniowo, międzygatunkowo, w odpowiedzi na potrzeby. Te głosy i te praktyki pragniemy wzmocnić. Zadamy pytania o rolę przyrody we współczesnym mieście i nasze z nią relacje. Przyjrzymy się kondycji architektury historycznej w kontekście otaczających ją przemian i trawiących ją procesów. Przekonamy się też, jakie formy przybiera i przybierała publiczna opieka – fizyczna, duchowa. Wszystko to w demokratycznej strukturze uczestnictwa i otwartości na zróżnicowanie.
________________________
Open House Gdańsk stanowi część międzynarodowego festiwalu architektury i miasta otwierającego drzwi do przestrzeni intrygujących, zaskakujących i poruszających. Cykliczne, doroczne święto miejskiej architektury skupia uwagę na specyfice poszczególnych dzielnic-bohaterek, podejmując przy tym złożone i nierzadko uniwersalne zagadnienia przestrzenne oraz kulturowe. Jego założeniem jest poznawanie miejskiej architektury poprzez jej bezpośrednie doświadczanie – odwiedzanie przestrzeni nieoczywistych, odkrywanie materii i opowieści związanych z miejscem, wspólne uwrażliwianie się. Wszystkie wydarzenia realizowane w ramach programu OHG są bezpłatne i dedykowane bardzo szerokiej grupie odbiorców.
Program | piątek, 18.10
19.00 | Otwarcie festiwalu | lokalizacja: majdan – główny plac Hevelianum
Krótkie przemowy przedstawicieli Open House Gdańsk, Hevelianum.
19.15 – 19.30 | Mapping | lokalizacja: budynek Wozowni Artyleryjskiej
Wybierz się z nami w podróż do przeszłości i zobacz, jak fasada XIX-wiecznej Wozowni Artyleryjskiej ożywa w trójwymiarowym spektaklu światła, obrazu i dźwięku.
Podczas pokazu budynek staje się aktorem. Jego konstrukcja stanowi nie tylko tło dla prezentacji obrazu, lecz aktywnie bierze w nim udział. Mapping „ReKonstrukcje” przybliża historię rozwoju architektury obronnej na ziemiach polskich. W tej opowieści, to budynki są głównym bohaterem i przedmiotem cyklicznych przemian na przestrzeni wieków.
Atrakcja uzależniona od pogody.
19.15 – 21.00 | Obserwacja nieba | lokalizacja: majdan – główny plac Hevelianum
Obserwacje nieba opatrzone opowieściami astronomki Magdy Więcek-Olszewskiej.
Atrakcja uzależniona od pogody.
19.30 | Looped in sound tunnels – Inauguracja instalacji dźwiękowej Macieja Olewniczaka | lokalizacja: Laboratorium Ruchu
Wielokanałowa instalacja odnosi się bezpośrednio do akustyki pomieszczeń w których będzie prezentowana. Tworzą ją multiplikujące się subtelne dźwięki rezonujące i współistniejące z tunelowymi przestrzeniami Laboratorium Ruchu. Wszystkie dźwięki harmonizują się ze sobą, ale są też oddzielnymi bytami w zastanej przestrzeni.
20.00 -21.30 | Spacer nocny z Garnizonem Gdańsk | lokalizacja: majdan – główny plac Hevelianum
21.30 | Performance wypoczynkowo – dźwiękowy Macieja Olewniczaka | lokalizacja: sala Skłodowskiej-Curie
Performance audio jednoosobowego projektu Macieja Olewniczaka “Żuławy” będzie się skupiał na audialnych, przestrzennych krajobrazach, generowanych przez instrumenty modularne, mini syntezatory oraz oparte o nagrania terenowe zarejestrowane na taśmie magnetofonowej z okolic Żuław Wiślanych.
22.00 | Zakończenie