Mijane między Wrzeszczem a Śródmieściem, wlewające się w podleśną kieszeń miasta, wycofane. Odwiedzane zazwyczaj z konkretnego powodu lub z potrzeby miejskiej eksploracji. Aniołki.
Siódma edycja Open House Gdańsk dostarczy wystarczająco wielu argumentów do tego, by spędzić festiwalowy weekend w kameralnej, a przy tym malowniczej dzielnicy. Za pomocą programowanych wydarzeń opiszemy jej różnorodność rozpiętą między sąsiedztwem stoczni i granicą Suchanina. Na tym stosunkowo niewielkim obszarze współistnieją ze sobą budynki pokolejowe, założenia parkowe i cmentarne, potężny kompleks medyczny, dojrzała i zupełnie młoda architektura codzienności, a pomiędzy nimi nić komunikacyjna nawleczona na Wielką Aleję. Granice administracyjne potraktujemy jednak dość swobodnie, rozmiękczając je i sięgając po przestrzenie Aniołkami-niemal-będące: ku Górze Gradowej i dawnym fortyfikacjom, w kierunku stadionu i cerkwi. Granice międzydzielnicowe są tu bowiem miejscami napięć, nawarstwień, spotkań niemożliwych. Będziemy dekodować je poprzez indywidualne doświadczanie miejsca, ale skorzystamy też z przewodnictwa osób eksperckich. Dostrzeżemy unikalną tożsamość dzielnicy, a przy tym wykonamy krok w tył, by zrozumieć szerszą perspektywę. W architekturze Aniołków znajdziemy ślady, które pozostawiły po sobie historyczne wydarzenia i procesy ponadlokalne.
Każda z edycji Open House Gdańsk mówi o wspólnocie w różnorodności, współodczuwaniu, nawiązywaniu i wzmacnianiu relacji. Troska jest niejako wpisana w Aniołki za sprawą obecnych tam instytucji oraz osób indywidualnych, które wspierają słabszych, cichszych – międzypokoleniowo, międzygatunkowo, w odpowiedzi na potrzeby. Te głosy i te praktyki pragniemy wzmocnić. Zadamy pytania o rolę przyrody we współczesnym mieście i nasze z nią relacje. Przyjrzymy się kondycji architektury historycznej w kontekście otaczających ją przemian i trawiących ją procesów. Przekonamy się też, jakie formy przybiera i przybierała publiczna opieka – fizyczna, duchowa. Wszystko to w demokratycznej strukturze uczestnictwa i otwartości na zróżnicowanie.
________________________
Open House Gdańsk stanowi część międzynarodowego festiwalu architektury i miasta otwierającego drzwi do przestrzeni intrygujących, zaskakujących i poruszających. Cykliczne, doroczne święto miejskiej architektury skupia uwagę na specyfice poszczególnych dzielnic-bohaterek, podejmując przy tym złożone i nierzadko uniwersalne zagadnienia przestrzenne oraz kulturowe. Jego założeniem jest poznawanie miejskiej architektury poprzez jej bezpośrednie doświadczanie – odwiedzanie przestrzeni nieoczywistych, odkrywanie materii i opowieści związanych z miejscem, wspólne uwrażliwianie się. Wszystkie wydarzenia realizowane w ramach programu OHG są bezpłatne i dedykowane bardzo szerokiej grupie odbiorców.
Festiwal dofinansowany jest ze środków Miasto Gdańsk. Mecenasem wydarzenia jest Invest Komfort.
Program | sobota, 19.10
10.00-18.00 | Looped in sound tunnels – Instalacja dźwiękowa Maćka Olewniczaka | lokalizacja: Laboratorium Ruchu
Wielokanałowa instalacja odnosi się bezpośrednio do akustyki pomieszczeń w których będzie prezentowana. Tworzą ją multiplikujące się subtelne dźwięki rezonujące i współistniejące z tunelowymi przestrzeniami Laboratorium Ruchu. Wszystkie dźwięki harmonizują się ze sobą, ale są też oddzielnymi bytami w zastanej przestrzeni.
12.00 – 13.30 | Warsztaty architektoniczne dla dzieci „Podaj cegłę | lokalizacja: sala Pitagorasa | wiek: 7+ (do 13 roku życia dziecka) | czas trwania: 1,5 h | obowiązują zapisy (25 osób): https://app.evenea.pl/event/podajcegle/
Fort Góry Gradowej to niezliczona ilość cegieł. A gdyby tak uwolnić wyobraźnię i zacząć projektować własną budowlę? Do dyspozycji każdego dziecka będzie 40 prawdziwych cegiełek, klej i inne dodatki, które pozwolą rozpocząć przygodę z projektowaniem i budową. Podczas zajęć dowiecie się wielu ciekawostek związanych z aktualnie rewitalizowanym Zespołem Poszpitalnym Bożego Ciała. To może być początek nowej przygody, ponieważ prawdzie cegiełki wracają z ich nowymi właścicielami do domu. Klej używany podczas zajęć rozpuszcza się w wodzie, dzięki czemu zabawa może trwać bez końca.
