27 września zapraszamy do Hevelianum na Noc Naukowców, która odbędzie się na Górze Gradowej już po raz 16!

Tegoroczna Pomorska Noc Naukowców w Hevelianum dedykowana jest kobietom w nauce.

Podczas wydarzenia będziecie mieli możliwość, po raz ostatni w Hevelianum, obejrzeć plenerową wystawę czasową UCZONE, przedstawiającą sylwetki 12 gdańskich współczesnych naukowczyń. Jak co roku przyszykowaliśmy dla Was również liczne warsztaty i pokazy popularnonaukowe. W tym roku podczas wydarzenia poznajcie ofertę fundacji i inicjatyw społecznych kierujących swoją ofertę popularnonaukową do dzieci i młodzieży, szczególnie do młodych dziewcząt. Zobaczcie co przygotowała dla Was Odyseja Umysłu, Explory, Cyfrowy Dialog, Girls Do Engineering, Fundacja Ponadto czy Fundacja Hybrydowa Szkoła z projektem Koderek.

Wydarzenie odbywa się w ramach projektu „A jednak się kręci!”, który dofinansowany jest z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa.

 

Partnerzy wydarzenia: L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, Klub Kobiet Uczelni Fahrenheita, Odyseja Umysłu, Cyfrowy Dialog, Girls Do Engineering, Amazon Developement Center Poland, Koderek, Fundacja Ponadto
Partnerzy medialni: trojmiasto.plgdansk.pl
Dofinansowanie:
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Społeczna Odpowiedzialność Nauki
Wydarzenie finansowane jest przez Unię Europejską – projekt NightMission jest finansowany przez Unię Europejską w ramach programu Horyzont Europa.

Pomorska Noc Naukowców (projekt pod nazwą Pomeranian Researchers Night: European Challenges And Missions Closer To The Citizens (akronim NightMission) zyskała uznanie Komisji Europejskiej i otrzymała dofinansowanie z programu Horyzont Europa. Wydarzenie odbywają się także na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, w Uniwersytecie Gdańskim, na Politechnice Gdańskiej, w Uniwersytecie Morskim w Gdyni, w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, w Centrum Nauki Experyment, szczegóły wszystkich atrakcji dostępne na www.pomorskanocnaukowcow.eu

 

PROGRAM NOCY NAUKOWCÓW W HEVELIANUM

SCIENCE JAM – SCENA

majdan – główny plac na Górze Gradowej
godz.: 18:00-22:00

18:00-18:15 | Otwarcie Pomorskiej Nocy Naukowców w Hevelianum 

18:15-18:45 | The Rubber Duck Show. Science show.
Służą do zabawy i wywołują uśmiech. Niektórzy, tak jak my, je kolekcjonują. Kochamy je i uwielbiamy używać ich w naszych eksperymentach. O czym mowa? O gumowych kaczuszkach! Wykorzystując ich niesamowite właściwości oraz szeroką gamę form i kolorów zaprezentujemy Wam niezapomniane widowisko fizyki,  matematyki i nie tylko!

18:45-19:15 | Odyseja Umysłu: Młodzi mają moc – panel dyskusyjny 
Uczestnicząc w Odysei Umysłu, młodzi ludzie uczą się marzyć, myśleć i tworzyć. Wykorzystują wiedzę w praktyce i rozwijają kompetencje XXI wieku. Poznają swoje mocne strony i przełamują ograniczenia. Odkrywają, że mogą – i jak wiele mogą. Posłuchaj uczennic i uczniów, którzy odpowiedzą na pytania o odysejowe doświadczenia i o to, jaki wpływ wywarł na nich udział w tej przygodzie.

19:15-19:45 | Secret Science Agency. Science show.
Agenci Secret Science Agency są na tajnej misji zwerbowania nowych popularyzatorów nauki. Eksperymentując wspólnie z widownia, odkrywają tajniki swojej pracy. Testują spostrzegawczość, podzielność uwagi, koncentrację, odporność na stres, poczucie równowagi oraz wiele innych cech dobrego agenta. Wydaje Ci się, że to łatwa i przyjemna praca, ale czy sprostasz wszystkim wyzwaniom? Czy nadajesz się by zasilić szeregi SSA? Zobacz nasz pokaz i przekonaj się! o Dwóch prowadzących na scenie.

19:45-20:00 | UCZONE – film przedstawiający bohaterki wystawy
Choć reprezentują różne dziedziny nauki i pracują na różnych uczelniach, to łączą je ciekawość świata, ambicja, umiejętność stawiania celów oraz ich zdobywania. Fascynujące jest to, co robią i jak ciekawymi są ludźmi. Oto 12 współczesnych gdańskich naukowczyń.

