27 września zapraszamy do Hevelianum na Pomorską Noc Naukowców, która odbędzie się na Górze Gradowej już po raz 16! Tegoroczna edycja dedykowana jest kobietom w nauce.

Przygotowaliśmy dla Was liczne warsztaty, pokazy popularnonaukowe, prezentacje i panele dyskusyjne. W tym roku podczas wydarzenia poznajcie fundacje i inicjatywy społeczne kierujące swoją ofertę popularnonaukową do dzieci i młodzieży, szczególnie do młodych dziewcząt. Zobaczcie co przygotowała dla Was Odyseja Umysłu, Explory, Cyfrowy Dialog, Girls Do Engineering, Fundacja Ponadto czy Fundacja Hybrydowa Szkoła z projektem Koderek.

Zachęcamy do obejrzenia plenerowej wystawy czasowej UCZONE, przedstawiającej sylwetki 12 gdańskich współczesnych naukowczyń, dla której będzie to ostatni weekend ekspozycji na Górze Gradowej.

 

PROGRAM

 

HANDS ON – WARSZTATY

godz.: 18:00-22:00
lokalizacja: namioty na majdanie – głównym placu Góry Gradowej

Śladami Marii | smartLAB 
Wiek: sugerowany minimalny wiek uczestników: 9 lat

Zapraszamy na stoisko inspirowane postacią i działalnością Marii Skłodowskiej – Curie. Będziemy mieli okazję obserwować fascynujące zjawisko luminescencji. Poczujemy się jak badaczki i badacze poznając substancje, z jakimi pracowała nasza noblistka, a także obejrzymy stare szkło uranowe. Wszystko to będzie okraszone naukowymi ciekawostkami i faktami z życia wielkiej Marii.

Śladami Rosalind Franklin – cebuLOVE DNA | smartLAB
Wiek: sugerowany minimalny wiek uczestników: 9 lat

Izolowanie DNA z komórki jest pierwszym krokiem dla wielu procedur laboratoryjnych w dziedzinie biotechnologii. Jak oddzielić DNA od innych substancji z komórki na tyle delikatnie, aby DNA nie zostało uszkodzone? Podczas warsztatów zbadamy DNA z materiału biologicznego cebuli. Przygotujemy wspólnie preparat, który będziemy obserwować pod mikroskopem. Dowiemy się także, że kwas (DNA) jest … naturalnym elementem naszej codziennej diety.

Odcisk nauki | Spółdzielnia Zeroban
Wiek: sugerowany minimalny wiek uczestników: 6 lat
Przynieś swoją koszulkę czy materiałową torbę, aby nadać jej wyjątkowy charakter za pomocą stempli i szablonów przedstawiających wizerunki i atrybuty słynnych naukowczyń: Marii Skłodowskiej – Curie, Rosalindy Franklin, Mary Anning, czy Elżbiety Koopman Heweliusz.

Uszyte na miarę | Spółdzielnia Zeroban
Wiek: sugerowany minimalny wiek uczestników: 6 lat

Chcieliście kiedykolwiek spróbować swoich sił w szyciu? W punkcie z maszynami do szycia i akcesoriami będzie taka możliwość. Zapewnimy różnorodne tkaniny i pod opieką instruktorek będzie można uszyć proste akcesoria typu gumka lub opaska do włosów, saszetka na drobiazgi albo okładkę na zeszyt lub książkę. Będzie to także okazja do rozmowy o wpływie na środowisko naturalne produkcja tkanin. Czy popularne obecnie „ubrania z recyklingu” są faktycznie eko?

Działanie na spontanie | Odyseja umysłu
Wiek: sugerowany minimalny wiek uczestników: 9 lat

Drużyny Odysei Umysłu trenują myślenie pod presją czasu, mierząc się z tzw. Problemami Spontanicznymi. To krótkie wyzwania-niespodzianki, których rozwiązania trzeba wykreować w zaledwie kilka minut. Później warto zastanowić się chwilę nad tym, jak poszło i jak się pracowało. Przyjdź i razem z rodziną, znajomymi lub nieznajomymi rozwiążcie zaskakujące zadanie na spontanie!

Elżbieta Koopman Heweliusz. Kwadrant. | Hevelianum
Wiek: sugerowany minimalny wiek uczestników: 6 lat

Jednym z najbardziej charakterystycznych przyrządów, jakie wykorzystywali Heweliuszowie w swojej pracy, były przyrządy do pomiarów kątowych odległości obiektów na niebie. Wykorzystywali je głównie do tworzenia bardzo dokładnych map nieba. Podczas warsztatów zbudujemy jeden z nich – kwadrant. Być może i Tobie uda się wykonać samodzielnie mapę nieba!

