NAUKA Z KLIMATEM

Odkrywców, poszukiwaczy naukowych przygód, tak dorosłych, jak i dzieci – wszystkich zapraszamy na Piknik Nauki Fahrenheita, który odbędzie się 28 maja na Górze Gradowej w Gdańsku. Wśród licznych atrakcji, pokazów i warsztatów edukacyjnych każdy znajdzie coś dla siebie! Piknik Nauki Fahrenheita odbędzie się pod hasłem – Nauka z klimatem, zapraszamy wstęp wolny!

Na placu głównym Hevelianum, zwanym majdanem, powstaną strefy piknikowe.

  • Miasteczko naukowe Uczelni Fahrenheita stworzy 45 namiotów, w których będą się odbywać warsztaty i zabawy edukacyjne. Wspólnie stworzymy na przykład model mózgu przy użyciu materiałów z odzysku i porozmawiamy o akwakulturze jako ekologicznym sposobie produkcji żywności. W miasteczku czekać będą również m.in. ekoauta napędzane energią słoneczną i wodorem, efektowne pokazy chemiczne, warsztaty z druku modeli za pomocą drukarki 3D, rozpoznawanie materiałów, skał czy minerałów oraz liczne quizy z nagrodami. Dla chętnych nie zabraknie też bezpłatnych badań profilaktycznych, w tym USG.
  • Program Sceny naukowej będzie odwoływał do Celów Zrównoważonego Rozwoju wyznaczonych przez ONZ, w tym edukacji w zakresie codziennych nawyków i wyborów konsumenckich. Na scenie odbędą się m.in. pokaz mody zero waste, spektakularny science show, naukowy stand up, losowanie nagród dla uczestników gry terenowej, a także miniwykłady z pokazami.
  • W Strefie eduzabawy – z warsztatami w popularnej i lubianej formule „do it yourself” – dzieci dowiedzą się m.in., jak nadać drugie życie fusom od herbaty i plastikowym nakrętkom oraz nauczą, jak zrobić piórnik ze skrawków materiałów. W tym czasie rodzice będą mogli wykonać ekobiżuterię, domowy proszek do prania czy własne kosmetyki.
  • Na najmłodszych uczestników Pikniku Nauki będą czekać też gry terenowe, atrakcje ruchowe oraz malowanie na drewnianych dyktach.

Gości pikniku zapraszamy też na debatę pt. „Nauka Mówi. W równowadze”, podczas której wraz zaproszonymi specjalistami porozmawiamy o tym, czym właściwie jest zrównoważony rozwój i jak z niego korzystać.
Dla miłośników atrakcji o charakterze artystycznym Teatr Miniatura przygotował spektakl inspirowany Danielem Fahrenheitem pt. „Laboratorium Fahrenheita”, który w trakcie trwania pikniku zostanie zaprezentowany trzykrotnie.

PROGRAM

Scena naukowa
11:00 | Uroczyste otwarcie Pikniku Nauki Fahrenheita
Gdańska Orkiestra Akademicka – występ
Wręczenie Nagród Fahrenheita

11:40 | Start konkursu „Kraina pozytywnej energii”
11:50 | Pokaz mody zero waste
12:15 | Mikroplastik w naszym życiu. Czy można go skutecznie wyeliminować? – prezentacja dr Aleksandry Rutkowskiej
12:30 | Zrównoważona kuchnia, czyli jak gotować zdrowo i z głową! – opowie  Piotr Miś SCHROEDER, Szef kuchni gdańskich restauracji.
12:45 | Czy potrzebny nam szałas na hałas? – sprawdzamy poziom hałasu wokół nas z zespołem SKN Zdrowia Środowiskowego przy Zakładzie Toksykologii Środowiska
13:00 | Fizyka koszykówki – prezentacja prof. Beaty Bochentyn
13:15 | Występ mistrzyń aerobiku sportowego skoordynuje Natalia Kotłowska
13:30 | Naukowy stand up, czyli ilu fizyków mieści się na główce szpilki zaprezentuje dr Mirosław Oczkoś opowiadając o tym jak komunikować się z naukowcami.

Mirosław Oczkoś, specjalista w zakresie autoprezentacji, mowy ciała, budowy wizerunku, elementów retorycznych oraz pracy głosem. Trener i konsultant m.in polityków oraz menadżerów, z dwudziestoletnim doświadczeniem – specjalista w budowaniu wizerunku firm i osób indywidualnych. Specjalizuje się w  komunikacji grupowej, tworzeniu kultury organizacyjnej, budowaniu i zarządzaniu skutecznymi zespołami w firmie, wykorzystując swoje wieloletnie doświadczenie z zakresu zarządzania oraz wiedzę z zakresu psychologii.