20:00- 20:15 | Granice rozwoju cywilizacji techno-naukowej a granice tego, co ludzkie – dr. Andrzej Karalus
„Pokuszę się o ocenę stanu współczesnej cywilizacji globalnej, zadam pytanie o jej celowość, kierunki rozwoju i ewentualną przyszłość. W dyskusjach na ten temat dominują zazwyczaj dwa przeciwstawne poglądy: naiwny technonaukowy optymizm (technonauka zbawi świat) bądź antytechnologiczny, apokaliptyczny pesymizm (technonauka zniszczy planetę). Postaram się jednak podejść do tego zagadnienia nieco inaczej i sproblematyzować tę dość jednostronną dychotomię. Kluczowa będzie odpowiedź na pytanie jakim transformacjom uległ człowiek jako twórca kultury, jako pewien byt psycho-społeczno-libidynalny”.

20:15-20:30 | Zielona rola – dr hab. Anna Kłonkowska, prof. UG
Życie w bliskości przyrody, z podmiotowym podejściem do zwierząt oraz poszanowaniem zasad permakultury – to nie tylko bardziej ekologiczny styl życia i bardziej etyczne jedzenie. To świadome decyzje, które wpływają na nasze zdrowie oraz dobrostan psychiczny i poczucie wewnętrznej integracji.

20:30 – 22:00 |  NEUROFLORA – panel dyskusyjny
dr n. med. inż. Dorota Pomorska/ dr hab. Anna Kłonkowska, prof. UG/ dr Wojciech Glac, prof. UG/ dr hab. Wojciech Pokora, prof.UG
Porozmawiamy o interdyscyplinarnych zagadnieniach z pogranicza neurobiologii, biotechnologii roślin oraz biologii molekularnej. Odpowiemy na pytania: Czy genetyczne modyfikacje roślin wpływają na zdrowie człowieka? Czy białka roślinne mogą uchronić neurony przed uszkodzeniami? Jaki jest wpływ diety roślinnej na zdrowie człowieka?

22:00 | ReKonstrukcje – pokaz mappingu 3D
Obejrzyj trójwymiarowy pokaz łączący światło, obraz i dźwięk wyświetlany na zewnętrznej ścianie jednego z budynków na Górze Gradowej – XIX-wiecznej Wozowni Artyleryjskiej.

 

HANDS ON – WARSZTATY
godz. 18:00-22:00
lokalizacja: namioty na majdanie – głównym placu Góry Gradowej

Śladami Marii – warsztaty z pokazami | smartLAB 
Wiek: sugerowany minimalny wiek uczestników: 9 lat

Serdecznie zapraszamy na stoisko inspirowane postacią i działalnością Marii Curie-Skłodowskiej. Będziemy mieli okazję zobaczyć fascynujące zjawisko luminescencji. Poznamy substancje, z jakimi pracowała nasza noblistka, a także obejrzymy stare szkło uranowe. Wszystko to okraszone naukowymi ciekawostkami i faktami z życia wielkiej Marii.

Śladami Rosalind Franklin – cebuLOVE DNA | smartLAB
Wiek: sugerowany minimalny wiek uczestników: 9 lat

Izolowania DNA z komórki jest pierwszym krokiem dla wielu procedur laboratoryjnych w dziedzinie biotechnologii. Jak oddzielić DNA od innych substancji z komórki na tyle delikatnie, aby DNA nie zostało uszkodzone. Podczas warsztatów przeprowadzisz separację DNA z materiału biologicznego cebuli. Przygotujemy wspólnie preparat, który będziemy obserwować pod mikroskopem. Dowiecie się także, że kwas (DNA) jest … naturalnym elementem naszej codziennej diety.

Odcisk nauki | Spółdzielnia Zeroban
Wiek: sugerowany minimalny wiek uczestników: 6 lat
Przynieś swoją koszulkę czy materiałową torbę, aby nadać jej wyjątkowy charakter za pomocą stempli i szablonów przedstawiających wizerunki i atrybuty słynnych naukowczyń.

Uszyte na miarę | Spółdzielnia Zeroban
Wiek: sugerowany minimalny wiek uczestników: 6 lat

Przygotujemy strefę z maszynami do szycia i akcesoriami oraz zapewnimy różnorodne tkaniny z próbników materiałowych i końcówek produkcyjnych. Pod opieką instruktorek będzie można uszyć proste akcesoria typu gumka lub opaska do włosów, saszetka na drobiazgi albo (w klimacie września i nauki) okładkę na zeszyt lub książkę. Przy okazji będzie można porozmawiać o tym jak produkcja tkanin wpływa na środowisko naturalne, czy popularne obecnie „ubrania z recyklingu” są faktycznie eko oraz poznać łatwe tricki ułatwiające rozpoznawanie rodzajów tkanin.