Gabinet Heweliusza| Heweliusze Nauki
Wiek: sugerowany minimalny wiek uczestników: 6 lat

Chcesz zmierzyć się z zagadkami i łamigłówkami? Przygotowaliśmy zestaw  wyzwań i zagadek naukowych o różnym poziomie trudności. W większości zadania nie mają „prawidłowego” rozwiązania, co wymaga kreatywnego podejścia do każdego problemu. Wyzwania mają charakter zadań konstrukcyjnych, łamigłówek intelektualnych lub manualnych. Zachęcamy do mierzenia się z nimi  indywidualnie, zespołowo, rodzinnie. Różnorodność zadań i ich wielopoziomowość sprawiają, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.

Dotyk | Heweliusze Nauki
Wiek: sugerowany minimalny wiek uczestników: 6 lat

A gdyby zdać się na odkrywanie świata wyłącznie dotykiem? Rozpoznać kształt, poczuć fakturę materiałów, ułożyć puzzle, przeczytać napis, czy spróbować sił z poznaniem alfabetu Braille’a. Zmierzyć się z tym, jak opowiedzieć innym co czujemy, używając samego zmysłu dotyku. Nie jest łatwo poznawać świat wyłącznie dłońmi. Podczas warsztatów zmierzymy się z szeregiem zadań manualnych, doświadczymy iluzji związanych z dotykiem oraz będziemy mogli wziąć udział w eksperymencie psychologicznym.

lokalizacja: sala Marii Skłodowskiej-Curie

Jak uczą się maszyny? Trenujemy sztuczną inteligencję | Cyfrowy Dialog | bezpłatne wejściówki do odbioru bezpośrednio przed salą Marii Skłodowskiej-Curie

Maksymalna liczebność osób: 15 os.| Wiek: minimalny wiek uczestników: 13 lat

18:00-18:45 | 19:00-19:45 | 20:00-20:45 | 21:00-21:45

Podczas warsztatów uczestniczki i uczestnicy dowiedzą się, czym jest uczenie maszynowe i sieci neuronowe. Wezmą udział w trenowaniu sztucznej inteligencji i sprawdzą, gdzie AI towarzyszy im w codziennym życiu.

lokalizacja: sala Magellana

Nie pękaj to tylko robot | Koderek | bezpłatne wejściówki do odbioru bezpośrednio przed salą Magellana

Maksymalna liczebność osób – 10 os.

18:00-18:50 | 19:00-19:50

Warsztaty prowadzone dla dzieci przez dzieci, będą polegały na zabawie z programowalnymi robotami. Będziemy programować roboty tak, żeby przechodziły trasę omijając wszelkie przeszkody.

 

EDU Innowacje
– warsztaty i prezentacje

godz:18:00-21:30
lokalizacja: sala Haxo w Wozowni Artyleryjskiej | I piętro

Uczenie przez tworzenie | Odyseja Umysłu
Porozmawiaj z młodymi twórcami i zobacz ich dzieła z poprzednich lat. Możesz też przeczytać zadania, którym stawili czoła. Osią pracy drużyn Odysei Umysłu są tzw. Problemy Długoterminowe. To intrygujące, interdyscyplinarne projekty, które można rozwiązać na wiele sposobów. Odyseusze sami projektują i wykonują m.in. innowacyjne pojazdy, skomplikowane urządzenia czy artystyczne cudeńka.

Zabawy z robotami i Zabawy mózgowe | Koderek
Uczniowie warszawskich szkół, którzy współtworzyli międzypokoleniową konferencję KODEREK, podzielą się swoim doświadczeniem z gośćmi Hevelianum. Zapraszamy dzieci i młodzież do wspólnej zabawy z robotami oraz do rozwiązywania łamigłówek.

Girls Do Engineering | Amazon Development Center Poland, Cyfrowy Dialog

Na naszym stoisku spotkasz absolwentki zeszłorocznej edycji Girls Do Engineering, zobaczysz ich prototypy aplikacji i będziesz mieć okazję usłyszeć o świecie technologii widzianym oczami młodych kobiet. W ramach programu uczestniczki rozwijają swoje umiejętności techniczne, uczą się programowania i poznają nowoczesne technologie. Zdobytą wiedzę wykorzystują w praktyce, tworząc projekty zespołowe, które odpowiadają na potrzeby ich otoczenia. Zapraszamy do inspirujących rozmów z młodymi pasjonatkami nauki.

Explory – Największa w Polsce inicjatywa wpierająca utalentowaną młodzież w wieku do 20 lat w realizacji innowacyjnych projektów z obszaru #STEAM oraz promująca ich osiągnięcia na arenie międzynarodowej.

