Rekonstrukcje historyczne na Górze Gradowej

Zapraszamy wszystkich pasjonatów historii na wydarzenie poświęcone bitwie o Górę Gradową, która miała miejsce w 1734 roku. Wspólnie z grupą rekonstrukcyjną Garnizon Gdańsk w sobotę 4 maja 2024 od 11:00 do 16:00 na gości Góry Gradowej czekać będzie miasteczko rekonstruktorów, a w nim cała masa atrakcji – spektakularne pokazy kowalstwa, tematyczne gry fabularne oraz fascynujące spotkania z historykami. Głównym punktem programu będzie inscenizacja bitwy, która odbędzie się w miejscu, gdzie rozegrała się potyczka w 1734 roku, czyli na Bastionie Neubauera. Wstęp wolny!

PROGRAM WYDARZENIA

11:00-16:00
MIASTECZKO REKONSTRUKTORÓW
Na placu głównym Hevelianum – Majdanie Hevelianum we współpracy z grupami rekonstrukcyjnymi, reprezentującymi XVIII wiek, stanie wyjątkowe miasteczko rekonstruktorów. Tego dnia będzie można przyjrzeć się rekonstruktorom w strojach z trzech różnych epok, a czas gościom Góry Gradowej będą umilać dźwięki instrumentów używanych w przeszłości, a chętni i odważni będą mogli spróbować swoich sił w XVIII-wiecznych tańcach.

POKAZY I WARSZATY KOWALSTWA
Dzięki współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Pasjonatów Kowalstwa (PSPK) podczas wydarzenia odbędą się spektakularne pokazy kowalstwa, a dla najmłodszych warsztaty wprowadzające w tajniki tego niezwykłego rzemiosła.

11:00 | POKAZ ARTYLERYJSKI

11:15 | SENSACJE XVIII WIEKU – ROZMOWA O DAWNEJ MEDYCYNIE

11:30 | TEMATYCZNA GRA FABULARNA – sesja 1
Miłośnicy gier fabularnych (RPG) będą mieli niepowtarzalną okazję zagrać w grę, której fabuła osadzona będzie w XVIII-wiecznym Gdańsku, do którego uczestników wprowadzi Mistrz gry.

12:00 | SPACER ŚLADAMI BITWY 1734

13:30 | INSCENIZACJA HISTORYCZNA BITWY O GÓRĘ GRADOWĄ 1734
Osiem tysięcy rosyjskich żołnierzy uderzyło na umocnienia Góry Gradowej. Wspierani ogniem artylerii mieli jeden cel, złamać opór gdańszczan i doprowadzić do upadku polskiego króla, Stanisława Leszczyńskiego. Na przeciw nich stanęło 1200 gdańskich i królewskich żołnierzy. Po prawie pięciogodzinnej, nocnej bitwie oddziały moskiewskie zostały zmuszone do wycofania.
W inscenizacji bitwy 1734 będzie brało udział ok. 60 rekonstruktorów.

13:30 | TEMATYCZNA GRA FABULARNA – sesja 2
Miłośnicy gier fabularnych (RPG) będą mieli niepowtarzalną okazję zagrać w grę, której fabuła osadzona będzie w XVIII-wiecznym Gdańsku, do którego uczestników wprowadzi Mistrz gry.

14:15 | SENSACJE XVIII WIEKU – ROZMOWA O DAWNEJ MODZIE

15:00 | WARSZTATY Z DAWNEGO TAŃCA

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.
Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close