Tradycyjnie w ostatni piątek września zapraszamy do Hevelianum na Noc Naukowców, która odbędzie się na Górze Gradowej już po raz 15!

Jest to noc, gdy nauka wychodzi z laboratoriów, warsztatów i pracowni do każdego chętnego, który chce się dowiedzieć, jak wpływa ona na jego życie. Czy nauka jest tylko dla profesjonalnych naukowców? Oczywiście, że nie! Przyjdź do nas i przekonaj się, jak można bawić się i uczyć jednocześnie. Motywem przewodnim wrześniowego wydarzenia są „przewroty kopernikańskie w nauce”. Chcemy zaprezentować najnowsze, przełomowe, osiągnięcie nauki, które najprawdopodobniej będzie miało największy wpływ na nasze życie – sztuczną inteligencję.

W tym roku zapraszamy 29 września na pierwszą oficjalną Pomorską Noc Naukowców w Trójmieście, którą współtworzymy z partnerami w Gdańsku i Gdyni!

Kilkadziesiąt wydarzeń, w tym pokazy naukowe, zwiedzanie laboratoriów, warsztaty i wykłady. Nie zabraknie wydarzeń interaktywnych oraz quizów i konkursów z nagrodami. W tę jedyną noc w roku naukowcy odejdą od swoich codziennych zajęć i prowadzonych badań, wyjdą do społeczeństwa, otworzą swoje miejsca pracy dla szerokiego grona odbiorców, aby pokazać, że nauka jest ciekawa, pasjonująca i przede wszystkim dostępna dla każdego.

Pomorska Noc Naukowców to okazja do spotkania z naukowcami oraz szansa na odkrycie fascynującego świata nauki w mniej poważnym niż zazwyczaj wydaniu. Uczestnicy PNN będą mieli do wyboru różnorodne atrakcje związane z naukami ścisłymi, medycznymi, biologicznymi, jak również psychologią czy szeroko rozumianą humanistyką.

Więcej informacji o wydarzeniu i zapisach znajduje się na stronie: www.pomorskanocnaukowcow.eu.

Wydarzenie w województwie pomorskim koordynuje Gdański Uniwersytet Medyczny, a jego partnerami są pomorskie uczelnie wyższe: Uniwersytet Gdański, Politechnika Gdańska, Uniwersytet Morski w Gdyni, Akademia Marynarki Wojennej oraz dwa ośrodki popularyzacji nauki – Centrum Nauki Experyment oraz Hevelianum.

Ambasadorami wydarzenia są Aleksandra i Piotr Stanisławscy, autorzy bloga popularnonaukowego Crazy Nauka.

Dofinansowano z projektu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki.

Partnerzy: CODE.ME, Hackerspace Trójmiasto Uczelnie Fahrenheita

 

PROGRAM NOCY NAUKOWCÓW W HEVELIANUM

SCENA
majdan – główny plac na Górze Gradowej

18:00-18:15 | otwarcie wydarzenia i premierowy pokaz filmu: 15 lat przyjemności w odkrywaniu Hevelianum

Świętujcie z nami te wyjątkowe 15 lat działalności Hevelianum, kiedy powstawały kolejne wystawy. Przeprowadziliśmy tysiące zajęć, setki eventów i wciąż nie zwalniamy tempa. Sprawdźcie co mamy w planach na przyszłość.

18:15-18:55 | pokaz Czy edukatorzy śnią o elektrycznych owcach?, Hevelianum

Czy sztuczna inteligencja jest w stanie przygotować pokaz naukowy? Sprawdziliśmy to i poprosiliśmy Chat GPT o zaprojektowanie takiego pokazu, by następnie spróbować przygotować to co dla nas wymyśliła. Co z tego wyjdzie? Czy pomysły AI (SI) będą wykonalne i ciekawe? Jeśli też spędza wam sen z powiek to czy niedługo na scenie zastąpią nas roboty sterowane przez sztuczną inteligencję- sprawdźcie to razem z nami!