Prezentacja projektów:

Rola hormonu alfa-melanotropowego w łagodzeniu postępu zaburzeń funkcji poznawczych w chorobie Alzheimera – Patryk Wekwejt

Sensoryczny Tłumacz Języka Migowego – STJM – Paweł Krzysztof Buczyński, Ewa Karp, Michał Łukaszuk, Konrad Olifier

SCIENCE JAM – SCENA

godz.: 18:00-22:00
majdan – główny plac na Górze Gradowej

18:00-18:15 | Otwarcie Pomorskiej Nocy Naukowców

18:15-18:45 | The Rubber Duck Show – pokaz popularnonaukowy
Służą do zabawy i wywołują uśmiech. Niektórzy, tak jak my, je kolekcjonują. Kochamy je i uwielbiamy używać ich w naszych eksperymentach. O czym mowa? O gumowych kaczuszkach! Wykorzystując ich niesamowite właściwości oraz szeroką gamę form i kolorów zaprezentujemy Wam niezapomniane widowisko fizyki,  matematyki i nie tylko!

18:45-19:15 | Odyseja Umysłu: Młodzi mają moc – panel dyskusyjny 
Posłuchaj uczennic i uczniów, którzy odpowiedzą na pytania o odysejowe doświadczenia i o to, jaki wpływ wywarł na nich udział w tej przygodzie. Uczestnicząc w Odysei Umysłu, młodzi ludzie uczą się marzyć, myśleć i tworzyć. Wykorzystują wiedzę w praktyce i rozwijają kompetencje XXI wieku. Poznają swoje mocne strony i przełamują ograniczenia. Odkrywają, że mogą – i jak wiele mogą.

19:15-19:45 | Secret Science Agency – pokaz popularnonaukowy
Agenci Secret Science Agency są na tajnej misji zwerbowania nowych popularyzatorów nauki. Eksperymentując wspólnie z widownia, odkrywają tajniki swojej pracy. Testują spostrzegawczość, podzielność uwagi, koncentrację, odporność na stres, poczucie równowagi oraz wiele innych cech dobrego agenta. Wydaje Ci się, że to łatwa i przyjemna praca, ale czy sprostasz wszystkim wyzwaniom? Czy nadajesz się by zasilić szeregi SSA? Zobacz nasz pokaz i przekonaj się! o Dwóch prowadzących na scenie.

19:45-19:55 | UCZONE – film przedstawiający bohaterki wystawy

Choć reprezentują różne dziedziny nauki i pracują na różnych uczelniach, to łączą je ciekawość świata, ambicja, umiejętność stawiania celów oraz ich zdobywania. Fascynujące jest to, co robią i jak ciekawymi są ludźmi. Oto 12 współczesnych gdańskich naukowczyń.

19:55-20:00 | Prezentacja projektu prowadzonego przez prof. Iwonę Inkielewicz-Stępniak z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego

Projekt polega na wykorzystaniu organoidów raka trzustki pochodzących od pacjentów jako modelu 3D, na którym testowane są leki w postaci nanocząsteczek stosowane do przerwania interakcji między płytkami krwi a komórkami nowotworowymi. Autorka prezentacji Shaoshan Mai – Doktorantka realizująca pracę na temat metod hodowli organoidów. Projekt Horyzont 2020: PRECODE (grant nr 861196).

20:00- 20:15 | Granice rozwoju cywilizacji techno-naukowej a granice tego, co ludzkie Prezentuje: dr Andrzej Karalus
„Pokuszę się o ocenę stanu współczesnej cywilizacji globalnej, zadam pytanie o jej celowość, kierunki rozwoju i ewentualną przyszłość. W dyskusjach na ten temat dominują zazwyczaj dwa przeciwstawne poglądy: naiwny technonaukowy optymizm (technonauka zbawi świat) bądź antytechnologiczny, apokaliptyczny pesymizm (technonauka zniszczy planetę). Postaram się jednak podejść do tego zagadnienia nieco inaczej i sproblematyzować tę dość jednostronną dychotomię. Kluczowa będzie odpowiedź na pytanie jakim transformacjom uległ człowiek jako twórca kultury, jako pewien byt psycho-społeczno-libidynalny”.

20:15-20:30 | Zielona rola

Prezentuje: dr hab. Anna Kłonkowska, prof. UG 
Życie w bliskości przyrody, z podmiotowym podejściem do zwierząt oraz poszanowaniem zasad permakultury – to nie tylko bardziej ekologiczny styl życia i bardziej etyczne jedzenie. To świadome decyzje, które wpływają na nasze zdrowie oraz dobrostan psychiczny i poczucie wewnętrznej integracji.

