Instytucje kultury Pomorza zapraszają na Weekend Muzeów! W dniach 15-16. maja 2021 roku w normalnych godzinach otwarcia będzie można zwiedzić wystawy stałe i czasowe za 0 lub 1 zł. Dodatkowo instytucje organizują specjalne wydarzenia online, które będą dopełnieniem tradycyjnego zwiedzania lub jego pandemicznym ekwiwalentem. Hevelianum włącza się do akcji oferując zwiedzanie Laboratorium Ruchu po zakupieniu biletu za złotówkę (UWAGA, POZOSTAŁE EKSPOZYCJE DOSTĘPNE SĄ W NIEZMIENIONYCH CENACH. LICZBA OSÓB JEDNOCZEŚNIE PRZEBYWAJĄCYCH NA WYSTAWACH JEST OGRANICZONA ZE WZGLĘDU NA OBOSTRZENIA SANITARNE).
OBEJRZYJ NASZE WYSTAWY ONLINE:
Dookoła Świata
Zapraszamy w przyrodniczą podróż dookoła świata. Zajrzyj z nami do wnętrza ziemi, sprawdź potęgę huraganu, przekonaj się, jak słyszą nietoperze, usiądź wygodnie w igloo i złap tornado w garść.
Łamigłówka
Sądzisz, że matematyka jest trudna i nudna? Na tej wystawie zmienisz zdanie! Pomożemy Ci przełamać lęk przed Królową Nauk i pokażemy, że matematyka może być zabawna.
Z Energią!
Co ma pączek do roweru? Czy ludzkie ciało może być przewodem elektrycznym? Jakie są alternatywne źródła energii i czym ona właściwie jest? Zapraszamy do nauki z pozytywną dawką energii!
STACJONARNIE
Laboratorium Ruchu – zwiedzanie z edukatorem
„A jednak się kręci!” – słowa Galileusza rozbrzmiewają w Laboratorium Ruchu, gdzie każdy samodzielnie może sprawdzić, jak ruch obecny jest w każdej dziedzinie życia.
W świat ruchu, niedostępny na co dzień dla zwiedzających, wprowadzą Was nasi edukatorzy, z których każdy pozwoli Wam dostrzec poruszenie przez pryzmat innej nauki.
Dowiedz się o ruchu komet w kosmosie, zagadnieniach czasu i przestrzeni, poznaj fascynujący świat ciągłego poruszenia w naszych naczyniach krwionośnych, zobacz jak sterować ruchem robotów.
🕚 sobota, godz. 13:00 i 15:00 | czas trwania: 45 minut
🕚 niedziela, godz. 13:00 i 15:00 | czas trwania: 45 minut
🧑 12+
🎫 1 zł – promocyjna cena obowiązuje w Weekend Muzeów
Dzieje Fortu
#HevelianumHistoria
14 stałych ekspozycji, które przybliżają niezwykle burzliwe dzieje fortu Góry Gradowej, prezentowane jest w zabytkowych, odrestaurowanych obiektach pofortecznych – dawnych schronach, remizach artyleryjskich oraz laboratoriach amunicyjnych. Przywołujemy nie tylko epizody z dziejów fortu, ale i arkana sztuki wojennej, np. historię czarnego prochu. Oprócz ekspozycji dotyczących oblężeń z 1734, 1807 czy 1813 roku, zwiedzający mogą dowiedzieć się nieco więcej o pruskim garnizonie w Gdańsku, o tym, kto bawił się i mieszkał na terenie fortu w okresie Wolnego Miasta Gdańska, czy wreszcie przekonać się, jak działała tzw. zagłuszarka Radia Wolna Europa. Całości dopełnia realistyczna scenografia, a dla dociekliwych – prezentacje, zdjęcia i makiety informacyjne.
Trasa zwiedzania przebiega wzdłuż uformowanych według dawnych planów dzieł ziemnych. Dla miłośników fortyfikacji jest to fascynujące otoczenie, natomiast wszyscy goście mogą podziwiać piękną panoramę Gdańska.
🕚 sobota-niedziela, godz. 10:00-18:00 | czas zwiedzania: 30 minut
🧑 16+
🎫 0 zł
Dodatkowo:
Odkryj fascynującą historię Góry Gradowej! Zobacz wystawę historyczną „Dzieje Fortu” oraz odszukaj wybrane obiekty rozsiane na terenie wzniesienia i u jego podnóża. Rozwiąż przygotowane zadania, a z wyznaczonych liter ułóż hasło. Zabawa przeznaczona jest dla dorosłych i dzieci powyżej 9 lat (z opiekunami). Karta do pobrania: hevelianum.pl/wydarzenia/majowe-spacery-po-gorze-gradowej