19:00-19:30 | pokaz, Secret Science Agency and The Artificial Duck, Heweliusze Nauki

Agenci SSA podążając z duchem czasów, otrzymują nowe narzędzie pracy – umową kaczuszkę wyposażoną w moduł sztucznej inteligencji. Jedni widzą w niej początek końca agencji, drudzy szanse na jej szybszy rozwój. Kto ma rację, pokaże czas i oczywiście eksperymenty! Ich na scenie nie zabraknie, podobnie jak dobrego humoru, ale żeby to wszystko mogło się wydarzyć, agenci SSA potrzebują widowni. Dlatego, pakujcie swoje ulubione gumowe kaczuszki i ruszajcie na pokaz!

19:30-20:00 | kino pod chmurką: Sztuczna inteligencja już zyskała świadomość. Oto gdzie są jej granice | prof. Włodzisław Duch | This is it – Maciej Kawecki

Profesor Włodzisław Duch jest specjalistą w obszarze badań nad sztuczną inteligencją. Zajmuje się również badaniem mózgów – neurokognitywistką i przekłada swoją wiedzę na dziedzinę technologii (w tym AI). W odcinku z serii This is IT omówimy tematy takie jak: czy sztuczna inteligencja przejmie świat? Czy sztuczna inteligencja jest niebezpieczna? Czy komputery oraz AI mają już świadomość i potrafią odczuwać zmysły? Jaka przyszłość sztucznej inteligencji nas czeka?
Maciej Kawecki autor kanału This is IT Jest popularyzatorem i pasjonatem technologii. Stawia na człowieka który rozumie, że technologia to tylko i aż narzędzie w jego rękach, który powinien pozytywnie zmieniać świat. Promuje to co polskie i innowacyjne. Na kanale znajdziecie rozmowy z największymi naukowcami, twórcami technologii i osobami publicznymi mającymi wpływ na sektor innowacji w Polsce.

20:00-21:00 | Debata z cyklu Nauka Mówi AI

Debata na temat sztucznej inteligencji. Jakie szanse i zagrożenia związane są z rozwojem sztucznej inteligencji? Na jakie dziedziny naszego życia będzie miała ona największy wpływ? Na te i inne pytania odpowiedzieli goście kolejnego spotkania z cyklu Nauka Mówi.

Rozmawiać będą:
dr hab. inż. Piotr Szczuko, Katedra Systemów Multimedialnych Politechniki Gdańskiej
dr inż. arch. Jan Cudzik, Katedra Architektury Miejskiej i Przestrzeni Nadwodnych na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej
dr hab. Joanna Mytnik, Centrum Nowoczesnej Edukacji Politechniki Gdańskiej
dr Dorota (Dota) Szymborska – filozofka, etyczka i socjolożka, TOP 100 Women in AI in Poland (2022), TEDx Speaker

Rozmowę poprowadzi: Piotr Stanisławski, Crazy Nauka

WARSZTATY

  • ROBOTY do roboty!

18:15-19:00 | 19:15-19:00 | 20:15-21:00
Namiot na majdanie – głównym placu Góry Gradowej

*Bezpłatne wejściówki dostępne w aplikacji: pomorskanocnaukowcow.eu/hevelianum, do okazania na 15 min przed rozpoczęciem atrakcji (o wolne miejsca pytaj bezpośrednio w namiocie warsztatowym).
Liczba miejsc: 20 osób | Wiek: 7+

Chciałbyś odkryć fascynujący świat robotyki? Weź udział w naszych zajęciach z robotami i daj się porwać technologicznej przygodzie, gdzie tylko twoja wyobraźnia jest granicą! Przyjdź i dołącz do naszej robotycznej społeczności, gdzie nauka staje się przyjemnością, a zabawa i eksperymentowanie są kluczem do odkrywania nowych możliwości.

