Jak wyglądają i do czego służą radioteleskopy? Czy można przy ich pomocy usłyszeć pierwszą gwiazdkę, odkryć nieznane planety i nawiązać kontakt z obcą cywilizacją? I co do tego wszystkiego ma słynny agent 007? O tym będzie się można przekonać 16 grudnia o godz. 19:00 odwiedzając Facebooka lub kanał YouTube Hevelianum – gościem kolejnego odcinka z cyklu „Nauka Mówi” będzie Sebastian Soberski, kierownik Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika w Grudziądzu.

O radioteleskopach, urządzeniach służących do obserwacji odległych obiektów astronomicznych z wykorzystaniem fal radiowych, było niedawno głośno za sprawą katastrofy w portorykańskim Arecibo. W sierpniu tego roku tamtejszy radioteleskop został przeznaczony do rozbiórki, ale runął zanim rozpoczęły się prace. Instalacja ważąca 900 ton zerwała się z masztów i zniszczyła znajdującą się pod nią ogromną czaszę. Imponujące rozmachem i przeznaczeniem konstrukcje robiły od zawsze duże wrażenie. Czym właściwie są te urządzenia i co można dzięki nim odkryć?

Do rozmowy o radioteleskopach i badaniach sygnałów z Kosmosu, Hevelianum zaprosiło radioobserwatora i popularyzatora astronomii, Sebastiana Soberskiego. Kolejny odcinek z cyklu „Nauka Mówi” zostanie opublikowany w środę, 16 grudnia o godz. 19:00 na Facebooku i YouTube.

Sebastian Soberski jest kierownikiem Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika w Grudziądzu oraz radioobserwatorem w Katedrze Radioastronomii przy Instytucie Astronomii UMK w Toruniu. Zajmował się badaniem pozostałości po wybuchach supernowych oraz rozkładem pola magnetycznego w Galaktyce. Popularyzator astronomii; od 1995 roku współpracuje z Krajowym Funduszem na rzecz Dzieci prowadząc między innymi wykłady, warsztaty i pokazy nieba dla młodzieży objętej programem Funduszu. Współautor cyklicznego programu telewizyjnego „Obserwatorium” oraz serii programów internetowych „Niebo na dłoni” i „Urania TV”. Organizator oraz współorganizator wypraw astronomicznych w pas całkowitego zaćmienia Słońca. Współautor projektu Voices Of The Cosmos.

„Nauka Mówi” to comiesięczne rozmowy-wywiady z naukowcami, ekspertami i popularyzatorami nauki o jej wpływie na otaczającą nas rzeczywistość, o szansach i możliwościach, jakie kryją się w rozwoju nauki i techniki oraz o zagadnieniach ważnych społecznie. Nagrania publikowane są i dostępne bez ograniczeń na Facebooku i YouTube Hevelianum. Gościem wrześniowego odcinka był neurobiolog dr Wojciech Glac, który opowiadał o tym, jak zachowuje się mózg w depresji, październikowego – Przemysław Staroń, Nauczyciel Roku, tłumaczący, jak ważne są relacje w edukacji, a listopadowego – prof. Konacki, który opisywał egzoplanety. W grudniu Hevelianum ponownie zaprasza w daleką, kosmiczną podróż…

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Patronat: Trojmiasto.pl

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.
Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close