Salwą honorową z repliki armaty rozpocznie się weekend – 24-25 kwietnia – na cześć Elżbiety Koopman-Heweliusz. Postać wybitnej gdańskiej astronomki z XVII wieku przybliży historyk Michał Ślubowski. W programie także wywiad z laureatką Nagrody im. Jana Heweliusza, pedagożką społeczną, prof. Marią Mendel oraz rozmowy z astronomkami pracującymi w Hevelianum. Transmisja na Facebooku i YouTube w sobotę i niedzielę od godz. 10:00.

Jan Heweliusz, patron Hevelianum, miał wielu asystentów, lecz dopiero jego druga żona Elżbieta okazała się najcenniejszą współpracownicą i najbardziej skrupulatną obserwatorką nieba. Kwiecień na cześć wybitnej gdańszczanki, w programie całorocznych obchodów 410. rocznicy urodzin Heweliusza jest miesiącem kobiet. Przybliża postać Elżbiety Koppman-Heweliusz, która współpracowała z mężem, a po jego śmierci dokończyła i wydała ich wspólne dzieło, katalog i atlas gwiazd Prodromus astronomiae.

Lufa o wadze 130 kg, koła średnicy 110 cm, laweta długości 230 cm… Replika armaty o imieniu Elżbieta, na cześć głównej bohaterki wydarzenia, da o sobie znać w sobotę, 24 kwietnia o godz. 10:00. Grupa rekonstrukcyjna Stowarzyszenia Garnizon Gdańsk, w pełnym rynsztunku, zaprezentuje jej możliwości. Pokaz artyleryjski ze względów bezpieczeństwa odbędzie się bez udziału publiczności, będzie transmitowany na żywo na Facebooku i YouTube Hevelianum. Zaraz po pokazie będzie można wysłuchać rozmowy z historykiem Michałem Ślubowskim, twórcą bloga Gedanarium, autorem publikacji „Czarownice, mieszczki, pokutnice. Gdańskie szkice herstoryczne”, który przybliży postać Elżbiety Koopman.

Niedzielny poranek rozpocznie się rozmową Agnieszki Michajłow z prof. Marią Mendel, laureatką Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza za rok 2020. Profesor dr hab. Maria Mendel to wybitna postać polskiej humanistyki, pedagożka społeczna, autorka koncepcji pedagogiki miejsca. Nazywana badaczką globalną i jednocześnie ambasadorką Gdańska. W drugiej części spotkania, odbędą się rozmowy z astronomkami pracującymi w Hevelianum – Bogną Pazderską, Magdaleną Maszewską i Magdaleną Więcek-Olszewską. Jak wyglądają studia astronomiczne, które kobiety nauki są dla nich inspiracją, co je najbardziej fascynuje na nocnym niebie? Na te i wiele innych pytań odpowiedzą Dorocie Ciemnej, koordynatorce i pomysłodawczyni Weekendu z Elżbietą Koopman-Heweliusz. Transmisja na Facebooku i YouTube.

W ramach miesiąca naukowczyń, 14 kwietnia odbyła się rozmowa z dr Agatą Kołodziejczyk, neurobiolożką z kosmiczną misją. O fascynującym umyśle rozmawiała z nią Magdalena Maszewska. Rozmowy można wysłuchać tutaj: https://youtu.be/k45H-qO4DQw

 

HARMONOGRAM

24 kwietnia | sobota | od godz. 10:00

  • Honorowy wystrzał z repliki armaty Elżbieta
  • Rozmowa o Elżbiecie Koopman-Heweliusz z Michałem Ślubowskim

25 kwietnia | niedziela | od godz. 10:00

  • Rozmowa Agnieszki Michajłow z prof. Marią Mendel
  • Rozmowa z astronomkami Hevelianum o astronomii w XXI wieku

Transmisje na:

fb.com/JanHeweliusz

fb.com/hevelianum

youtube.com/hevelianum

 

Patronat: gdansk.pl | Trojmiasto.pl | Radio Gdańsk

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.
Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close