  • SZCZOTKOBOTY szorują do dzieła

18:15-19:00 | 19:15-19:00 | 20:15-21:00
Namiot na majdanie – głównym placu Góry Gradowej

*Bezpłatne wejściówki dostępne w aplikacji: pomorskanocnaukowcow.eu/hevelianum, do okazania na 15 min przed rozpoczęciem atrakcji (o wolne miejsca pytaj bezpośrednio w namiocie warsztatowym).
Liczba miejsc: 20 osób | Wiek: 7+

Co szczoteczka do zębów ma wspólnego z robotyką? Okazuje się, że całkiem sporo! Stwórzcie razem z nami Szczotkoboty, by przetestować ich zdolności malarskie, szybkość podczas wyścigów czy umiejętności pokonywania labiryntów.

  • SZYFRY

18:00-21:30
Namiot na majdanie – głównym placu Góry Gradowej

*Bezpłatne
Wiek: dla każdego

Warsztat poświęcony różnym metodom przekazywania tajnych informacji. W ramach warsztatu uczestnicy staną po dwóch stronach wojny szyfrów. Na zmianę będą kryptografami (utajniającymi informację) i kryptoanalitykami (próbującymi złamać szyfr). Uczestnicy będą mogli poznać metody historyczne metody, jak spartańskie skytale, szyfr Cezara czy Szyfr Vigenère’a. Będzie też możliwość zaznajomienia z mechanizmem działania i historią najsłynniejszej maszyny szyfrującej – Enigmy. Jak skutecznie ukryć przed niepowołanymi osobami to, co chcemy przekazać w sekrecie? Gdzie szukać wskazówek, które mogą nam pomóc złamać szyfr? Na te pytania będziemy się starać odpowiedzieć podczas warsztatów.

  • ROBO testy

18:00-21:30
Namiot na majdanie – głównym placu Góry Gradowej

*Bezpłatne
Wiek: dla każdego

5 stanowisk testowania robotów zbudowanych z LEGO® Spike PRIME. Do dyspozycji odwiedzających będą gotowe do przetestowania zestawy, m.in. piłkarzyki, line follwer, wyścigówka.

  • ROBO Stacja

18:00-19:10 | 19:10-20:20 |20:20-21:30
Namiot na majdanie – głównym placu Góry Gradowej

*Bezpłatne wejściówki dostępne w punkcie info w dniu wydarzenia od 18:00. Udział w  warsztatach tylko przez dzieci pod warunkiem akceptacji przez Opiekuna regulaminu GO4Robot.
Liczba miejsc: 20 osób | Wiek: 5-9 lat

  • Rysowanie z supermocami AI

18:00-21:30
Namiot na majdanie – głównym placu Góry Gradowej

*Bezpłatne
Wiek: 4+

Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję stworzyć własny rysunek, na jeden z wybranych tematów. Następnie obraz zostanie zeskanowany i poddany obróbce przy użyciu zaawansowanego algorytmu AI. Każdy uczestnik otrzyma na pamiątkę wydruk z kodem QR, z dostępem do cyfrowej, zmodyfikowanej wersji swojego rysunku, który będzie można pobrać swoje urządzenie.

Uwaga wszystkie prace wykonane i przekazane do przetworzenia do godz. 20:30 staną się elementem finałowego pokazu Galeria Sztuki AI

STREFA VR

18:00-21:30
Namiot sferyczny na majdanie – głównym placu Góry Gradowej

*Bezpłatne
Wiek: 12+

Symulator jazdy: Zawody w stylu Top Gear w jeździe po torze. W ramach zawodów na tablicy będą zbierane czasy przejazdów a zwycięzca zostanie nagrodzony. Uwaga zawody kończą się o 20:30, a ok. godz. 21:00 odbędzie się wręczenie nagród.

