Ta wystawa znajduje się w jednym z ciekawszych miejsc na Górze Gradowej, w niezwykłej architektonicznie Baterii Moździerzy z powtarzającym się rytmem łuków. Tutaj można zgłębić m.in. tajniki wojskowości, poznać sposoby liczenia armatnich kul oraz ładowania broni.

W kazamatach prezentowane są repliki moździerzy. Główną atrakcją pozostają jednak trzy stanowiska obsługiwane za pomocą gestów użytkownika. Pierwsze z nich oferuje szkolenie z zakresu obsługi armaty oraz moździerza, co wieńczy wystrzał z wirtualnego działa! Kolejne stanowisko to gra pamięciowa, która w zabawny sposób zapoznaje z militariami używanymi w dawnej armii. Ostatnie stanowisko zaś to wirtualna przymierzalnia mundurów wojsk związanych historycznie z Górą Gradową. W którym mundurze Ci do twarzy? Milicjanta miejskiego z czasów oblężenia Gdańska przez wojska rosyjsko-saskie (1734), a może grenadiera 5 Pułku Grenadierów im. króla Fryderyka I (1910). Teraz już wystarczy dobrać nakrycie głowy i wyposażyć się w broń. Miłośnicy historii – do boju!

Zdjęcie: Fot. Hevelianum
Źródło: Fot. Hevelianum

HISTORIA MILITARNA GÓRY GRADOWEJ

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.
Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close