Gdańszczanki i gdańszczanie co roku uczestniczą w barwnej i pełnej radości Paradzie Niepodległości. 11 Listopada 2020 będzie inny niż zwykle – musimy zostać w domach w trosce o zdrowie. Świętować odzyskanie przez Polskę niepodległości można jednak na wiele innych sposobów, na przykład oglądając relację z symbolicznych obchodów na stronie gdansk.pl. Hevelianum, które zapraszało do siebie w minionych latach do śpiewania pieśni patriotycznych, zachęca do pobrania śpiewnika i włączenia domowników do wspólnego świętowania.

– Drodzy Przyjaciele, tradycyjnie o tej porze przypominaliśmy Wam o zbliżającej się Paradzie Niepodległości i zapraszaliśmy do udziału w niej. Sytuacja w tym roku jest dużo bardziej skomplikowana… Dlatego też postanowiliśmy zaproponować obchodzenie tegorocznego Narodowego Święta Niepodległości w zasadniczo zmienionej formule, zakładającej indywidualny charakter obchodów. – można przeczytać na stronie Stowarzyszenia SUM, organizatora corocznych Parad Niepodległości w Gdańsku.

Hevelianum, które w 2018 i 2019 roku organizowało obchody na Górze Gradowej, zapraszało mieszkańców do budynku XIX-wiecznej Wozowni Artyleryjskiej do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych. W tym roku zachęca do pobrania „Śpiewnika Patriotycznego” [KLIK] gotowego do wydruku na domowym sprzęcie.

11 listopada od godz. 10.30 na stronie internetowej www.gdansk.pl będzie można oglądać transmisję z symbolicznych obchodów. W planie jest między innymi:

– uroczyste podniesienie flagi na najwyższy maszt w Gdańsku,

– koncert mobilnego carillonu i trębaczy;

– salwa honorowa z repliki armaty Elżbieta;

– koncert Moniki Kaźmierczak na carillonie w Ratuszu Głównego Miasta;

– relacja z wystawy fotografii o znaczeniu Parady Niepodległości i pomnika Jana III Sobieskiego dla gdańszczan i gdańszczanek. Plansze ze zdjęciami, w dniach od 11 do 30 listopada, będą wystawione w miejscu, gdzie zwykle zaczynały się zgromadzenia – na placu przy pomniku Tym co za polskość Gdańska oraz w okolicach pomnika Jana III Sobieskiego.

W tym terminie zostanie również uruchomione specjalne radio na falach UKF 91.30 MHz, gdzie będzie emitowana okolicznościowa audycja radiowa poświęcona historii gdańskich obchodów.

Wystawę będzie można obejrzeć, a programu wysłuchać także na stronie www.paradaniepodleglosci.pl.

 

Wszystkie aktywności nagrywane 11 listopada odbędą się bez udziału publiczności, nie będzie możliwe dołączenie do nich w miejscu ich odbywania się. W związku z dynamicznie zmieniającą się sytuacją epidemiologiczną, program może ulec zmianie.

 

Radosnego świętowania mimo wszystko i dużo zdrowia życzą organizatorzy:

Miasto Gdańsk

gdansk.pl

Hevelianum

Muzeum Gdańska

Stowarzyszenie SUM

Stowarzyszenie Garnizon Gdańsk

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.
Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close