20:30 – 22:00 |  NEUROFLORA – panel dyskusyjny
Rozmawiają: dr n. med. inż. Dorota Pomorska/ dr hab. Anna Kłonkowska, prof. UG/ dr Wojciech Glac, prof. UG/ dr hab. Wojciech Pokora, prof.UG
Porozmawiamy o interdyscyplinarnych zagadnieniach z pogranicza neurobiologii, biotechnologii roślin oraz biologii molekularnej. Odpowiemy na pytania: Czy genetyczne modyfikacje roślin wpływają na zdrowie człowieka? Czy białka roślinne mogą uchronić neurony przed uszkodzeniami? Jaki jest wpływ diety roślinnej na zdrowie człowieka?

22:00 | ReKonstrukcje – pokaz mappingu 3D
Obejrzyj trójwymiarowy pokaz łączący światło, obraz i dźwięk wyświetlany na zewnętrznej ścianie jednego z budynków na Górze Gradowej – XIX-wiecznej Wozowni Artyleryjskiej.

WYSTAWY

godz. 18:00-22:00

Plenerowa wystawa czasowa UCZONE
lokalizacja: przy głównym placu Góry Gradowej | wstęp wolny
Poznajcie 12 gdańskich współczesnych naukowczyń – eksplorują różne obszary nauki, pochodzą z różnych uczelni i placówek badawczych, ale wszystkie chcą zostawić po sobie lepszy świat.

Interaktywna wystawa „DOOKOŁA ŚWIATA”
lokalizacja:  Koszary Schronowe | wstęp: 5 zł

7 kontynentów i 90 interaktywnych stanowisk czeka na wszystkich ciekawych świata, niezależnie od wieku. Poznaj miejsca, zwyczaje i zjawiska charakterystyczne dla każdego z nich.

Interaktywna wystawa ŁAMIGŁÓWKA 
lokalizacja:  Koszary Schronowe | wstęp: 5 zł

Zapraszamy do magicznego świata matematyki, gdzie abstrakcja staje się rzeczywistością. Możemy przeliczyć ją na grube pieniądze, zbudować wieżę Hanoi, zobaczyć, jak wygląda miliard, wystawić na próbę rachunek prawdopodobieństwa, a także sprawdzić, czy mamy idealne proporcje ciała według różnych kanonów! Spróbuj się zmierzyć z naszymi matematycznymi ciekawostkami i poznaj królową nauk, bo matematyka jest wszędzie wokół nas!

ESCAPE ROOM 

W pracowni Heweliusza | escape room | godz. 18:00, 19:30, 21:00 | wstęp 120 zł / 1-3 osób | powyżej 3 osób+ 15 zł / osoba zł

Jesteście gotowi na podróż w czasie do pracowni samego Jana Heweliusza? Na Górze Gradowej w Hevelianum ukazał się duch najsłynniejszego gdańskiego astronoma. Chociaż nikomu krzywdy nie zrobi, to jest nieco męczący, ponieważ nagabuje pracowników i gości, narzekając na swój brak pamięci… Lepiej, żeby wrócił w zaświaty! W ceglanej pracowni znajdują się przedmioty i zadania, które pomogą Heweliuszowi przypomnieć sobie, kim był za życia. Może w ten sposób się uda?

 

Partnerzy wydarzenia: L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, Klub Kobiet Uczelni Fahrenheita, Odyseja Umysłu, Cyfrowy Dialog, Girls Do Engineering, Amazon Developement Center Poland, Koderek, Fundacja Ponadto

Patroni medialni: trojmiasto.pl, gdansk.pl

Dofinansowanie:
Ministerstwo Edukacji i Nauki, Społeczna Odpowiedzialność Nauki, „A jednak się kręci czyli popularyzacja nauki w Hevelianum” nr SONP/SP/549081/2022
Unia Europejska – projekt NightMission w ramach programu Horyzont Europa.

Wydarzenia odbywają się także na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, w Uniwersytecie Gdańskim, na Politechnice Gdańskiej, w Uniwersytecie Morskim w Gdyni, w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, w Centrum Nauki Experyment, szczegóły wszystkich atrakcji dostępne na www.pomorskanocnaukowcow.eu

 

Uwaga:

Parking:

Parking górny podczas wydarzenia będzie nieczynny, zachęcamy do skorzystania z parkingów:

• przy ulicy Gradowej 3, niedaleko skrzyżowania z ul. H. Dąbrowskiego (za stacją benzynową),
• przy ul. 3 Maja 9 (przy Sądzie Rej. Gda-Pd),• przy Placu Zebrań Ludowych (zalecany/największy).


Dojazd komunikacją miejską:
• przystanek Gdańsk Główny – wejście schodami pod górkę, po prawej stronie od dworca PKS lub od strony parkingu przy ul. 3 Maja (Sąd Rejonowy).
• przystanek Brama Oliwska – wejście od strony stacji benzynowej ul. Gradowa.

 

 

 

 

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.
Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close