12.00 -12.45 | Hevelianum – ukryte miejsca – Agnieszka Lalowska, Mirosław Hołderny – pierwsze wejście | lokalizacja: majdan – główny plac Hevelianum
Mieszkańcy Gdańska oraz turyści znają Hevelianum jako miejsce, gdzie spotyka się historia z nauką, ale jak wielu z nas wie, że w Hevelianum śpią aksolotle?
A może ktoś z Was pamięta gdzie występ miała królowa polskiej piosenki – Beata? Podczas tego zwiedzania będziecie mieli okazję odwiedzić miejsca dla Hevelianum nieoczywiste, a przede wszystkim na co dzień niedostępne dla odwiedzających.
Agnieszka i Mirek zadbają o to abyście mogli z bliska przekonać się jak wyglądają obronne fortyfikacje wyposażone w stanowiska strzelnicze. Pokażą Wam budynek, który niegdyś pełnił rolę ostatniego punktu oporu umocnień Góry Gradowej, a od końca lat 70. do początku XXI wieku mieścił się w nim klub muzyczny.
Open House w najczystszej postaci!
13.00 – 13.45 | Hevelianum – ukryte miejsca Agnieszka Lalowska, Mirosław Hołderny – drugie wejście | lokalizacja: majdan – główny plac Hevelianum
Mieszkańcy Gdańska oraz turyści znają Hevelianum jako miejsce, gdzie spotyka się historia z nauką, ale jak wielu z nas wie, że w Hevelianum śpią aksolotle?
A może ktoś z Was pamięta gdzie występ miała królowa polskiej piosenki – Beata? Podczas tego zwiedzania będziecie mieli okazję odwiedzić miejsca dla Hevelianum nieoczywiste, a przede wszystkim na co dzień niedostępne dla odwiedzających.
Agnieszka i Mirek zadbają o to abyście mogli z bliska przekonać się jak wyglądają obronne fortyfikacje wyposażone w stanowiska strzelnicze. Pokażą Wam budynek, który niegdyś pełnił rolę ostatniego punktu oporu umocnień Góry Gradowej, a od końca lat 70. do początku XXI wieku mieścił się w nim klub muzyczny.
Open House w najczystszej postaci!
14.00 – 15.00 | Spacer historyczny Michała Ślubowskiego | lokalizacja: majdan – główny plac Hevelianum
Podczas spaceru historycznego poznacie najważniejsze obiekty fortu Góry Gradowej. Będzie to prawdziwa podróż w czasie – od legend, przez XIX wieczne fortyfikacje, do burzliwego XX wieku. Zobaczycie podczas trasy spaceru obiekty dostępne na co dzień… ale również takie, które ukryte są przed wzrokiem spacerowiczów.
16.00 – 17.00 | Architektura z kosmosu. Przyszłość budownictwa pozaziemskiego | wykład Wiktorii Dziaduły | lokalizacja: sala Haxo
Jak może wyglądać przyszła baza księżycowa lub marsjańska? Jak zaprojektowana jest Międzynarodowa Stacja Kosmiczna? Jakich technologii potrzebujemy do zbudowania habitatu na Księżycu? I wreszcie: jak ta kosmiczna wiedza może odpowiedzieć na palące problemy tu, na Ziemi?
W trakcie wykładu Wiktoria Dziaduła, architektka i analogowa astronautka, opowie o tym, jak przez lata zmieniały się koncepcje habitatów, baz i stacji kosmicznych. Nakreśli to, co już się wydarza, czyli architekturę Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, ale sięgnie też po nowe koncepcje zasiedlenia innych planet i przestrzeni. Paradoksalnie, prowadzona działalność kosmiczna może dostarczyć nam wiedzy na temat tego, jak uratować życie na Ziemi.
Jeśli kosmiczna architektura brzmi dla Was jak science fiction, tym bardziej zachęcamy Was do wysłuchania Wiktorii. Przedstawi najnowsze plany NASA, udowadniając, że już niedługo na Księżycu zamieszkają ludzie. Co więcej, w czasie rzeczywistym pokaże ludzi pracujących w komosie właśnie teraz.
17.00 – 17.30 | Film: Jan Heweliusz „Podróż na Księżyc i z powrotem” | lokalizacja: sala Haxo
Reżyseria: A.Bekalarczyk
Popularnonaukowy film dokumentalny poświęcony postaci i dorobkowi Jana Heweliusza.