Stanowiska doświadczalne: 3 stanowiska do testowania aplikacji o różnej intensywności wrażeń i tematyce. Dla młodszych uczestników będzie możliwość zwiedzania wodnego parku safari, zagrania w popularną grę ANGRY BIRDS czy zabawy z wirtualnym zwierzakiem BOGO. czy tenisa stołowego. Dla starszych będą czekały aplikacje mrożące krew w żyłach, takie jak wspinaczka czy spacer po desce znajdującej się na wysokości 40 pięter.

Stanowiska umożliwiają doświadczenie niezapomnianych wrażeń, które na długo zapadają w pamięci uczestników wydarzenia.

POKAZY

Bańkowy zawrót głowy

19:30-21:30
Plac przed Wozownią Artleryjską

*Bezpłatne
Wiek: dla każdego

Spektakl baniek mydlanych, dymu, światła i muzyki. Mają bardzo cienką powierzchnię dzięki czemu możemy obserwować na ich powierzchni wspaniały spektakl światła. Wyobraźmy sobie, że każda z baniek może symbolizować dane, które przetwarza sztuczna inteligencja. Jaki algorytm zastosować, aby wybrać te właściwe, które dadzą najlepszy efekt?

 GALERIA SZTUKI AI – pokaz multimedialny

21:15-21:30 
Na budynku Wozowni Artyleryjskiej

*Bezpłatne
Wiek: dla każdego

Finalny pokaz audio/video prezentujący animacje wygenerowane przez sztuczną inteligencję, która przetworzyła rysunki wykonane przez uczestników warsztatów RYSOWANIE Z SUPERMOCAMI AI.

GRA PLANSZOWA

SPACE AI PUZZLE

18:00-21:30
Namiot na majdanie – głównym placu Góry Gradowej

*Bezpłatne
Wiek: 8+
Liczba graczy: 2-4 | Czas gry: ok. 30 minut

Rozgrywki w grę planszową AI SPACE PUZZLE. Jest to szybka dedukcyjna gra kooperacyjna. Jedno z graczy wciela się w pokładową sztuczną inteligencję (AI) i za pomocą żetonów symboli próbuje przekazać wskazówki i koordynaty. Pozostali gracze jako Kosmonauci dążą do ustawienia się z odpowiednimi kluczami bezpieczeństwa we właściwych pomieszczeniach statku. Muszą ustalić lokalizację, kolor oraz kod klucza! Do dyspozycji jest kilkadziesiąt scenariuszy rozgrywki o rosnącym poziomie trudności. Każdy z nich wprowadza nowe wyzwania.

WYWIAD Z AI

18:00-21:30
Namiot na majdanie – głównym placu Góry Gradowej

*Bezpłatne
Wiek: 7+

Pamiętacie Pinga – jednego z robotów humanoidalnych mieszkających w Hevelianum? W ten wyjątkowy wieczór robot otrzyma sztuczną inteligencję i będzie to okazją do przeprowadzenia rozmowy z nim. Ciekawe jak Ping poradzi sobie z nowymi umiejętnościami.

WYSTAWY
18:00-21:30 | 5 zł/wystawa

Z okazji 15-lecia wystaw Hevelianum od piątku 29.09 do niedzieli 1.10.2023 będzie można je zwiedzać w specjalnej cenie 5 zł od osoby, zapraszamy do wspólnego świętowania!

Dookoła Świata
7 kontynentów i 90 interaktywnych stanowisk czeka na wszystkich ciekawych świata, niezależnie od wieku. Poznaj miejsca, zwyczaje i zjawiska charakterystyczne dla każdego z nich.

Łamigłówka
Wejdź do magicznego świata matematyki, gdzie abstrakcja staje się rzeczywistością. Poznaj królową nauk i przekonaj się, że możesz ją spotkać wszędzie wokół siebie.

Z Energią!
Czym jest ciepło? Czy wiązka światła wprawi w ruch samolot? Jak zanieczyszczenie naszej planety widać z perspektywy kosmosu? Sprawdź, czym jest energia i w co możesz ją zamienić.

Uwaga! Program może ulec zmianie z uwagi na pogodę.

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.
Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close