 

Działanie na spontanie, Odyseja umysłu
Wiek: sugerowany minimalny wiek uczestników: 9 lat

Drużyny Odysei Umysłu trenują myślenie pod presją czasu, mierząc się z tzw. Problemami Spontanicznymi. To krótkie wyzwania-niespodzianki, których rozwiązania trzeba wykreować w zaledwie kilka minut. Później warto zastanowić się chwilę nad tym, jak poszło i jak się pracowało. Przyjdź i razem z rodziną, znajomymi lub nieznajomymi rozwiążcie zaskakujące zadanie na spontanie!

Elżbieta Koopman Heweliusz. Sekstans. | Hevelianum
Wiek: sugerowany minimalny wiek uczestników: 6 lat

Jednym z najbardziej charakterystycznych przyrządów, jakie wykorzystywali Heweliuszowie w swojej pracy, były przyrządy do pomiarów kątowych odległości obiektów na niebie. Wykorzystywali je głównie do tworzenia bardzo dokładnych map nieba. Podczas warsztatów zbudujemy jeden z nich – kwadrant. Być może i Tobie uda się wykonać samodzielnie mapę nieba!

Gabinet Heweliusza| Heweliusze Nauki
Wiek: sugerowany minimalny wiek uczestników: 6 lat

Zestaw różnorodnych wyzwań i zagadek naukowych. W większości bez jednego „prawidłowego” rozwiązania, co zmusza uczestników do kreatywnego podejścia do każdego problemu. Obecnie jest to 14 zadań konstrukcyjnych i łamigłówek. Wyzwań manualnych oraz intelektualnych wymagających wyjścia poza utarte schematy. Każde zadanie zapakowane jest w drewniane pudełko z instrukcją i materiałami do pracy. Różnorodność zadań i ich wielopoziomowość sprawiają, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Do problemów można podchodzić indywidualnie, zespołowo, rodzinnie.

Dotyk | Heweliusze Nauki
Wiek: sugerowany minimalny wiek uczestników: 6 lat

A gdyby zdać się na odkrywanie świata wyłącznie dotykiem? Rozpoznać kształt, poczuć fakturę materiałów, ułożyć puzzle, przeczytać napis, czy spróbować sił z poznaniem alfabetu Braille’a. Zmierzyć się z tym, jak opowiedzieć innym co czujemy, używając samego zmysłu dotyku. Nie jest łatwo poznawać świat wyłącznie dłońmi. Uczestnicy zmierzą się z szeregiem zadań manualnych, doświadczą iluzji związanych z dotykiem oraz będą mogli wziąć udział w eksperymencie psychologicznym.

 

lokalizacja: sala Marii Skłodowskiej-Curie

Jak uczą się maszyny? Trenujemy sztuczną inteligencję, Cyfrowy Dialog | bezpłatne wejściówki do odbioru bezpośrednio przed salą Marii Skłodowskiej-Curie
lokalizacja: sala Marii Skłodowskiej-Curie | Maksymalna liczebność grup: 15 os.| Wiek: Minimalny wiek uczestników: 13 lat | 18:00-18:45 | 19:00-19:45 | 20:00-20:45 | 21:00-21:45
Podczas warsztatów uczestniczki i uczestnicy dowiedzą się, czym jest uczenie maszynowe i sieci neuronowe. Wezmą udział w trenowaniu sztucznej inteligencji i sprawdzą, gdzie AI towarzyszy im w codziennym życiu.

lokalizacja: sala Pitagorasa

Nie pękaj to tylko robot, Koderek | bezpłatne wejściówki do odbioru bezpośrednio przed sala Pitagorasa
lokalizacja: sala Pitagorasa | Maksymalna liczebność osób – 10 | 18:00-18:50 | 19:00-19:50

Warsztaty prowadzone dla dzieci przez dzieci, będą polegały na zabawie z programowalnymi robotami. Będziemy programować roboty tak, żeby przechodziły trasę omijając wszelkie przeszkody.

 

EDU Innowacje

godz:18:00-21:30

lokalizacja: sala Haxo w Wozowni Artyleryjskiej | I piętro 

Odyseja Umysłu: Uczenie przez tworzenie 
Osią pracy drużyn Odysei Umysłu są tzw. Problemy Długoterminowe. To intrygujące, interdyscyplinarne projekty, które można rozwiązać na wiele sposobów. Odyseusze sami projektują i wykonują m.in. innowacyjne pojazdy, skomplikowane urządzenia czy artystyczne cudeńka. Porozmawiaj z młodymi twórcami i zobacz ich dzieła z poprzednich lat. Możesz też przeczytać zadania, którym stawili czoła.

Zabawy z robotami i Zabawy mózgowe. Koderek
Uczniowie warszawskich szkół, którzy współtworzyli międzypokoleniową konferencję KODEREK, podzielą się swoim doświadczeniem z gośćmi Hevelianum. Zaproszą dzieci i młodzież do wspólnej zabawy z robotami oraz  do rozwiązywania łamigłówek.