13:45 | „The best of Hevelianum” – pokaz naukowy w wykonaniu Edukatorów Hevelianum
14:15 | Co ma wspólnego Perkoz z aligatorem? – bajka o autonomicznych łódkach opowiedziana przez Igora Rusieckiego
14:30 | Nagłe zatrzymanie krążenia. Czy wiesz co robić? zaprezentuje zespół SKN Medycyny Ratunkowej
15:00 | „1013 hPa – opowieść o powietrzu” –  pokaz naukowy w wykonaniu Heweliuszy Nauki
15:45 | Gratka dla Puchatka. Rozmowy nie tylko o miodzie z Wojciechem Tabaką

Miasteczko naukowe
11:00-16:00

Ponad 45 namiotów z zakresu medycyny, nauk ścisłych, ekologii. Dowiedz się jak zostać obrońcą środowiska, jak stworzyć mózg z rzeczy niepotrzebnych i co można zrobić ze zużytymi oponami samochodowymi. Obejrzyj pokazy recyklingu, astronomiczne show i świat pod mikroskopem. Zobacz jak powstają leki i jak zrobić elastyczną piankę poliuretanową
w kolorach tęczy.

Strefa eduzabawy
11:00-16:00

  • gry i warsztaty ekologiczne w 10 namiotach i kontenerze edukacyjnym
  • aktywności sportowe
  • laboratorium mobilne

Laboratorium Fahrenheita – spektakle
Fragmenty spektaklu „Fahrenheit” w reż. Michała Derlatki z Teatru Miniatura.
13:15-13:45, 14:30-15:00, 15:30-16:00 | wiek: 6+

Maks. liczba osób na jednym spektaklu: 35 | Bezpłatne wejściówki dostępne w punkcie informacyjnym w trakcie wydarzenia (do wyczerpania zapasów)
Połączenie teatru i laboratorium chemicznego, gdzie cały świat opowieści o życiu słynnego gdańskiego naukowca jest na żywo tworzony przy wykorzystaniu chemicznych efektów specjalnych

Wydarzenie realizowane w partnerstwie z Miejskim Teatrem Miniatura w Gdańsku.

Nauka Mówi. W równowadze – debata
14:00-15:00 | wiek: 15+

Szczegóły: debata podczas Pikniku nauki Fahrenheita

Czy ambitne cele zrównoważonego rozwoju są do pogodzenia z naszymi potrzebami? W jakich obszarach mamy realny wpływ i możemy wprowadzić zmianę już dziś?
Prelegenci: prof. dr hab. Szymon Malinowski, dr Barbara Kijewska, dr hab. inż. Hanna Staroszczyk, dr inż. Maciej Tankiewicz, Marcin Jasiukowicz. Prowadzenie: Aleksandra Stanisławska.

Gra terenowa „Harpuś”
11:00-16:00

Profilaktyka ratuje życie
11:00-16:00 Sala Pitagorasa
Badanie USG płuc i tarczycy, pomiar przygodnej glikemii oraz ciśnienia tętniczego

Punkt informacyjny
11:00-16:00

Przystanek meleksa
11:00-16:00

To już druga edycja Pikniku Nauki, który odbywa się w ramach Dni Fahrenheita.
Organizatorem wydarzenia jest cała społeczność akademicka Uczelni Fahrenheita: Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Gdańska i Uniwersytet Gdański / faru.edu.pl  oraz Hevelianum.
Partnerem Wydarzenia jest Samorząd Województwa Pomorskiego.


PIKNIK NAUKI FAHRENHEITA: Nauka z klimatem
Kiedy: 28.05.2023, godz. 11:00–16:00
Gdzie: Hevelianum, Gdańsk, ul. Gradowa 6
wstęp wolny


Piknik poprowadzą Aleksandra i Piotr Stanisławscy, autorzy bloga popularnonaukowego Crazy Nauka, laureaci nagród POP Science Śląskiego Festiwalu Nauki w 2020 roku za bloga Crazy Nauka i audycję „Homo Science” w radiu TOK FM. Zdobywcy nagrody Popularyzator Nauki PAP Nauka w Polsce.

Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Pomorskiego.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: wojewoda pomorski Dariusz Drelich, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk i prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.
Partnerzy strategiczni: Międzynarodowe Targi Gdańskie, Samorząd Województwa Pomorskiego, Polskie Elektrownie Jądrowe, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Partnerzy merytoryczni: Gdańska Fundacja Rozwoju Gospodarczego, Czyste Miasto Gdańsk, Straż Miejska w Gdańsku, Miejski Teatr Miniatura, Zakład Utylizacyjny w Gdańsku, Gemini Polska.
Patronaty medialne: TVP Nauka, trójmiasto.pl, gdansk.pl.

Wszystkie atrakcje będą bezpłatne. Wyjątek stanowią wystawy stałe Hevelianum. Ich zwiedzanie będzie płatne, zgodnie z cennikiem Hevelianum.

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w programie wydarzenia z powodu wystąpienia niekorzystnych warunków atmosferycznych.

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.
Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close