Girls Do Engineering to program edukacyjny skierowany do uczennic trójmiejskich szkół ponadpodstawowych, prowadzony przez Amazon Development Center Poland i Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog. W ramach programu uczestniczki rozwijają swoje umiejętności techniczne, uczą się programowania i poznają nowoczesne technologie. Zdobytą wiedzę wykorzystują w praktyce, tworząc projekty zespołowe, które odpowiadają na potrzeby ich otoczenia. Na naszym stoisku spotkasz absolwentki zeszłorocznej edycji Girls Do Engineering, zobaczysz ich prototypy aplikacji i będziesz mieć okazję usłyszeć o świecie technologii widzianym oczami młodych kobiet.

Explory – Największa w Polsce inicjatywa wpierająca utalentowaną młodzież w wieku do 20 lat w realizacji innowacyjnych projektów z obszaru #STEAM oraz promująca ich osiągnięcia na arenie międzynarodowej. Prezentacja projektów:

Dorian Żarna – Cyfrowo-biologiczny detektor komórek nowotworowych, projekt polega na stworzeniu wskaźnika obecności komórek nowotworowych w płucach lub żołądku osoby chorej, wykorzystując pszczoły miodne jako wskaźniki biologiczne. Mogą one wykrywać różne zapachy, w tym substancji, których występowanie jest charakterystyczne dla danych chorób. Pszczoły uczono wykrywania określonego zapachu przez stymulację ich zmysłu powonienia w określonych interwałach czasowych.

Patryk Wekwejt – Rola hormonu alfa-melanotropowego w łagodzeniu postępu zaburzeń funkcji poznawczych w chorobie Alzheimera, Badanie analizuje wpływ hormonu α-MSH na funkcje poznawcze w chorobie Alzheimera i jego potencjał jako biomarkera postępu choroby. Przeprowadzono je na rybach Danio rerio, indukując chorobę i zmieniając poziomy α-MSH dietą.

Paweł Krzysztof Buczyński, Ewa Karp, Michał Łukaszuk, Konrad Olifier – Sensoryczny Tłumacz Języka Migowego – STJM, czyli rękawica tłumacząca język migowy na język pisany, ułatwiająca komunikację osobom niesłyszącym. Czujniki w rękawicy przekazują sygnały do Arduino, które interpretuje je i wyświetla litery lub słowa na ekranie za pomocą dedykowanego oprogramowania.

 

WYSTAWY

godz. 18:00-22:00

Plenerowa wystawa czasowa UCZONE
lokalizacja: przy głównym placu Góry Gradowej | wstęp wolny
Poznajcie 12 gdańskich współczesnych naukowczyń – eksplorują różne obszary nauki, pochodzą z różnych uczelni i placówek badawczych, ale wszystkie chcą zostawić po sobie lepszy świat.

Interaktywna wystawa „DOOKOŁA ŚWIATA”
lokalizacja:  Koszary Schronowe | wstęp: 5 zł

7 kontynentów i 90 interaktywnych stanowisk czeka na wszystkich ciekawych świata, niezależnie od wieku. Poznaj miejsca, zwyczaje i zjawiska charakterystyczne dla każdego z nich.

Interaktywna wystawa ŁAMIGŁÓWKA 
lokalizacja:  Koszary Schronowe | wstęp: 5 zł

Zapraszamy do magicznego świata matematyki, gdzie abstrakcja staje się rzeczywistością. Możemy przeliczyć ją na grube pieniądze, zbudować wieżę Hanoi, zobaczyć, jak wygląda miliard, wystawić na próbę rachunek prawdopodobieństwa, a także sprawdzić, czy mamy idealne proporcje ciała według różnych kanonów! Spróbuj się zmierzyć z naszymi matematycznymi ciekawostkami i poznaj królową nauk, bo matematyka jest wszędzie wokół nas!

ESCAPE ROOM 

W pracowni Heweliusza | escape room | godz. 18:00, 19:30, 21:00 | wstęp 120 zł / 1-3 osób | powyżej 3 osób+ 15 zł / osoba zł

Jesteście gotowi na podróż w czasie do pracowni samego Jana Heweliusza?

Na Górze Gradowej w Hevelianum ukazał się duch najsłynniejszego gdańskiego astronoma. Chociaż nikomu krzywdy nie zrobi, to jest nieco męczący, ponieważ nagabuje pracowników i gości, narzekając na swój brak pamięci… Lepiej, żeby wrócił w zaświaty! W ceglanej pracowni znajdują się przedmioty i zadania, które pomogą Heweliuszowi przypomnieć sobie, kim był za życia. Może w ten sposób się uda?

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.
Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close